Stavět výběh je zbytečné, pokud využíváte kotec jen v nutných případech. Nechcete-li z jakýchkoliv důvodů, aby váš pes běhal po celé zahradě, můžete...
Stavět výběh je zbytečné, pokud využíváte kotec jen v nutných případech. Nechcete-li z jakýchkoliv důvodů, aby váš pes běhal po celé zahradě, můžete přistoupit na kompromis - rozdělit zahradu na místa “kam pes může a kam ne”, nebo vybudovat pro psa takzvaný výběh. Velikost výběhu nemá žádná “minima”, je pouze na vás, kolik můžete a chcete svému psovi věnovat. Výběh je velice výhodný, pokud nejste např. celé dopoledne doma a psa nemůže nikdo pustit z kotce, aby se vyvenčil. Výběh je součástí kotce a psovi je vždy přístupný. Podle toho je také přizpůsoben kotec. Víceméně by měl vypadat jak je uvedeno výše s tím rozdílem, že jedna strana (většinou čelní) je volná a plynule navazuje na výběh o velikostí 3x3 a více metrů. Výběh může být pouze travnatý, nebo se může skládat z různých povrchů. Avšak zejména u dlouhosrstých a temperamentních plemen, která vyběhají místa a cestičky bez trávy, se výběh v deštivých dnech mění na blátivé pole, proto je vhodné u takových plemen (včetně plemen dlouhosrstých) volit místo trávy písek, případně štěrk, či různé kombinace. Pokud však ponecháte přirozený povrch - travnatý, uvědomte si, že jej bude zapotřebí také kosit. Udržovat travnatý výběh v čistotě a ve slušném stavu bude poměrně náročné. Také pomyslete na to, jak se do výběhu budete dostávat se sekačkou (pokud ji budete na sekání trávy ve výběhu používat).
Výběh se nejčastěji oplocuje standardním pletivem o výšce 1,8 m, (pro malá a málo temperamentní plemena, bez sklonů k toulání postačí 1,6 m), samozřejmě čím vyšší bude oplocení, tím lépe, neboť pro některé psy překonání plotu o výšce 1,6 m není nic obzvláště těžkého, rozhodnou-li se výběh opustit. Oplocení musí dosahovat až na zem. I pěticentimetrové mezery mezi plotem a zemí mohou způsobit zlozvyk - že se pes naučí s oblibou utíkat z výběhu ven, byť pouze na zahradu.
Tím však budování výběhu nekončí. Zejména teriéři a norníci, ale také jiná plemena mají sklony hrabat a také se podhrabat z výběhu (či ze zahrady) ven. Pro tento případ je vhodné buď po celém obvodě výběhu vykopat 60 cm hluboký výkop a vybetonovat jej, nebo do něj vložit pletivo. Tím nejjednodušším řešením je po celé délce plotu na zem položit a velmi dobře upevnit pevné gumové pásy o šířce cca 40 cm, přičemž 30 cm bude na vnitřní straně výběhu a 10 cm bude přesahovat ven. Samozřejmě taková opatření nejsou nutná u každého psa a jen na vás záleží, zda případnému útěku z výběhu zamezíte včas, či až jej pes uskuteční.
Výběh se díky tomu, že navazuje na kotec nezastřešuje, ani se neopatřuje plnou stěnou. Samozřejmě, pokud budete chtít, (např. kvůli sousedům), můžete jednu stranu výběhu vyzdít či vyplnit latěmi apod.. Pokud máte fantazii, nebo znáte šikovného architekta, jistě dokáže při zachování uvedených pravidel začlenit kotec i výběh do terénu zahrady tak, že nebude působit rušivě. Občas jsou k vidění kotce “zapracované” do břehu, mírně snížené pod úroveň povrchu apod.. Jsou přitom pěkné a zároveň účelné. Stále mějte na mysli nejen bezpečnost a potřeby psa, ale také jeho sílu a vynalézavost, rozhodne-li se dostat ven.