Je zcela fyziologické, že kočky dělají svou potřebu jednou i vícekrát denně. Některé tlusté, případně líné kočky a velmi často siamské kočky trous...
Je zcela fyziologické, že kočky dělají svou potřebu jednou i vícekrát denně. Některé tlusté, případně líné kočky a velmi často Siamské kočky trousí ob den nebo i za dva dny. Pokud trousí bez potíží a trus je normální konzistence, nejde o problém. Nevýhodou je jen u koček štíhlého typu, že mají na výstavě velké břicho a tím ztrácejí na eleganci.
Pokud kočka chodí často na svou toaletu, tlačí, ale bez úspěchu, zapřemýšlíme o předchozím krmení, o dietní chybě. Nechybí kočce v potravě balast, nedáváme jen koncentrované krmivo nebo jednostrannou stravu? Pomůže změna krmení - velmi projímavá jsou játra, syrová a přemražená, stejně slezina nebo sardinky i s olejem.Někdy stačí jen natřít konečník indiferentním tukem ( sádlo nebo vazelína), případně zavést do konečníku glycerinový čípek. Stolní olej vnucený kočce k polknutí v množství jedna až dvě polévkové lžíce, může napravit dietní chybu. Preventivně je nutno nezapomínat na balast ve formě trávy nebo obilí vyseté na misce a podávané k okusování, nebo na komerčně k tomuto účelu vyráběné pasty.
V horším případě může dojít k neprůchodnosti střeva následkem zcela kamenného trusu, cizího tělesa nebo změny polohy ( zauzlení) střeva. Také onemocnění močového aparátu, zvláště bolestivá, mohou druhotně působit zácpu. Pokud je kočka apatická, při troušení projevuje bolestivost, na trusu jsou stopy krve, nebo s trusem odchází části nestravitelných předmětů, případně má ještě i další příznaky, nepokoušíme se podávat projímadla. Mohou více uškodit, kočky také nesnášejí některá léčiva určená pro lidi. Zavčas konzultujte se zvěrolékařem, ušetříte kočku utrpení.