Nejprve si ujasněte, k jakému účelu chcete shetlandského poníka chovat a jaké máte pro jeho chov podmínky, podle toho vybírejte. Velikost Shetla...
Nejprve si ujasněte, k jakému účelu chcete shetlandského poníka chovat a jaké máte pro jeho chov podmínky, podle toho vybírejte.
Velikost
Shetlandský pony se dělí na dva velikostní typy:
1.
minishetland do KVH 87cm - tento pony je vužívaný hlavně jako hobby koník, bez pracovního využití. Jsou chováni i shetlandi s KVH pod 80cm.
2. standardní shetland s KVH 88 až 105cm - tento typ je možné ještě zhruba rozdělit na menší standardní typ kolem 90cm KVH a větší typ kolem 100cm KVH. Využitelnost těchto pony je již větší než u minishetlandů. Poníci menšího typu se uplatní zejména v zápřahu nebo jsou vhodní na ježdění pro dětí předškolního věku. Poník většího typu je schopen zastat hodně práce ve voze i pod sedlem, dokonce dokáže (krátkodobě) unést dospělého lehčího jezdce, což umožňuje pomoci dětem poníka přijezdit. Uplatní se v pony sportu i ve vozatajském sportu v kategorii malých pony.
Takže čím více práce od shetlanda očekáváte, tím volte koně s vyšší kohoutkovou výškou. Pro chovné pony to platí trochu jinak - pro chov jsou koně s KVH na hranici standardu (tj. přes 100cm KVH) méně vhodní, protože potomci těchto koní mohou přerůst přes limit standardu.
Orientačně se uvádí, že pony může nosit jednu pětinu své vlastní hmotnosti. Mohutný shetland váží až 200kg, takže unese 40kg, minishetland vážící asi 100kg unese dítě do 20kg.
Menší shetland spotřebuje méně krmení a vejde se do menší stáje, potřebuje méně pohybu, menší výběh a hodí se tedy do prostorově nejskromnějších podmínek (např. chov ve městě v rodinném domku), ale i ten největší shetlandský pony je jen malým poníkem a jeho nároky nejsou v podstatě vyšší než nároky minishetlanda.
Stáří
Dalším kritériem při výběru shetlandského poníka je jeho stáří. Shetland se v pohodě dožije v plné síle i plodnosti 25 let, jsou však známi i mnohem starší poníci. Bohužel až v posledních letech jsou pro všechny koně včetně shetlandů (i bez původu) povinné průkazy koní, do té doby byli pony prodáváni zcela bez dokladů a jejich věk byl při prodeji „upravován“. Hříbata roční a dvouletá byla vydávána za dospělé koně, starší koně byli vydáváni za mladší, aby byli prodejnější (až o 10 let!). Pokud je shetland pořízen pouze pro ježdění dítěte a je tedy po několika letech nahrazován větším poníkem, není neobvyklé, že za svůj život vystřídá až deset majitelů a bez dokladů se nedá dohledat, kde a kdy se narodil. Věk se pak posuzuje pouze nepřímo podle zubů, šedivění, zdravotního stavu.
Nekupujte tedy na ježdění svých dětí a vnoučat hříbata, protože se často stane, že dříve než pony dospěje, je již pro dítě malý. Dětem raději pořiďte zkušeného staršího poníka nebo alespoň zaučeného, nejraději od chovatele, který má dostatek zkušeností s výcvikem. Pokud přesto volíte pro děti hříbě shetlanda, připravte mu i jiné využití, než pouhé ježdění. Pony zaučený v zápřahu může s dětmi strávit celé jejich dětství a dospívání. Vždy si připravte i alternativu, co bude s poníkem, když děti omrzí úplně nebo dočasně převládnou jiné zájmy.
Pro založení vlastního chovu shetlandů je nejlepší pořídit si sice dražšího, ale dospělého koně, v podstatě nešetřit a pořídit to nejlepší, co je za rozumnou cenu na prodej. Začínat chov s klisnou bez původu nestandardního vzhledu znamená ztrácet čas, protože taková klisna může posloužit jen k odchovu lepšího zvířete po licentovaném hřebci a bohužel dost často se větších exteriérových vad nezbavíme ani ve druhé generaci. Raději kupte dvacetiletou březí kobylku s kvalitním původem, než-li mladou tříletou kříženku bez dokladů. Také hřebce můžete využít i ve vyšším věku - vždyť po několika připouštěcích sezónách budete mít v chovu některou z jeho dcer a pak musíte pořídit do stáda jiného, nepříbuzného hřebce.
