V časopise AZN je článek od chovatele R. Wachnitze, ze kterého vyjímám část o krmení těchto hýlů. Směs zrnin se skládá ze dvou třetin ze směsi bez ř...
V časopise AZN je článek od chovatele R. Wachnitze, ze kterého vyjímám část o krmení těchto hýlů. Směs zrnin se skládá ze dvou třetin ze směsi bez řepky pro lesní ptáky a z jedné třetiny ze speciální směsi pro čížky s trochou slunečnice. Tato směs se podává po celý rok.
V době odchovu mladých je na jídelníčku dvakrát denně čerstvé naklíčené zrní s trochou suché vaječné směsi Cé-Dé (tato směs je u německých chovatelů velmi oblíbená) s mravenčími kuklami a mraženými larvami mouchy masařky. V pozdním jaru berou hýlové rádi mšice. Při odchovu jsou ale nejdůležitější mouční červi, bez kterých se tito ptáci neobejdou.
Je zajímavé, jak chovatel pan Wachnitz před krmením připravuje moučné červy: červy krmí pouze vločkami, které dvakrát v týdnu obohacuje vitamínovým přípravkem (multivitamíny). Přednost dává bílým, právě svléknutým moučným červům.
Když krmí hýly proužky jablek a zeleným, zbytky po několika hodinách z voliéry odstraňuje. Výběr zeleného krmení odpovídá nabídce podle ročního období, zvláště vhodná je čekanka, smetánka lékařská, pastuší tobolka, srha říznačka (Dactylis), pelyněk černobýl, pupalka, starček, rdesno apod. Na podzim pamatujeme nejen na zkrmování jeřabin, ale také bobulí hlohyně (Pyracanta). Hýlům se velmi zavděčíme, budeme-li jim dávat často čerstvé snítky ovocných stromů na oštipování pupenů.
Chovatel Wachnitz má vyzkoušeno, že při trvalé péči berou hýlové rádi krmení z ruky. Vodu dostávají denně čerstvou a dvakrát za týden obohacenou směsí vitamínů Amino Speciál.
Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Pixabay