Rozšíření Kuba, Florida, Střední Amerika, Jamajka. Svlek. Vzhled Mají šedou barvu s různou kresbou po těle. Dokáží částečně měnit barvu. Mají...
Rozšíření
Kuba, Florida, Střední Amerika, Jamajka.
Svlek.
Vzhled
Mají šedou barvu s různou kresbou po těle. Dokáží částečně měnit barvu. Mají pohyblivá oční víčka a kruhovou zornici. Na prstech jsou příchytné lamely. Ocas je delší než tělo. Dorůstají délky 18 až 20 centimetrů. Američani je považují za tzv. nepravé chameleóny.
Samec s nafouklým hrdélkem.
Způsob života
Anolisové jsou denní druhy ještěrů, rádi se vyhřívají na slunci a šplhají po větvích stromů, na zem slézají zřídka, obvykle jen když samice hledá vhodné místo pro snůšku. Přizpůsobili se i životu s lidmi, proto je můžeme nalézt i v městských parcích. Samci se projevují „nafukováním vaku“ pod krkem, který má červenou barvu se žlutým okrajem. Tímto „nafukováním“ láká samec samičku nebo zastrašuje protivníka. Dorozumívají se kýváním hlavou. Velmi zajímavá je jejich vytrvalost při lovu hmyzu. Dokáží se za cvrčkem honit i několik minut.
Samec.
Rozdíl pohlaví
Samec má krční lalok a je celkově mohutnější, samice má na zádech žlutý nebo bílý pruh.
Páření dvou samců.
Rozmnožování
Po páření samička snáší jedno nebo dvě vajíčka, vždy ve čtrnáctidenních intervalech. Tato vajíčka zahrabává do vlhkého substrátu, s výškou alespoň 10–15 cm. Vajíčka přemístíme do inkubátoru, kde se líhnou mláďata při teplotě 26–28 °C po 36–45 dnech. Mláďata chováme v malých teráriích nebo plastových krabičkách, nejlépe po jednom. Krmíme velmi drobným hmyzem. Nejlepší jsou drobné mušky a octomilky. Osamocený chov jednotlivých mláďat umožňuje snadnou kontrolu krmení a zdravotního stavu.
Chov
Já chovám skupinu 1,1 v teráriu vysokém 26×30×45 cm (délkaךířka×výška). Dno jsem pokryl vrstvou říčního písku smíchaného s rašelinou. Prostor vyplnily zakroucené větve, několik kamenů a květina „scindapsus“. Zadní a boční stěny jsou modelovány betonovou stěrkou a kusy kůry. Vyhřívám žárovkou 15 W, pod níž je umístěna větev, na které se anolisové vyhřívají. Žárovka je zakryta hliněným květináčem. Krmím obden, potravu saturuji vitaminově-minerálním přípravkem.
Zajímavost
Když jsem si ještěry kupoval, dlouho jsem je pozoroval a poté si vytipoval páreček. Samice měla krásný pruh na zádech a tak bylo rozhodnuto. Anolise jsem si ve zverimexu osobně chytil a odnesl si je domů. Doma se mi ihned předváděli, samec nafukoval svou hrdelní ozdobu a komunikovali pokyvováním hlavou. Za několik měsíců jsem pozoroval páření. Trvalo několik minut. Pářili se několik dnů. Po páření ale začal samec chřadnout, samice velmi vyrostla a začala samce utiskovat. Její bílý pruh ze zad zmizel. Samce jsem raději oddělil. Po několika týdnech, kdy jsem stále hledal případnou snůšku, jsem došel k názoru, že jsem celou dobu choval dva samce v domění, že je to pár. Druhého samce jsem vyměnil za samici a dočkal se snůšek i mláďat. Je to zajímavý projev, snad homosexuality, u plazů. U jiných druhů jsem se již s takovým chováním nesetkal.
Autor textu: Jaroslav Forejt
Autor fotografií zdroj: Jaroslav Forejt