V dnešní době rodí čím dál více fen císařským řezem. Někdy je důvodem jen strach majitele, že porod neprobíhá správně. Jindy může být pro některého...
V dnešní době rodí čím dál více fen císařským řezem. Někdy je důvodem jen strach majitele, že porod neprobíhá správně. Jindy může být pro některého veterináře snažší, rychlejší a výnosnější udělat císařský řez, než opakovaně jezdit k porodu za klientem nebo s ním strávit celou noc. Upřímně řečeno, přítomnost veterináře u nočního porodu je nezaplatitelná, hodinovou mzdu naúčtovat nemůže, druhý den je unavený a nedokáže podat obvyklý výkon. Zastávám názor, že je nejlepší vybavit se homeopatiky, mít telefonní kontakt na lékaře a případný císařský řez předem nahlásit na nejbližší klinice, kde je noční služba. Homeopatika si může vzít i úzkostný majitel. Aconitum 30ch při panice a velkém strachu, že se něco stane. Gelsemium 30ch při paralýze, kdy se strachy nebo trémou nemůžete odhodlat k činu. Argentum nitricum 30ch, když zmateně pobíháte a děláte moc věcí najednou. Uvedu několik příkladů využití homeopatik v souvislosti s porodem nebo císařským řezem.
• Kontrola krčku.
Přirozený porod
Fena rodí nejraději doma, s majitelem nebo sama, tedy bez lékaře. Pokud jde o prvničku, dejte jí důvěru, sama obvykle ví, co má dělat. Pokud je váhavá, pomozte jí s prvním štěnětem. I prvničku můžete homeopaticky připravit. Základní využití homeopatie spočívá v podání Actaea racemosa 9–15ch a Callophylum 5–15ch od 58. dne březosti jedenkrát denně po dvou kuličkách. Stejné schéma používám u všech fen před porodem. Oba léky regulují nejen otvírání krčku a děložní stahy, ale i strach a bolesti. Jakmile začnou stahy, použijeme léky častěji, i po deseti minutách. Podle plemene se podávání homeopatik upravuje.
• Prst v pochvě.
Fena po císařském řezu a další porod
Čím dříve začneme s rozpouštěním jizev a srůstů po císařském řezu, tím lépe. Použijeme Silicea 5ch, Graphites 5–9ch (15ch), Fluoricum acidum 9–15ch. Kombinaci léků volím podle plemenné příslušnosti. Uvedená homeopatika můžete začít podávat sami (každý den jeden lék z výše uvedených) a po dvou až třech měsících je potřeba kontaktovat homeopata, aby léčbu upravil. U březích fen ponecháme dávkování na homeopatovi. Podle plemene a povahy feny se doplní kontituční léky a od 58. dne březosti opět začínáme s Actaea racemosa 9–15ch a Callophylum 5–15ch. Podáváním Phosphorum 9ch dodáme energii feně a podpoříme i štěňátka. Opium 30 urychlí porod, stejně jako jízda autem nebo chůze po schodech. Máte-li fenu, která již porodila císařem, je třeba informovat kliniku, že se blíží porod. Pokud podáváte homeopatika a máte dobré nervy, můžete vyčkávat doma až tři hodiny po odtoku plodové vody. Ideální je, když vám homeopat telefonicky radí a doporučí, kdy už je nutné odjet na kliniku.
• Štěně v pochvě, hrázka je zduřelá.
• Akupunktura na rozdýchání, ostrý předmět do středu nosní přepážky.
Operace – císařský řez
Je-li rozhodnuto, že fena musí být operována, dáváme opakovaně Phosphorus, aby měla fena i štěňata posílené orgány a energii. Opium dáváme před cestou na kliniku, před narkózou a ihned po zákroku. Zlepší okysličení a reakci na narkózu. Štěňatům okamžitě po narození kapeme Opium i Phosphorus, můžeme přidat i Laurocerasus 9ch, aby se lépe nastartovala činnost vnitřních orgánů.
• Dráždění kořene jazyka na rozdýchání.
Ošetření operované feny
Na zastavení krvácení podáváme Arnicu 15–30ch. První den třeba po dvou hodinách, postupně méně často, po dobu minimálně dvou až třech týdnů. Staphysagria v koncentraci 9–30ch podávaná dvakrát až třikrát denně, je výborná na hojení ostrých řezů. Pokud se fena dobře probudí z narkózy, dáme jí jednorázově Opium. Jestliže nemá mateřský pud, protože porodila císařským řezem, pomůže jedna dávka Lac caninum 15–200ch. Kdyby hnisala rána, podáme Calendula 15ch dvakrát až pětkrát denně tři kuličky. Po odstavení štěňat začneme s rozpouštěním jizev, abychom se příště mohli pokusit o normální porod.
• Vyčištění tlamičky.
• Homeopatikum na jazyk.
Kdy je nutný císařský řez
Pokud na základě ultrazvukového vyšetření víte, že fena čeká pouze jedno až dvě štěňátka, se obvykle prodlouží březost a štěňata příliš vyrostou. S císařským řezem musíme počítat i u velkohlavých plemen – buldoček, buldok, boxer atd. Dalším důvodem je, když fena tlačí příliš dlouho a nepřichází štěně. Pokud nemáte v dosahu veterináře, musíte se pokusit vyšetřit fenu sami. Umyjete si ruce, ostříháte nehty, namažete prsty sádlem, umyjete okolí pochvy feny a pomalu citlivě vstoupíte prsty do pochvy. Pochva feny směřuje kolmo nahoru a potom rovnoběžně se hřbetem. Cestou narazíte na poštěváček, který obejdete, na močové ústí, případně na zbytky panenské blány. Podle velikosti feny pronikáte do pochvy na hloubku prstu nebo zatlačíte a vnoříte ruku hlouběji, až ucítíte děložní krček. Pokud je zavřený, jedete na císaře. Pokud je mírně otevřen, podáte Opium, Actaeu a Callophylum. Fenu svezete autem nebo se projdete po schodech. Po půl hodině stav zkontrolujete. Pokud je děložní krček úplně otevřený, můžete nahmatat štěně a posoudíte možnost prostupu, rozhodnete se pro homeopatika nebo pro císařský řez. Pokud nechcete rodit císařem a troufáte si na to, můžete se pokusit vybavit štěňata sami. Vždy s citem a velmi opatrně. Zejména muži musí být k orgánům feny velmi citliví. Jeden až dva prsty zavedeme do pochvy do krčku a jeden prst do konečníku. Prsty máme vždy namazané. Přes konečník uchopíme hlavu štěněte za týl. Jakmile fena zatlačí, posuneme štěně vpřed. Feny tlačí více, když jim dráždíme pochvu. Obvykle spolupracují. Štěně posunujeme vpřed, dokud ho neuchopíme přes pochvu. Tahat štěně ven smíme pouze ve chvíli, když fena tlačí. Fenku po porodu ošetříme Arnicou 15ch proti pohmoždění. Také štěněti podáme Arnicu, protože hlavička i tělo jsou pomačkané a otlačené.
• I v narkoze nám pomohou homeopatika.
Homeopatií nenahradíme lékařské ošetření, ale můžeme zmírnit bolesti, urychlit porod a dát přírodě šanci. Bulteriérky z mého chovu, které rodily poprvé císařem, měly všechny další porody přirozené.
text a foto: MVDr. Simona Müllerová