Krmíte svého psího miláčka čokoládou? Čokoláda je dnes považována bezesporu za pamlsek číslo jedna. Je samozřejmou součástí našeho jídelníčk...
Čokoláda je dnes považována bezesporu za pamlsek číslo jedna. Je samozřejmou součástí našeho jídelníčku a milovníci sladkostí, především děti, by si sotva svůj život bez ní dokázali představit. Tuto všední skutečnost ještě každoročně umocňují vánoční svátky, ke kterým neodmyslitelně patří čokoládové kolekce a figurky, pečené cukroví s kakaem nebo čokoládovou polevou. Jejich konzumace může někdy hraničit až se závislostí a ovlivňovat i vztahy s okolím. Mnoho chovatelů psů svým miláčkům podstrojuje a dává jim různé laskominy. Páníčkova radost, že pejskovi chutná čokoláda a kakaové sušenky se však může proměnit v pravý opak. Bylo totiž prokázáno, že čokoláda může být pro psy toxická.
Vědci zjistili, že trávicí soustava psa - masožravce a člověka - všežravce se odlišují. Plody kakaovníku obsahují látky, které se nazývají metylxantiny. Vedle kofeinu je nejznámější z nich theobromin v kakaových bobech (0,5 až 3 %). Psi jsou na metylxantiny mimořádně citliví a nedokáží je tak dobře vyloučit jako lidé. Zatím, co u člověka je poločas rozkladu metylxantinů v žaludku a v tenkém střevě zhruba dvě hodiny, pes k tomu potřebuje devětkrát delší dobu.
Co se vlastně v jeho organismu děje? Jak uvádí prof. Ing. Pavel Valíček, DrSc. (Čokoláda pokrm bohů, 1999), metylxantiny se dostanou do jater, kde se metabolizují na jednodušší složky. Ty se pak přes žlučovody dostanou znovu do střev. Tam se většina z nich opět přemění v původní metylxantiny a celý koloběh se opakuje. Na organismus psa působí pak tyto sloučeniny jako jedy. Odhaduje se, že psa může smrtelně ohrozit dávka mléčné čokolády v množství asi 50 až 60 gramů na kilogram jeho hmotnosti. U čokolády na vaření, kde je vyšší obsah kakaa, je to zřejmě ještě mnohem menší množství. Příznaky otravy metylxantiny se u psa projevují zvracením, zvýšenou aktivitou a neklidem, citlivostí na dotek, zrychleným dechem a tlukotem srdce. Pak se dostaví slabost, třesavka a ztráta kontroly nad svalstvem nohou. Poté může nastat kóma a smrt. Při prvních příznacích otravy čokoládou u psa je nezbytné okamžitě navštívit zvěrolékaře. Ten obvykle provede výplach žaludku. K léčbě se rovněž využívají látky, které dovedou absorbovat jedy, např. živočišné uhlí.
Otrávit čokoládou se mohou i další zvířata. Byla zaznamenána např. smrt tetele. Když byla prokázána toxicita čokolády pro psy, poděsilo to kupodivu i chovatele myší a krys v USA, kteří rovněž svým miláčkům čokoládové pochoutky dopřávají. Následovaly laboratorní výzkumy, ze kterých vyplynulo, že čokoláda pro hlodavce zřejmě jedovatá není. Na druhé straně, ale vyšší dávky theobrominu mohou způsobit sterilitu krysích samců. To je ovšem informace, kterou by spíše než chovatelé krys mohli využívat jejich hubitelé.