Tento přírodní produkt včelstva ve formě tinktury lze v chovu ptactva použít bez jakýchkoliv obav. Do dnešní doby ještě není propolis u nás natolik...
Tento přírodní produkt včelstva ve formě tinktury lze v chovu ptactva použít bez jakýchkoliv obav. Do dnešní doby ještě není propolis u nás natolik probádán, že nelze se 100% jistotou určit, jaké je jeho složení. V západních zemích ho mnozí chovatelé ve svých chovech užívají. V tomto roce jsem se rozhodl s tímto produktem experimentovat a mohu říci, že jsem se s žádným negativním účinkem na svém ptactvu nesetkal. Použil jsem ho jako dezinfekční roztok jak pro vnější, tak i vnitřní použití. Jde prakticky o přírodní lihový čistý produkt, který se nesmí používat neředěný, má prakticky neomezenou lhůtu použitelnosti a lze jej používat po celou chovnou sezonu.
Velmi pozitivně působí na různé mikroorganismy nejen v peří, ale i v těle ptactva, kde také ničí různé mikroparazity střev (hlavně u kanárů). U kanárů je větší procento možností různých nákaz než u ptactva většího, hlavně v takových chovných prostorách, kde je velký počet ptactva pohromadě, v bednových klecích hlavně v teplých dnech, kdy je někdy v místnosti větší teplo, než ve venkovních voliérách.
Nejlepší podmínky pro vývoj různých parazitů, mikroorganismů vytváří značná vlhkost podpořená teplem. Kanáři se rádi koupou a o to větší je riziko nákazy. První náznaky napadení nežádoucími mikroorganismy v peří jsou znatelné v častém “probírání” peří ptactva, u některých jedinců vznikne lysina v týlu hlavy, odpadávají drobné částečky podobné “lupům”.
Danou situaci a problém lze odstranit silnějším ředěným roztokem propolisu do koupelniček, kdy by měl být roztok mírně “alkoholický”, což poznáme podle chuti roztoku (vlastní), v mém případě šlo o zhruba 4 kapky do koupelničky. Při této ředěné dávce je vhodné do napáječky dát 2 kapky na obsah. Kanáři si “vyberou” pro pití raději napáječku, pokud se z nich “nestanou alkoholici” a nedají přednost koupelničkám.
Silnější dávku propolisu do koupelen je dobré dávat první tři dny, poté lze již dávky snížit na dávky jako v napáječkách. Záleží na každém chovateli, jaké ředění k povaze postižení sám zvolí, podle okolností. Zhruba po týdnu se příznaky napadení opeření ztratí. Pak už postačí prevence dle podmínek. Zde není podstatné nějaké pravidelné používání roztoků.
U některých kanárů se může už z jakýchkoliv důvodů ukázat průjem, trus je jakoby “hlenový”. V tomto případě se tento jev po použití ředěného roztoku poměrně brzo ztratí. Zde bych se přikláněl k tomu, že je na místě vhodná prevence v dávkách po dvou kapkách a dvakrát v týdnu, bez použití koupelniček. Takováto prevence není vůbec na škodu, ničí případné mikroby v těle ptactva. U někteých jedinců se příznak napadení střevního organizmu také pozná podle toho, že postižený pták na bidýlku jaksi “trhá” zadečkem, jakoby se chtěl vyprázdnit a má “problémy”. Trhání je poměrně časté a nahámavé. Zhruba před týdnem se mě tento jev ukázal u samičky glostera. Tu jsem dal do samostatné klece a v průběhu týdne ji podával třikrát tento propolisový roztok. Měla silně znečištěné peří v okolí kloaky od trusu. Okolí jsem vystříhal a po týdnu už po průjmu nebylo “památky”.
Tento příspěvek píší jako svou zkušenost. O propolisu jsem konzultoval osobně s p. Wienerem, kterému jsem danou situaci popsal. Neměl k tomu žádné výhrady a sám s mým postupem souhlasil a doporučil mě, že bych mohl tyto své zkušenosti zveřejnit, takže tak činím.
Poznámka na doplnění:
Z prospektu výrobce propolisu fy PYRUS jsem se dověděl, že tento přírodní produkt obsahuje kolem 50-60% pryskyřicových balzámů, 10-12% éterických olejů a dalších látek. Má mnoho užitečných vlastností (dezinfikující i léčebné), pro které byl uznáván již u starých Římanů, Řeků a Egypťanů.
Propolis má silné antioxidační vlastnosti použitelné v boji proti volným radikálům. Také kombinace s antibiotiky aj. je možná, protože má synergické vlastnosti (kombinace léků zesiluje léčebný účinek). Po aplikaci propolisu nevzniká rezistence baktérií (jako např. u antibiotik).
Osobně velice vítám, že si autor p. K. Strnad vybral toto téma a věřím, že se ozve s dalšími výsledky své práce a dnešní článek doplní.