Cval Cval v kruhu na pravou nohu. Cval na levou nohu. Už slyším: „Každý kůň přece umí cválat už od hříběte …“. Ano, to umí, ale dnešní téma se...
Cval
Cval v kruhu na pravou nohu.
Cval na levou nohu.
Už slyším: „Každý kůň přece umí cválat už od hříběte …“. Ano, to umí, ale dnešní téma se nebude týkat cvalu jako takového, protože to za nás opravdu zvládla příroda či stádo. Bude se týkat cvalu na levou a pravou stranu (nohu). Cval je třídobý chod, při kterém slyšíme tři údery nohou. Na kruhu většinou koně cválají na vnitřní nohu. Je to způsobeno přirozenou rovnováhou koně. Je ovšem docela dobře možné, že i na kruhu zvládá váš koník cválat v tzv. kontracvalu, nebo-li cválá na špatnou (opačnou) nohu. To může být způsobeno křivostí koně vytvořenou ježděním bez kontroly, na kterou nohu kůň cválá. Tato křivost se často vytvoří ježděním výhradně v terénu, kde je vám jedno, na kterou nohu kůň cválá a těžko se koni vysvětluje, na kterou nohu cválat má. Jak jsme si vytvořili křivého koně je téma, které jsem ale rozebírat nechtěla a je to také zbytečné. Jsme postaveni před problém – křivý kůň – a co s tím?
Cval na levou stranu na lonži.
Kůň „křižuje“ – cválá jinak zadníma (levá) a jinak předníma (pravá) nohama.
Jako u každé práce s koňmi opět doporučuji začít ze země. Nejdůležitější je rozeznat, na kterou stranu kůň cválá špatně. Jestliže to sami nerozeznáte, mohou vám pomoci obrázky v tomto článku nebo zkušenější kamarád (trenér, rodič …). Většinou mají také koně hřívu položenou na tu „horší“ stranu, nedá se na to ale stoprocentně spolehnout. Takže ještě jednou – nejdříve ze země. Musíme si uvědomit, že pro křivého koně je cval pod jezdcem na horší stranu nejméně stejně složitý, jako je pro praváka napsat levou rukou tento článek. Trénink je třeba nepodcenit a začít pěkně od začátku. Doporučuji zezačátku úplně vynechat nebo velmi omezit jízdárenskou práci na tu „lepší“ stranu. Kombinujte jízdárnu (v tomto případě ze země) s méně náročnou prací v terénu. Pro koně bude terén odpočinkem. Začneme tedy jak jinak, než kruhy. Pozor je třeba postupovat od jednoduchého ke složitějšímu. Vybereme místo a povrch vhodné pro trénink. Nerovný nebo klouzavý povrch je naprosto nevhodný.
Začneme na kruzích v kroku. Možná zjistíte, že vašemu koni činí kruh (malý kruh) problém i v kroku. Vyšleme tedy koně na kruh (viz předchozí díly) o průměru asi 8 m, použijeme čtyřmetrové lano. Předpokládejme, že je koník rozhýbaný a uvolněný - bez stresu. Necháme koně chodit na kruhu a teprve až přestane jevit známky ztuhlosti, nebude nás tahat z kruhu, vytáčet ven hlavu apod., můžeme zkusit naklusat. Jestliže koni dělá problém klusat na malém kruhu, můžeme mu lano prodloužit až na dvacet metrů (desetimetrová lonž). Věřte, že i toto může být zpočátku problém. Tuto počáteční práci zařadíme zhruba obden na 15–20 minut. Lonž nebo vodítko v klusu postupně zkracujeme na požadovaný průměr osmi metrů.
Kontracval.
Křivý jezdec rovnováhy koni nepřidá.
Teprve až koník zvládá bez problému ze země malé kruhy v klusu, můžeme přistoupit ke cvalu. Cval opětně začínáme na velkém kruhu ze země. Po pobídce do cvalu zkontrolujeme nohu, na kterou nám koník nacválal. Jestliže nacválal dobře, pochválíme, zkusíme nacválat ještě jednou. Po správném provedení práci s pochvalou ukončíme. Jestliže nacválal špatně, ať už na špatnou nohu nebo „křižuje“ (tzn. cválá předníma na opačnou stranu než zadníma), ihned jej zpomalíme do klusu. Netrestáme. Jestliže kůň nacválal špatně, nejdříve zvažte, jestli jeho příprava na cval byla dostatečná. Usoudíte-li, že jste pro přípravu udělali vše potřebné, existuje několik variant, jak koně ke cvalu na správnou nohu přimět. První z nich je prudký obrat: buď ze sedla (rollback) nebo na malém kruhu ze země. Tuto variantu nedoporučuji, neboť je pro koně zbytečně direktivní a hrozí riziko pádu koně! Další variantou je metoda pokus – omyl, kdy koně necháváme nacválávat na velkém kruhu a čekáme na správné nacválání. Po správném provedení následuje pochvala a ukončení práce. Třetí variantou je nacválání koně nad kavaletou. Toto je možné za předpokladu, že kůň kavalety zná a ví k čemu slouží. Klušeme a pobídku do cvalu dáme přesně v okamžiku vznosu nad kavaletou. Tato varianta je pro koně nejlépe pochopitelná, ale potřebuje dobrou přípravu v klusu.
Příprava na nacválání z malého kruhu v klusu nad kavaletou.
Malý kruh v klusu pod sedlem.
Práci ze sedla začneme až po perfektním zvládnutí cvalu ze země. Údajnou křivost koně si totiž lehce můžeme vytvořit i vlastním špatným držením těla. O tom, že má člověk sedět na koni rovně, jít s pohybem a podobně se zde nemusím rozepisovat – to snad ví opravdu každý. Není však vyjímkou stranově nestejné zatížení těla a tím i koně. Často toto nestejnoměrné zatížení souvisí například s prací, kterou vykonáváme nepoměrně delší čas než jízdu na koni (jízda v autě, práce na počítači …). Také může být problém ve vrozeném či získaném zakřivení páteře (skolióza). Nemyslím si, že je vhodné rezignovat na tento stav s tím, že to tak prostě je. Snažte se pracovat na tom, jak koni jeho práci co nejvíce ulehčit. Poproste kohokoliv, aby zkontroloval váš sed. Snažte se si sed vylepšovat pod dohledem trenéra.
Vraťme se k práci ze sedla. Postupujeme téměř identicky jako při práci ze země, jen necháme koni ještě více času na srovnání se s novými věcmi. Pro práci ze sedla je také nesmírně důležité mít koně rozhýbaného a ochotného pracovat. Po koni, který právě vyšel z boxu chtít klus, natož cval je zbytečné, nehledě na zdravotní následky. Začínáme postupně zmenšujícími se kruhy v kroku a klusu, až se nakonec propracujeme ke cvalu. Vnímejte signály koně, kdy je špatně naladěn, nechce se mu nebo vám nemůže vyhovět třeba kvůli zdravotním problémům. Snažte se výsledku dosáhnout v dobré náladě vás obou.