Pro vytvoření osobní „bubliny“ můžeme použít konec vodítka nebo bičík. Osobní prostor Osobní prostor má každý živý tvor. Vy, já a také každý kůň....
Pro vytvoření osobní „bubliny“ můžeme použít konec vodítka nebo bičík.
Osobní prostor
Osobní prostor má každý živý tvor. Vy, já a také každý kůň. Dnes budu psát o tom, co to osobní prostor je, k čemu je dobrý a jak si ho vůči koni udržet. Osobní prostor – je nejbližší prostor kolem nás. Překročí-li jiná osoba hranice vašeho prostoru, pociťujeme to často jako nepříjemnou blízkost. Záleží většinou na vztahu dvou jedinců. Mluví-li s vámi člověk cizí nebo vám nepříjemný a stojí dvacet centimetrů od vás, pravděpodobně vámi budou zmítat pocity nepřiměřeného nátlaku. Naopak milované osoby rádi pustíme blíže. U koní se často setkáváme s neurvalým narušováním osobního prostoru jejich „páníčků“. Těm to ve většině případů nevadí, dokud jim jejich miláček nestoupne na nohu. A zde přichází otázka: udržet si svůj prostor nebo se nechat z něj vytlačovat? Jestliže jste zvolili druhou variantu, nemusíte číst dál. Pokud vám bude příjemnější ta první, jsou tyto řádky určeny vám.
Kůň se drží v optimální vzdálenosti, je uvolněný, spokojený.
K čemu je dobrý osobní prostor? První část odpovědi zní – pro vaše pohodlí. Na jedné straně je hezké se s koníčkem mazlit, ale na straně druhé může být jeho blízkost nepříjemná až nebezpečná. Šlápnutí na nohu je jedna z bezpečnějších variant. Ohání-li se koník po mouchách a trefí vás hlavou do nosu, také ještě nemusí být tak zle. Ovšem když stojíte nalepeni na koně (nebo on na vás) a koník se něčeho poleká, je zde vysoké riziko, že skočí přímo na vás. A tady už hrozí nebezpečí. Druhá část odpovědi je, pro lepší vyvážení respektu a důvěry. Kůň by váš osobní prostor měl respektovat minimálně do té míry, že jej nenarušuje, dokud vy sami nechcete. Doporučuji si osobní prostor hlídat obzvláště na začátku vaší vzájemné komunikace (tento začátek může trvat i roky). Záleží také na zkušenostech vašeho koně s lidmi a na jeho povaze. Některý koník se o narušení vašeho prostoru ani nepokusí. Jiného budete muset odtlačovat. Také ve volnosti na pastvině nebo při procházce na ruce musí kůň respektovat váš osobní prostor v rámci bezpečnosti. Váš osobní prostor musí kůň respektovat i když „lelkuje“ nebo je naopak něčím rozrušen. Dokud jste v blízkosti koně a pracujete s ním, je třeba aby vás bral jako středobod vesmíru. Kdyby jste byli stromem, kůň do vás nevrazí ani když se poleká, ale oběhne vás. Staňte se tedy takovým „stromem“ pro svého koně v pohybu, při nebezpečí, při pasení … Také není třeba být stromem, když se chce koník například podrbat. Na to si musí najít opravdový strom.
Kůň zde nemá žádný osobní prostor.
Pro udržení osobního prostoru není potřeba nic víc než důslednost. Důslednost v tom, aby koník dodržoval vámi stanovenou vzdálenost kdykoliv a kdekoliv, dokud ji sami neporušíte (např. při čištění, sedlání …). Zpočátku zřejmě bude třeba použít většího tlaku k vymezení vaší „bubliny“. Použijeme rytmický tlak, podle pravidel z předchozích článků se jedná o postupné zvyšování tlaku.
Koně si udržují osobní prostor i vzájemně.
• Tlak použijeme jen tehdy, když kůň vstoupí do našeho prostoru.
• Tlak použijeme vždy, když kůň vstoupí do našeho osobního prostoru.
• Tlak zvyšujeme jen tehdy, když kůň nereaguje – neustoupí.
• Po splnění požadavku koně chválíme, ale trváme na svém osobním prostoru. Koně někdy reagují na pochvalu opětovným narušením vaší „bubliny“.
Kůň má svůj „střed vesmíru“ na konci vodítka.
Koni není umožněno udržet si svůj prostor.
Snažte se neměnit vzdálenosti. Obzvlášť zpočátku je jasně daná hranice velmi důležitá. Budete-li měnit váš osobní prostor podle nálady nebo nebudete dostatečně důslední, koně jen zmatete. Nebude vědět, kdy může a kdy nemůže k vám vstoupit a narušíte tím vážně rovnováhu respektu a důvěry.