foto: Jan Veber Při své letošní cestě, především za vlhami pestrými (Metopa apiaster), na ostrov Kypr, kterého tito překrásní ptáci využívají jako...
foto: Jan Veber
Při své letošní cestě, především za vlhami pestrými (Metopa apiaster), na ostrov Kypr, kterého tito překrásní ptáci využívají jako odpočinkového místa při svých tahových cestách do zimovišť v Africe, jsme při putování nádhernou jihokyperskou přírodou narazili nedaleko města Paphos (Pafos) na veliké poutače zvoucí k návštěvě ptačího parku. Neváhali jsme ani vteřinu a vydali se na cestu vedeni pestrobarevnými poutači. Cesta vedla kolem banánovníkových plantáží a my se těšili na nové a zcela určitě zajímavé zážitky. Jak jsme se dočetli v informačním letáku, byl park, který se rozkládá na 100 000 metrech čtverečních, slavnostně otevřen v roce 2003. Je v něm zastoupena ptačí fauna samotného Kypru, ptačí hosté tohoto ostrova i kolekce ptáků z celého světa.
foto: Marie Cibulková
Již výše samotného vstupného ve výši 15 Eur na osobu dávala tušit zážitky opravdu nevšední. Hned u vchodu nás uniformovaný „livrej“ upozornil na show, která se koná v hale samotného parku. Jak jsme později zjistili, jednalo se o vystoupení cvičených papoušků, kteří se vozili na autech ovládaných vysílačkou. Jelikož máme raději individuální programy, zvolili jsme okružní prohlídku parku. Setkání s některými ptačími druhy, jak se říká tváří v tvář, je velice příjemné. Zvláště, když jsme o nich doposud jen četli nebo je viděli při náhodných návštěvách výstav exotického ptactva. Jmenujme např. rýžovníky šedé (Padda oryzivora), pestrobarevné mutace korel (Nymphicus hollandicus), skvělou kolekci různých druhů bažantů (14 druhů) a asi 70 druhů papoušků z celého světa. Celkem je zastoupeno v parku přes 150 ptačích druhů. Celou kolekci chovaných zvířat doplňují některé druhy ostatních živočichů, například žirafy, želvy, mufloni a velbloudi. V tomto ohledu si musí všichni milovníci ptáků a zvířat vůbec připadat jako v ráji.
foto: Marie Cibulková
Co nás však velmi překvapilo, byla velikost pobytových voliér a v případě pštrosů jen jakási zahrádka s přístřeškem proti žhavému kyperskému slunci či dešti. Obdobné to bylo téměř u všech druhů ptáků, krmivo bylo v miskách na zemi a mnohde jen volně nasypáno na vybetonované podlaze a také vody bylo v klecích a voliérách poskrovnu, byla-li vůbec. Naši chovatelé okrasných ptáků by byli tímto zjištěním asi zděšeni. My, coby evropští ornitologové, jsme byli také. O nějakém systematickém řazení ptačích druhů, například podle kontinentů, nemůže být ani řeč, africké druhy papoušků střídá evropský kos černý (Turdus merula).
foto: Jan Veber
Reprezentativní jsou však restaurace – kdyby takto vypadaly voliéry pro ptáky! Nedílnou součástí jsou prodejny suvenýrů a uměleckých předmětů s motivy ptáků a zvířat, jedničku s hvězdičkou zasluhují i velmi důmyslně rozmístěné toalety.
foto: Jan Veber
Park leží zhruba patnáct kilometrů od Pafosu a šest kilometrů od Coral Bay. Jak hlásají upoutávky, je otevřen 365 dnů v roce, jeho otevírací doba je v období od října do konce března od 9:00 do 17:00, v letním období od 9:00 do dvaceti hodin. Zcela určitě stojí za to jej navštívit. Podrobné informace o chovaných druzích i mapku parku najdete také na internetových stránkách www.pafosbirdpark.com.