První víkend v září je pro chrtaře již tradičně spojen s mistrovstvím Evropy. Tento rok se pořádání ujala Belgie. Dostihy se konaly v malebném měste...
První víkend v září je pro chrtaře již tradičně spojen s mistrovstvím Evropy. Tento rok se pořádání ujala Belgie. Dostihy se konaly v malebném městečku plném zeleně – Sint–Gillis–Waas. Přes značnou vzdálenost, kolem tisíce kilometrů (podle toho, odkud účastníci vyjížděli, zda ze severních, středních nebo jižních Čech či Moravy), se na cestu vypravilo z naší republiky 21 chrtů. Celkem se mistrovství zúčastnilo přes 300 chrtů z 12 zemí. Nejvíce bylo z Německa, dále z Holandska a pořádající Belgie. Běhy byly rozděleny do dvou dnů. V sobotu běželi mistrovství Evropy italští chrtíci, barzoji, galgové, maďarští chrti, faraoni a slugi. Kromě toho se tento den konal i závod náhradníků, tzv. „friendship“ pro ty, kteří se nekvalifikovali na mistrovství. V něm startovali vipeti a jedna
Saluka. Na programu byl i ukázkový běh dvou azavaků. V neděli o titul mistra Evropy závodili vipeti, afgáni, saluki a greyhoundi. Dá se říci, že se na dráze prosadili jak „mladé naděje“, tak zazářili i „staří harcovníci“.
Dráha byla travnatá s pískovým doběhem, návnada tažena přes kladky, do finále se postupovalo podle časů, délka dráhy byla pro italské chrtíky a vipety 350 metrů, pro ostatní plemena 480 metrů. Parkování bylo obdobné, na jaké jsme zvyklí na jiných závodech, jen jedna louka byla dost mokrá a autům musel přijíždět na pomoc traktor, který byl vždy v pohotovosti a k dispozici (všichni čeští účastníci se tam i zpět dostali vlastními silami). Problém byl ještě trochu se sociálním zařízením, které bylo poněkud daleko a ještě částečně vypovědělo službu. Počasí na běhání bylo „akorát“, i když celý víkend drželo všechny ve střehu, neboť každou noc sprchlo, ráno se tvářilo všelijak, ale vždy se to nakonec probralo a střídavě sluníčko svítilo a schovávalo se pod mrak, občas foukal mírný vítr. Mezi 13 italskými chrtíky psy startoval i náš Chick King of Ivar. Vyhrál oba své rozběhy a do finále postoupil s třetím nejlepším časem. Vydařil se mu i start ve finále, kde se hned ujal vedení, které si udržel až do poslední zatáčky, kdy ho soupeři začali dotahovat. Přesto uhájil 2. místo, což je na jeho věk (6,5 roku) nádherný výkon.
chrtík italský – psi
Od velkých boxů jako první běželi dva azavaci, oba naši zástupci, fena Vanammahal N´Agzir a pes Taj Aj Din Ak Ilaman. Bohužel to byl jen ukázkový běh, neboť ostatní soupeři se na poslední chvíli odhlásili a nepřijeli. I tak běželi s nasazením a předvedli pěkný běh. Potom startovali barzoji feny, kde jsme měli dvě želízka a sice Allu od Podhorního vrchu a Rosehill Coffee Time v. Zoiboyz. Obě pěkným výkonem postoupily do finále, Alla s nejlepším časem a Rosehill se čtvrtým nejlepším časem. Ve finále dobře odstartovala (a zvítězila) francouzská Antonja, které na paty šlapaly společně další francouzská zástupkyně Vorestane a obě naše fenky. Výsledkem bylo 2. místo pro Allu (čtyři setiny za vítězkou) a 3. pro Rosehill.
barzoj – feny
Maďarští chrti a galgové startovali v mix bězích. Aby běželi feny a psi zvlášť, muselo by se sejít nejméně šest účastníků v každém pohlaví. Mix běželi i faraónští psi, kde naše barvy hájili fena a pes a oba postoupili do finále. Fenka Daphné Spirit of Millenium už v rozběhu nenechala nikoho na pochybách, že je ve výborné formě, což ve finále jen utvrdila. Již do první zatáčky vbíhala s náskokem, který ještě zvyšovala. Pes Siphra´s Angel o umístění sváděl boj se soupeři. Letošní mistr světa doběhl na druhém místě.
faraónský pes – mix
Ve slugách naše závodnice a finalistka mistrovství světa chyběla, rozhodla se totiž hárat. Kromě jedné slugy ze Švýcarska (doběhl 2.), byli ostatní z Německa. V neděli běželi jako první vipeti. Do finále se postupovalo s časy 22,50–22,69 sekund u fen a 22,22–22,51 sekund u psů. Z našich žádná fena neměla čas pod 23 sekund, ze psů měli Ceasar čas 22,81 s a Cassini 22,83 s. Konkurence byla veliká, fen i psů s časem pod 23 s bylo několikanásobně více, než je míst ve finále. Ve fenách zvítězila fena, která si od startu držela mírně náskok před dotírajícími soupeřkami. Ve psech se ve druhém rozběhu spolu sešli, shodou okolností, hned tři budoucí finalisté (jejich vzájemné pořadí se nezměnilo ani ve finále). V afgánech fenách se do finále probojovaly, s časy pod 35 sekund, hned tři mladé sestry z jednoho vrhu ze stanice „Sag I Ashley“ (ve finále doběhly 1., 3. a 4.). I ve psech jsme viděli čtyři mladé sourozence ze stanice „Cassedy´s“, kdy tři postoupili do finále, dva z nich též s časy pod 35 sekund. Čas pod 35 s měl i letošní mistr světa Waikaremoana v. d. Bremmen, což mohl být zajímavý souboj, ale bohužel pro zranění z finále odstoupil. Ovšem nic to na zajímavosti neubralo. Ve fenách s náskokem a skvělým časem 34,73 s zvítězila Ashanti. O vyrovnanosti svědčí i to, že rozdíl mezi druhou, třetí a čtvrtou fenou byla vždy pouhá jedna setina sekundy. Ve psech stíhali Wais Hotakiho v.d.Bremmen bratři Cassedy´s Cayne a Curk, v poslední zatáčce byl běh velmi vyrovnaný, pro vítězství si v pěkném čase doběhl Curk před Wais Hotaki a Caynem.
