K domácí osvětě ve vztahu k perspektivním trendům současného typu strukturových holubů ve světě přispívá fakt, že naši chovatelé jsou členy zahraničních, převážně německých klubů sdružující chovatele konkrétních plemen našich holubů z celé Evropy a zámoří a znalosti v těchto klubech získané prezentují v klubovém a dalším tisku. Právě v oblasti publicistiky je činnost členů našeho klubu jedna z nejaktivnějších, v porovnání s členskou základnou klubu rozhodně nejaktivnější v českém holubářství.
V současné době vycházejí každoročně 2 klubové Zpravodaje, ve kterých jsou vedle informací o členské základně a klubových schůzích odborné články o našich holubech a členech, zahraničních, speciálních a celostátních výstavách, ale také o veterinární problematice. Velké propagace se dostává strukturovým holubům formou častých odborných článků v nejlepších českých periodikách a v IZ chovatelů holubů. Dvakrát bylo v pořadu ČT Receptář propagováno strukturové plemeno - kudrnáči. K významné publikační činnosti přispěl př. Kostkuba, který na vlastní náklady vydal v roce 1997 a 1998 velmi kvalitní Ročenky klubu. S podobným, ještě rozsáhlejším uspořádáním by měl v prosinci tohoto roku vyjít “Speciální Zpravodaj klubu” u příležitosti 25 let jeho činnosti.
Dvakrát došlo na našich speciálkách ke krádeži holubů, na EV ve Welsu 2000 byli 2 nejlepší kudrnáči vyměněni za holuby značně nekvalitní a dokonce byl vykraden celý chov (parukáři př. Makarovi na Slovensku). Doufejme, že se podobné záležitosti již nikdy nebudou opakovat!
Vydařeným počinem př. Láníka, Zamykala a Sedláčka bylo vytvoření instruktážní videokazety o současných strukturových holubech. Kazeta je vynikajícím pomocníkem pro začínající chovatele, ale i pro širokou laickou a odbornou chovatelskou veřejnost.
Předsedou klubu je od roku 2000 př. Chleboun, který po celou dobu od založení klubu vykonával funkci místopředsedy. Jednatelem je př. Veselý, který zajišťuje rovněž výrobu klubových tiskovin a místopředsedou je př. Láník. Tisk klubových tiskovin a finanční servis zajišťuje př. Hadraba.
V průběhu 80. a 90. let se uskutečnilo v Hustopečích u manželů Sedláčkových několik letních setkání členů klubu, spolu s rodinnými přislušníky, které se vždy konaly ve velmi přátelském duchu a výrazně přispěly ke klubové soudržnosti. Rovněž pak měly velmi pozitivní efekt na proškolení členů klubu našimi předními chovateli ve standardu chovaných plemen.
Přes výraznou propagaci se nepodařilo významně navýšit počet členů klubu, který činí v současné době 43 specialistů. Aktivita členů klubu je vynikající na celostátních výstavách, na klubových výstavách se však v poslední době nemůžeme přehoupnout přes hranici 150 holubů. Jako hlavní příčinu tohoto počtu vystavovaných holubů vidím přechod k moderním typům u pávíků, parukářů a kudrnáčů. Protože s tímto počtem nemůžeme být spokojeni, věnovali naši členové za účelem zvýšení počtu vystavovaných jedinců několik prestižních putovních pohárů - např. Pohár pro 9 nejlepších pávíků, či Pohár pro 4 nejlepší kudnáče bez ohledu na barvu. Stále však zůstává nejprestižnějším oceněním titul Vítězná kolekce. Vzhledem k tomu, že tyto kolekce jsou u všech plemen vždy tříčlenné, vidím jako nejúčinnější cestu k navýšení počtu vystavovaných holubů zvýšení tohoto počtu na 5 jedinců, jak je to zcela běžné i při speciálkách jiných klubů. Cesta k prosazení této myšlenky však nebude asi jednoduchá. Jednotlivci soutěží o titul Šampion, Nejlepší výletek a o čestné ceny. Byly zavedeny Memoriály př. Salamánka pro nejkvalitnějšího parukáře v kresbě chryzantémy, Memoriál Vladimíra Fencla pro nejlepšího parukáře černého mnicha, putovní pohár pro nejlepšího pávíka v typu a pro trojici nejlepších výletků pávíků. Pro zvýšení atraktivnosti speciálky pro chovatele stojící mimo klub byl nově zaveden Pohár pro nejlepšího strukturového holuba nečlena klubu. O tituly nejlepší výletek, šampion a vítězná kolekce se soutěží ve čtyřech hlavních skupinách: parukáři, kudrnáči, pávíci a ostatní. Byla rovněž založena tradice udělování tzv. speciálních chovů. Toto uznání vysoké úrovně chovu je udělováno na základě vystavení 6 jedinců jednoho rázu vysoké kvality. Pro zpestření našich celostátních a speciálních výstav jsme v letošním roce nechali vyrobit velkou reprezentativní voliéru.
V průběhu 90. let se speciálky uskutečňovaly v osvědčené výstavní hale v Plačicích, dvakrát byla jako pořadatelské místo zvolena CV v Brně, v roce letošním se naše speciálka nově uskuteční, spolu s klubovou výstavou brněnských voláčů a místní výstavou v aukční hale v Litomyšli v sobotu 8. prosince. V předvečer speciálky je letos poprvé naplánováno uspořádání chovatelského večírku, které by do budoucna mohlo otevřít cestu k tradičnímu pořádání těchto setkání při našich speciálkách. Věřím, že i letošní výstava bude plná upřímného přátelství a sejdeme se na ní v co největším počtu.