Základem krmné dávky je směs zrnin – slunečnice, oves, různé druhy prosa (také v klasech), lesknice, pohanka, kukuřice aj. Samozřejmě nesmí chybět o...
Základem krmné dávky je směs zrnin – slunečnice, oves, různé druhy prosa (také v klasech), lesknice, pohanka, kukuřice aj. Samozřejmě nesmí chybět ovoce a zelenina podle roční nabídky – jablka, švestky, třesně, hrozny vinné, kiwi, broskve, maliny, jahody, plody šípku, hlohyně (Pyracantha), jeřabiny a další. Ze zeleniny je oblíbená mrkev, salát, okurky, sladká paprika, celer, zelený hrášek, zelené fazolky. Pokud jde o zelené krmení, naše příroda nám nabízí od jara do pozdního podzimu velmi širokou nabídku plodů, travních semen i bylinek, je tedy z čeho vybírat. Důležité je, že vše máme k dispozici nejen vyzrálé, ale také ve stavu mléčné zralosti. Mnohé druhy berou rádi hlízy topinamburů. Na oštipování předkládáme čerstvé větve například buku, dubu, břízy, lípy, borovice, smrku, vrby aj. Pokud jde o živočišné krmení, musíme na ně kakady postupně zvykat, protože je přínosem pro jejich zdraví. Vhodné jsou drůbeží kosti a také dobře uvařené maso drůbeže podávané jedenkrát až dvakrát za týden.
Podávání multivitaminových přípravků je, nebo by alespoň mělo být samozřejmostí. Doporučuji osvědčený Promotor dvakrát týdně. Na našem trhu je také přípravek Forticoat NL, který obsahuje různé druhy kyselin – sorbová, octová, mravenčí, mléčná, propionová, askorbová, citrónová, amonium propionat, amonium formiat, mono a diglyceridy, které podporují trávení a působí proti průjmům. Já dávám Forticoat NL svým agapornisům dvakrát za týden v množství 1,5–2 ml na jeden litr vody a mohu říci, že má na ptáky dobrý vliv. Mají jasný zrak, jsou velice čilí a mají zájem o veškeré předkládané krmivo. Je dobré si udělat na zimu zásoby polozralého krmiva, které skladujeme v mrazáku. Na jídelníčku by neměly chybět také různé druhy ořechů, jako jsou vlašské, lískové i burské (podzemnice olejná), které lze ovšem podávat jen v přiměřeném množství.