Rozšiřovat chov můžete i přikoupením hříbat od jiných chovatelů nebo výměnou odchovaných koní - to hlavně v situaci, kdy je na prodej hříbě splňující vaše požadavky (typ, barva, hlavně nepříbuznost). Předejdete riziku, že pokud si vyhlédnutého koně nepořídíte ve věku hříběte, koupí ho jiný chovatel a vy svůj chov nedoplníte.
Zbarvení
Barva shetlanda může být téměř jakákoliv - můžete mít bělouše, vraníka, hnědáka, ryzáka, žluťáka, plaváka i strakáče (v libovolné kombinaci výše uvedených barev a bílé), jediné nepřípustné zbarvení je u shetlandského pony skvrnitost - typ appaloosa. Vraníků je nejvíce a v zahraničí je tato barva nejvíce ceněna. Hnědáci jsou často tmaví nebo černí, o něco méně je běloušů a ryzáků, žluťáci a plaváci jsou vzácnější. Je zcela na vás, jaké barvě dáte přednost, pro využití poníka nemá význam, s výjimkou pořizování koní do spřežení, kde je vhodnější si pořídit dva poníky stejné barvy.
Pohlaví
Hřebec je nejvýraznějším představitelem plemene, schopný velkých pracovních výkonů. Vhodný i pro vožení malých dětí, zejména, je-li to váš jediný kůň a necítí potřebu hlídat si klisny nebo o ně bojovat. V pohodě také bývá dvojice hřebců, kteří jsou na sebe zvyklí, mají vyjasněné pozice vůči sobě (nadřazenost a podřízenost) a opět nejsou poblíž klisny, které by je rozptylovaly. Klidný je také hřebec ve stádě klisen, pokud je s nimi celý den a považuje je za své stádo. To platí, i když jsou klisny jiného plemene a hřebec je pro jejich velikost nemůže připouštět. Takový hřebec bude v pohodě, pokud ho při práci doprovází alespoň jedna z klisen (společné vyjížďky, zápřah apod.). Může se zapřahat i sám, pokud bude vozataj obezřetný. Hřebec si časem zvykne, že po práci se zase vrátí ke klisnám. Výhodou hřebce je (mimo zvířat špičkového původu nebo extrémně malých) nižší cena než u podobné klisny a schopnost vydržet krátkodobé přetěžování. Hřebec se nemusí šetřit kvůli březosti. U hřebce již využívaného v chovu můžete posoudit jeho potomstvo z různých klisen. Kromě posouzení vlastní kvality exteriéru hřebce, tak můžete vidět, jaké vlastnosti předává potomstvu.
Valach je ideální pracovní pony. Rozhodnete-li se pro kastraci svého hřebce, prosím, konzultujte své rozhodnutí se zástupcem chovatelského svazu, aby nedošlo k vykastrování hřebce v chovu nenahraditelného. V tom případě by vám mohla být nabídnuta výměna za hřebce jiného nebo i za klisnu. Hřebci se obvykle kastrují, čímž se chovatel snaží zbavit koně hřebčích pudů a obtížné ovladatelnosti. V porovnání s ostatními plemeny, běžně chovanými v České republice, jsou však u plemene shetlandský pony v nejmenší míře zastoupeni valaši. To má dvě příčiny:
1. malý hřebec je sice také hřebec, ale přece jen se dá (až na výjimky) vychovat a zvládnout.
2. kastrace shetlanda je stejně drahá jako koně velkého plemene, a tak chovatel k ní zbytečně nepřistupuje. U velkých koní se provádí kastrace většiny hřebců, s výjimkou těch nejkvalitnějších.
Klisna je v inzerátech zájemců o koupi shetlanda nejžádanější, přestože bývá dražší než hřebeček. Většina klisen je velice vhodná pro děti a jejich ježdění, ale ve voze utáhne méně než hřebec. Problémům se nevyhnete, budete-li kombinovat využití klisny chovné a pracovní, protože ve druhé polovině březosti by se měla klisna v práci šetřit. Můžeme si pomoci vhodným načasováním porodu na březen až květen. Klisně tak vychází druhá polovina březosti na zimní měsíce, kdy počasí nás ani děti k aktivitám s kobylkou tolik neláká. Větším problémem je po ohřebení hříbátko, které klisnu všude doprovází. Musíte jezdit tam, kde není velký silniční provoz nebo mít hříbě na vodítku, případně uvázané u matky. Můžete ho také nechávat na kratší dobu doma, musíte být však z počátku opatrní, aby za ním kobylka znenadání neutekla i s jezdcem nebo vozíkem. Časem si kobylka na tento režim zvykne a ví, že se po práci ke hříběti vrátí.
