Návštěvníci vídeňského Schönbrunnu mají na výběr mnoho pamětihodností, ale na své si zde mohou přijít i zájemci o přírodu a chovatelství. Nejpřitažl...
Návštěvníci vídeňského Schönbrunnu mají na výběr mnoho pamětihodností, ale na své si zde mohou přijít i zájemci o přírodu a chovatelství. Nejpřitažlivější je určitě zoologická zahrada, patřící k nejstarším na světě, kde se snoubí moderní chovatelská zařízení s historickými kulisami bývalé císařské menažerie. V schönbrunnském parku, naproti hlavnímu vchodu do ZOO, se nachází tzv. Dům pouště (Wüstenhaus), o kterém se chci blíže zmínit.
Venkovní terárium.
Jedná se o velký skleník vybudovaný v roce 1904, nazývaný původně Dům slunečních hodin (Sonnenuhrhaus). Objekt sloužil dlouhá léta jako skleník a zimoviště pro okrasné rostliny. V letech 1989–1998 byl využíván jako Motýlí dům (Schmetterlinghaus) s expozicí živých motýlů. Poté byl pro špatný technický stav uzavřen. Zásadní přestavba začala na podzim roku 2000 a v roce 2003 došlo k otevření Domu pouště v dnešní podobě.
Bércoun africký.
Zařízení nabízí atraktivní seznámení s pouštními, polopouštními nebo savanovými oblastmi Afriky, Madagaskaru, Asie, Ameriky i Austrálie. Byla sem umístěna bohatá sbírka kaktusů Státní botanické zahrady a řada dalších sukulentů uspořádaných do celků podle geografických oblastí výskytu. Nejzajímavějšími botanickými exponáty jsou jistě dva starobylé druhy – endemit pouště Namib Welwitchia a olistěný kaktus Pereskia. Ve skleníku je podél prohlídkové cesty instalováno několik vitrín obsahujících názorné ukázky adaptace organismů na pouštní podmínky, hornin, preparovaných pouštních bezobratlých apod.
Živočichové pouze doplňují biotopy vytvořené kombinací rostlin, kamenů, umělé skály a „jeskynní“ chodby. V akváriích plavou slepé tetry (Astyanax mexicanus) z podzemních vod Mexika a halančíci (Aphanius sirhani) z oázy v Jordánsku. Terária obývají např. pouštní mravenci rodu Cataglyphis, bodlinatky zlaté (Acomys russatus), gekoni kroužkovaní (Tarentola annularis), leguánovci obojkoví (Crotaphytus collaris) a rypoši lysí (Heterocephalus glaber), holí hlodavci žijící pospolitě ve složitém systému nor. Nenápadným ohrazením vznikly prostorné výběhy, ve kterých lezou želvy Chersina angulata a Pyxis arachnoides a pobíhají bércouni afričtí (Macroscelides proboscideus). Zcela volně se v interiéru skleníku pohybují agamy osadní (Agama agama) a madagaskarští leguáni Oplurus cuvieri. Od obou těchto druhů ještěrů lze při troše pozornosti vidět i mláďata, zdržující se na místech nepreferovaných dospělci, aby se nestala obětí predace z jejich strany. Dalšími volně chovanými zvířaty jsou ptáci – strdimilové rodu Nectarinia a holoubci vlnkovaní (Geopelia striata).
Interiér skleníku.
Ve vstupní místnosti před skleníkem se mohou návštěvníci posadit na orientální koberec a sledovat videoprodukci ze života v pouštích i lidí v nich žijících. Bočními dveřmi je možné vstoupit do malé zahrady se suchomilnou vegetací, přilehlé k jižní straně skleníku. Velmi mě zde zaujalo venkovní terárium pro tuzemskou teplomilnou faunu, osazené zajímavou kombinací syslů obecných (Spermophilus citellus) a ještěrek zelených (Lacerta viridis).
Dům pouště poskytuje didaktický i estetický zážitek, jeho prohlídku mohu jen doporučit.