samice
Tento nádherný černočervený pták s lysou hlavou připomínající spíše supa než papouška, žije jako vzácný endemit v horských lesích na Nové Guineji a několika přilehlých ostrovech. Nejvíce charakteristickým znakem pro Papouška orlího (pod tímto označením je často uváděn v encyklopediích) je ztráta opeření přední části hlavy.
samec
Toto je vykládáno jako přizpůsobení proti znečištění při požírání přezrálého ovoce, hlavně fíků, které v jeho domovině tvoří základ jeho potravy. Kromě fíků vyhledává i zralé měkké bobule, květy a nektar. Tricha obývá deštné pralesy v nadmořských výškách od 800 do 2000 metrů. Rád se zdržuje na trouchnivějících větvích stromů, které ční nad lesním porostem.
Pár Trich orlích u chovatele v ČR.
Mezi větvemi nešplhá podobně jako jiní papoušci, ale z větve na větev přeskakuje za pomoci křídel (podobně jako turaka). Za letu pronikavě křičí. Ve výškách je jeho let pomalý, s hlubokými záběry křídel. Často plachtí podobně jako supi. O hnízdění trich v přírodě nejsou publikovány téměř žádné informace. Hnízdo bývá v dutinách stromů, snůška čítá většinou dvě vejce, z nichž je po 27–31 dnech dlouhé inkubaci odchováno zpravidla jedno mládě.
Mláďata jsou zbarvena jako rodiče, avšak jejich červená barva je tmavší, sytější. Dospělí ptáci dorůstají do velikosti téměř padesáti centimetrů a je u nich jen nepatrný pohlavní dimorfismus. Samička má většinou štíhlejší a jemnější hlavu. Sameček má za očima, na rozdíl od samičky, několik kopinatých červených pírek. Pozor – vyškubnutím těchto pírek se snadno ze samečka „udělá“ nedostatková samička. Jistější proto je si pohlaví nechat určit endoskopicky nebo analýzou DNA. V přírodě se populace trich orlích drasticky snížila odlesňováním, ale také lovem. Kožky trich jsou považovány domorodci jako dary nevěstám a jsou ceněny více než kožky rajek. V zajetí se tento papoušek chová vyjímečně, je možné ho spatřit pouze v několika málo zoologických zahradách a ojediněle v soukromých chovech. Nyní poprvé i v České republice. V chovu je tricha velmi náročný na stálou teplotu (nad 20 stupňů Celsia), vyšší vlhkost a zejména na kvalitní stravu. Je publikováno několik receptur pro sestavení krmné dávky. Základem všech je hlavně tropické ovoce (fíky, papaja, mango …), zelenina (vařené sladké brambory, listový špenát, čili papričky …). Snahou všech chovatelů je trichy postupně převádět na suroviny v dané zemi dostupnější (jablka, hrušky, hroznové víno, vařená rýže, kukuřice …). Vždy je však nutné v krmné dávce zachovat část ovoce z domoviny trich, neboť toto obsahuje trávicí enzymy, nepostradatelné pro jejich zažívání. Například v Loroparku na Tenerife jsou trichy krmeny kaší připravenou z jablek, banánů, hrušek, mrkve a velkého množství papaje. Do této směsi jsou přidávány granule pro lorie a vitamínové doplňky. K dispozici mají stále také kusové ovoce, které je napíchané na větvích stromů. Úspěšné odchovy těchto papoušků jsou ojediněle zaznamenávány v zooparcích i v soukromých chovatelských zařízeních. Úplně první odchov se podařil v roce 1977 v Holandsku. Téměř vždy se jedná o ručně dokrmená mláďata.
Poznámka: Psittrichas fulgidus je zařazena do Cites II., přílohy B a nepodléhá tak povinné registraci.