Uši se obvykle staví kolem čtvrtého měsíce. Je to velká přednost, když pejsek rasy se vztyčenýma ušima je má postavené v době odběru. Velký vliv n...
Uši se obvykle staví kolem čtvrtého měsíce. Je to velká přednost, když pejsek rasy se vztyčenýma ušima je má postavené v době odběru. Velký vliv na postavení uší má celková konstituce.
• Poloklopené ucho.
Psi mohou mít i různou velikost uší v poměru k tělu. Ideální varianta je malé ucho na suché konstituci. Taková ouška stojí ve třech týdnech. Suchá konstituce se vyznačuje tenkou kůží, viditelnými svaly, obvykle štíhlostí (není pravidlem). Jsou to pejsci většinou i jemnější kostry.
• Ucho nejdříve vysoko vytáhneme a
Střední konstituce jsou psi rovnoměrně statní. Lymfatická konstituce je případ, kdy je kůže „hodně“, je jakoby prosáklá, se sklonem ukládat více tuku do podkoží a zadržovat vodu. Tito psi těžko hubnou a jen zřídka na nich vidíte vyrýsované svaly, a to i při intenzivní zátěži. Obvykle mají větší uši, těžké a hodně kůže na hlavě.
• Vyměříme molitan nebo gázu.
Pokud je ucho složené nebo spadlé dlouho, může se v místě přelomu vytvořit jizva, která brání dokonalému postavení ucha. Pokud ucho nestojí do čtyř měsíců, měla by se mu věnovat péče. Doplnit kolagen a elastin ve speciálních doplňcích. Ucho masírovat a vytahovat. Podávat Calcareu fluoricu 5–30CH podle typu psa. Zejména v letním období se postavení velkého ucha u lymfatické konstituce zpomaluje.
• Od báze ucha oblepíme širokou náplastí.
Doporučuji ucho „vylepit“. Vystřihnu z molitanu váleček a vložím ho z vnitřní strany boltce. Ucho vytáhnu nahoru a omotám náplastí čtyři centimetry širokou. Pokud nehrozí zapaření, nechám ucho zalepené čtrnáct dní. Potom dva dny vyvětrat a pokud spadne, vylepím znova.
• Druhý způsob – spojení mezi ušima způsobuje mírnou podporu.
Obvykle stačí čtrnáct dnů, doplňky stravy a homeopatika několik týdnů. Pokud ovšem má pes ucho měkké i po šesti a více měsících, může jít nejen o vrozenou vadu měkkého ucha, ale současně i o sklon k mnoha onemocněním. Například výhřez pochvy při hárání nebo březosti, ochablost orgánů pánevní dutiny, poruchu vaziva na jiné úrovni, kýly … Takový případ je dobré řešit poradou s homeopatem. Klasická medicína vám většinou doporučí doplňky stravy, vylepení, operaci, ale neobsáhne hluboký základ této dispozice.
Čím dříve ucho podlepíte, tím méně starostí máte později. Zkušený chovatel pozná na čtyřměsíčním štěněti, zda se ucho rychle postaví samo nebo je nutné přistoupit na výše uvedená doporučení. Rozhodně v šesti měsících a později vám už moc nepomůže ani homeopat.
Autor textu: MVDr. Simona Müllerová
Autor fotografií zdroj: MVDr. Simona Müllerová