Nemusíte být zrovna lékaři, aby jste tušili, že s nemocemi není radno si zahrávat. A každý lékař vám jistě potvrdí, že nejdůležitější je vždy prev...
Nemusíte být zrovna lékaři, aby jste tušili, že s nemocemi není radno si zahrávat. A každý lékař vám jistě potvrdí, že nejdůležitější je vždy prevence. Platí to jak u lidí, tak u zvířat. Následky špatné péče o zdraví pak bývají mnohem horší, než těch pár starostí s preventivními opatřeními. Možná jste už někdy slyšeli to divné slovo – toxokaróza. Závažná onemocnění jsou vzácná, přesto bychom je neměli brát na lehkou váhu.
Co je toxokaróza a kde se s ní můžeme setkat?
Toxokaróza je parazitární onemocnění, většinou s chronickým průběhem. Původcem, který onemocnění vyvolává, je larvální stadium škrkavky psí (Toxocara canis) nebo škrkavky kočičí (Toxocara cati). Zdrojem nákazy pro člověka jsou tedy psi a kočky, v jejichž střevech žijí dospělí vnitřní parazité – škrkavky.
Nebezpečné škrkavky
Škrkavky patří mezi nejčastější parazity psů a koček. Samci jsou velcí 4–10 cm, samičky 5–18 cm. Dospělé škrkavky se nacházejí v tenkém střevě a jejich potravou je krev a střevní sliznice hostitele. Dospělá samice škrkavky vylučuje denně až 200 000 vajíček. Vajíčka škrkavek se do prostředí dostávají s trusem, ale infekčními se stávají zhruba za 14 dní. Čerstvý trus neobsahuje infekce schopná vajíčka. Vajíčka škrkavek jsou ve vnějším prostředí extrémně odolná a jsou infekce schopná i několik let.
Nakazíme se, když …
V praxi k nakažení vajíčky škrkavek dochází hlavně u malých dětí, které si často dávají do úst hlínu nebo písek. Výskyt toxokárových vajíček je totiž právě na pískovištích, hřištích a v městských parcích, kde není o psí nebo kočičí trus nouze. Sami tedy nemusíte být vůbec majitelem psa nebo kočky. Dalším způsobem nákazy je snížená hygiena, např. olizování prstů nebo konzumace potravy neumytýma rukama. Zdrojem nákazy může být rovněž špatně umytá zelenina a ovoce.
Toxokaróza není jen jedna a příznaky se nemusí projevit
Podle postižení jednotlivých orgánů a tkání se rozlišují tři formy onemocnění: forma orgánová, forma oční, která může přivodit až oslepnutí a forma smíšená. Z vajíček škrkavek se ve střevě člověka vylíhnou larvy, které proniknou střevní stěnou do cév. Putují nejdříve do jater, dále do plic a pak prakticky do celého těla s nejčastějším výskytem larev v mozku, svalech a v oku. Onemocnění se projevuje především zvracením, nechutenstvím, průjmem či únavou kloubů a svalů nebo také kožní vyrážkou. Tyto příznaky můžou trvat různě dlouho. Závažnost onemocnění závisí na počtu pozřených vajíček a imunitním stavu postiženého jedince. Většina nakažených osob však netrpí vážnými problémy a o tom, že jsou infikovány, se mohou dozvědět náhodně.
Chraňme se!
Není třeba přemýšlet nad tím, jaké prášky nám pomohou, abychom se toxokarózou nenakazili. V tom ten zakopaný pes skutečně není. Důležité je jít přímo ke zdroji. Tedy zaměřit se právě na naše psy a kočky. Účinnou ochranou před vajíčky škrkavek je pravidelné odčervování. Veterináři doporučují odčervovat jedenkrát za tři měsíce. Své mazlíčky lze odčervit právě u veterináře nebo si můžete sami koupit odčervovací tablety v lékárně. Novinkou jsou odčervovací tablety ochucené masovou příchutí, které budou pro vašeho psa zároveň i zdravým pamlskem. Neměli byste ovšem také zapomínat na zásady správné hygieny a sběr trusu. Nezapomeňte na to, že pokud je váš pes nebo kočka zdrojem nákazy, vina je na vás.
Autor textu: Mgr. Martin Stanko
Autor fotografií zdroj: Mgr. Martin Stanko