Nepředpokládám, že by ústřice začal pěstovat někdo u nás, ale velké množství turistů každoročně navštěvuje nebo pojíždí jižní částí Chorvatska, Bosn...
Nepředpokládám, že by ústřice začal pěstovat někdo u nás, ale velké množství turistů každoročně navštěvuje nebo pojíždí jižní částí Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, kde podél pobřeží může vidět velké množství, v řadách plavajících umělohmotných sudů. Nejvíce takových sudů je vidět v Malostonském zálivu v Jižní Dalmácii. Turisté se z oken aut a autobusů dívají na tyto sudy, ale neví, k čemu zde slouží.
Na těchto sudech i kanystrech jsou uvázaná silonová lana, na kterých jsou přichycené ústřice jedlé, Ostrea edulis, chorvatsky „kamenice“. Délka lan je určena hloubkou vody, maximálně však bývají dlouhé padesát metrů. Při tomto umělém pěstování ústřic se využívá poznatků z jejich přirozeného života. Ústřice se přichycují pevnými vlákny, vylučovanými zvláštní žlázou na noze, k pevnému podkladu, vždy ve svislé poloze. Po přichycení ústřice rychle vyloučí, zpravidla levou silnější lasturou, rychle tuhnoucí tmel. Po jeho zatuhnutí již není schopna změnit stanoviště. Kolem takto usazených ústřic se postupně vytvářejí celé kolonie mladých ústřic. Do konzumní velikosti, to je do průměru lastury osm až deset cm, jsou ústřice pěstovány dva a půl až čtyři roky. Délka této doby záleží na teplotě vody, prodění vody, salinitě vody a i jiných faktorech.
Od roku 1991 klesla na Jadranu několikanásobně produkce ústřic. V roce 1991 a několika následujících letech zažili pěstitelé nejhorší roky. Ústřice padaly ke dnu, nemnožily se, chyběly mladé a produkce rapidně klesla. Možná se na tomto stavu podepsalo znečištění moře.
Tento druh ústřic v posledních desetiletích v důsledku chorob prakticky v jiných evropských mořích již vyhynul a je nahrazován tichomořskými ústřicemi. Tyto jsou méně ceněné než středomořské. Proto jsou místa, kde se dochovala původní ústřice vzácná. Patří k ním i jihodalmatský záliv Malého Stonu.
Protože je pěstování ústřic ekonomicky velice výhodné a přináší velké zisky, připravily příslušné organizace zabývající se výzkumem a rozvojem pěstování ústřic projekt, který představuje ukončení jejich tradičního pěstování a přechod na tzv. umělé matiční ústřicové lavice. Je možné, že se nový způsob pěstování osvědčí a za pár roků sudy podél pobřeží již neuvidíme. Například ve Francii, kde pěstování ústřic má starou tradici, se ústřice uměle pěstují na povápněných střešních taškách. Doufejme, že nový projekt na pěstování ústřice jedlé bude úspěšný.