Tato štíhlá užovka pochází ze západní Afriky. Obývá stepní a lesní oblasti. V chovu se vyskytují dvě varianty zbarvení a to hnědá a zelená. Hnědá...
Tato štíhlá užovka pochází ze západní Afriky. Obývá stepní a lesní oblasti. V chovu se vyskytují dvě varianty zbarvení a to hnědá a zelená. Hnědá forma má světle hnědou barvu a její šupiny v odrazu světla vytváří duhové odlesky. Zelená forma je tmavší a převládá spíše temně zelená barva. Mláďata mohou být tmavě červená. Dorůstá vyjímečně do velikosti až jeden metr. Její povaha je mírná a sklony ke kousání mají jen mláďata.
snůška
Chov
Užovky domácí chovám společně ve skupině 1,2. Samce odděluji jen po páření. Terárium je velikosti 100×30×50 cm. Na dně je vrstva dřevěných hoblin, jako úkryty slouží kusy kůry. Pro šplhání je v teráriu zapřený kořen. Do terária také umisťuji plastový box s vlhkou rašelinou, který slouží jako kladiště a vlhký úkryt při ekdysi. Vytápění zajišťuje 40 W žárovka zavěšená v krytu z pálené hlíny. Samozřejmě nesmíme zapomenout na misku s vodou. Krmím třikrát do měsíce, v období březosti častěji. Jako potravu předkládám laboratorní myši, malé potkany a nebo zlaté křečky. Vitaminominerální přípravky ke krmení nepřidávám. Potravu přijímají velmi ochotně. Při krmení tří jedinců v jednom teráriu musí být člověk pozorný, aby nedošlo ke kousnutí nebo škrcení jiné užovky. Je lépe hady oddělit a po pozření opatrně vrátit do terária. Chovám je celoročně při stejných podmínkách, období sucha a dešťů nevytvářím.
líhnutí
Odchov
K páření dochází v lednu až únoru. Samice snáší vejce za 3–6 týdnů od páření. Obvykle snáší 5–15 vajec. Vejce jsou bílá podlouhlého tvaru. Převážně jsou slepena do hroznu a tak je při ukládání do inkubátoru opatrně oddělím a uložím každé vejce zvlášť. Ušetříme si tím případné problémy při kažení jednoho vejce v hroznu. Inkubuji na vlhkém Seramisu. Používám „suchý“ typ inkubátoru. Teplotu nastavuji na 26–27 °C a vlhkost vzduchu je okolo 70–75 %. Za těchto podmínek se vejce líhnou po 65–70 dnech. Pokud je teplota 29 °C, líhly se již po 55–57 dnech. Mláďata jsou ihned velmi aktivní. Potravu obvykle přijímají bez problémů. Násilím se musí krmit maximálně 20 % mladých ze snůšky. Pohlaví jde poznat ihned a to i bez palpace. Samice mají výrazně kratší ocas než samci. Další snůšku samice snáší do jednoho až dvou měsíců a to i bez dalšího páření. Tato snůška bývá slabší a také je v ní méně vajec. Vylíhlá mláďata jsou ale stejně životaschopná jako z první snůšky. Odchov nečiní problémy. Užovky se dají množit již ve dvou letech stáří. Lépe je však počkat do třetího roku a poté je připustit.
mládě
Tuto užovku mohu doporučit začínajícím chovatelů, ale je to určitě zajímavý had i pro zkušené teraristy. Jeho cena je velmi nízká, bohužel se již pomalu začíná z nabídek vytrácet a tak doufejme, že z chovů úplně nevymizí.
Autor textu: Jaroslav Forejt
Autor fotografií zdroj: Jaroslav Forejt