Greyhound – psi
V salukách si vítězná fena i pes hned od startu získali a udrželi s přehledem náskok až do cíle (zvláště pes měl velký náskok) a nedali soupeřům šanci. Všechna plemena, kromě greyhoundů, absolvovala dva rozběhy (pokud bylo více než 6 účastníků). Greyhoundi měli druhý běh fakultativní. Z fen, které běžely druhý rozběh si lepším časem zajistila místo ve finále (kde pak doběhla 4.) Windy v.d.Oogstlaan. Jediná fena, která měla čas pod 29 sekund ukázala i ve finále svým skvělým během i časem (28,91 s), že umí. Naše Cooliska´s Vuelta postoupila se čtvrtým nejlepším časem, ve finále zabojovala a bylo z toho krásné 3. místo. Ve psech jsme měli dva zástupce Cooliska´s Vipera a Enterprise View Jumping Jet. Oba své rozběhy vyhráli, Viper s prvním nejlepším časem, čas Enterprise View na finále nestačil, ač byl pod 30 s. Ze psů, kteří běželi i druhý rozběh, jsme ve finále viděli dva psy, k postupu jim však stačily časy z prvního kola. Viper dobře odstartoval, s těžce dotírajícími soupeři stále nadějně bojoval o první místo, ale poslední zatáčka pořadím zamíchala a pro Vipera to znamenalo konečné 4. místo.
greyhound – feny
Mistři Evropy 2007
Italský chrtík feny (6):
1. Dark Legend´s Last Unicorn (D) – 29,44 s, CACIL, mistr světa 2007
Italský chrtík psi (13):
1. Adelchi Igorbuffone (A) – 29,80 s, CACIL
2. Chick King of Ivar (CZ) – 30,00 s, Res.CACIL
Barzoj feny (12):
1. Antonja des Crocs de la Moliere (F) – 34,47 s, CACIL
2. Alla od Podhorního vrchu (CZ) – 34,51 s, Res.CACIL
3. Rosehill Coffee Time v.Zoiboyz (CZ) – 35,37s
Barzoj psi (10):
1. Voroy de Tchesskaia (F) – 34,62 s, CACIL, mistr světa 2007
Španělský galgo mix (9):
1. Queen Woopy (D) – 31,99 s, mistryně světa 2007
Maďarský chrt mix (12):
1. Balogh M. K. Vazul (H) – 31,04 s (3. na MS 2007) – pes
Faraónský pes mix (8):
1. Dafné Spirit of Millenium (CZ) – 37,52 s – fena (5. na MS 2007)
4. Siphra´s Angel (CZ) – 39,90 s – pes (2. na MS 2007)
Slugi feny (6):
1. Kaya Schuru–esch–Schams (D) – 33,37s, CACIL, mistryně světa 2007
Slugi psi (7):
1. Fateh Ibn Abu Sheik el Arab (D) – 33,31 s, CACIL (4. na MS 2007)
Whippet feny (39):
1. Agnum du Pack de la Jet (F) – 22,77 s, CACIL
Whippet psi (42):
1. English Express (NL) – 22,39 s
Afgán feny (13):
1. Sag I Ashley Ashanti (B) – 34,73 s (2. na MS 2007)
Afgán psi (16):
1. Cassedy´s Curk (B) – 34,96 s
Saluki feny (6):
1. Jamina el Bachram (NL) – 33,15 s
Saluki psi (13):
1. Schahin von Iransamin (NL) – 31,85 s (3. na MS 2007)
Greyhound feny (13):
1. Kengyelfuto Panda (H) – 28,91 s
3. Cooliska´s Vuelta CZ) – 29,49 s, CACIL
Greyhound psi (15):
1. Dopping Laden (H) – 29,17 s
4. Cooliska´s Viper (CZ) – 29,53 s, CACIL
FRIENDSHIP
Whippet feny (24):
1. Zorneagle´s Mischka (B) – 23,14 s
Whippet psi (47):
1. Yazou van de Spaarnemeute (B) – 22,63 s
Saluki pes (1):
1. Pari–was Javeed al Din (D) – 35,36 s
Azavak mix (2): ukázkový běh
1. Taj Al Din Ak Ilaman (CZ) – 36,09 s – pes
2. Vanammahal N´Agzir (CZ) – 36,43 s – fena
Autor textu: Dana Bejčková
Autor fotografií zdroj: Dana Bejčková