Temperament
Obvykle pro vožení dětí volíme shetlanda klidnějšího, do zápřahu může být i temperamentnější. Hodně záleží na našich zkušenostech.
Povaha
Pro děti je vhodný pouze pony
bez charakterových vad a zlozvyků (kousání, kopání, vzpínání, vyhazování, válení). Do zápřahu lze tolerovat horší povahu koně, pokud si koně zapřaháte sami a dokážete se jeho útokům vyhnout. Ale pokud není povahově zkažený kůň výjimečný jinou vlastností (výborný skokan nebo vynikající rodokmen), netrapte se a takového koně si nepořizujte. Na západě to řeší jednoduše a říkají to velmi tvrdě - „uříznout mu hlavu“! Výsledkem utrácení všech koní, u kterých se projevily charakterové vady není jen likvidace koní, které zkazil člověk, ale důsledně se z populace vyřazují jedinci, kteří by na potomstvo přenášeli nezvladatelný temperament, neschopnost podřídit se člověku, důvěřovat mu, strpět ošetřování a pracovat. V populaci pak zůstávají a množí se jen jedinci, u kterých se předpoklady pro selhání povahy neprojevují.
Desatero při koupi shetlanda
1.
Neukvapujte se - pokud se vám nabízený poník nelíbí, raději odjeďte s nepořízenou, než s koněm, kterého budete za čas sami těžko prodávat. Pokud si nejste jisti, navštivte chovatele raději vícekrát.
2.
Posuzování charakteru poníka se nejlépe podaří ve stáji - vstupte do jeho boxu, pohlaďte jej po hlavě, hřbetě, boku, zkuste mu zvednout nohu (alespoň zjistíte, v jakém stavu má kopyta), dejte mu povel ustoupit. Kupujete přece poníka, který by vás měl poslouchat.
3.
Pracovní využití si nechte předvést, včetně postrojení, zapřažení. Máte také příležitost to odkoukat. Můžete posoudit, jak se pony chová, když vidí, že ho čeká práce, jaké stereotypy při práci má naučené, přesvědčíte se, že poník inzerovaný výcvik skutečně absolvoval.
4.
Prohlídněte si doklady, které vám majitel k poníkovi předloží - měl by to být průkaz koně (povinný pro všechna plemena koní včetně oslů), dále osvědčení o původu, u hřebců během sezóny připouštěcí rejstřík, u připuštěných klisen připouštěcí lístek, eventuálně i doklad o vyšetření březosti. Malý problém je u odstávčat, protože po vypálení výžehu chovatel příslušný připouštěcí lístek odevzdá a než obdrží vystavený průkaz koně, nemá k hříběti dva až tři měsíce žádný doklad.
5. U starších koní si v průkazu koně
zkontrolujte provedení krevních zkoušek a očkování proti chřipce, tetanu atd.
6.
Při koupi hříbátka si dobře prohlédněte matku hříběte, případně i otce a sourozence pro orientaci, jaký shetland z vašeho hříběte vyroste.
7.
Sepište kupní smlouvu, ve které bude pony identifikován i číslem výžehu, nechte si ve smlouvě potvrdit prodávajícím skutečnosti, které nelze potvrdit jinak - u hříbat původ, u březích klisen březost atd. Neodpovídá-li kůň údajům ve smlouvě, lze kupní smlouvu zrušit - vrátíte jej a prodávající musí vrátit peníze.
Vyplňte hlášení pro ústřední evidenci koní ve Slatiňanech, aby byl pony na vás přehlášen (podepisuje dosavadní i nový majitel koně).
8.
Využijte pomoci nějakého svého poradce, který vám pomůže koně posoudit, bude svědkem vašeho jednání s prodávajícím, zachová chladnou hlavu a dokáže vám nevhodnou koupi rozmluvit.
9.
Připravte si pro poníka včas ustájení, nemáte-li stáj nebo výběh, ani krmení, je lepší koupi poníka odložit na vhodnější dobu. Nejezděte „kupovat“ shetlanda, když ho stejně nemůžete koupit. Pamatujte si, že jednou můžete být v pozici prodávajícího vy. Při koupi nezneužívejte tísně prodávajícího, jednejte čestně, solidně a korektně. Pokud si koně zamluvíte a pak plány změníte, oznamte to prodávajícímu co nejdříve, ať může včas kontaktovat jiného zájemce.