Plemeno holubů s názvem gigant patří mezi tradiční americká plemena, jejichž základ položili američtí holubáři už před první světovou válkou. V USA má toto robustní plemeno název American Giant Homer a v evropském seznamu plemen holubů je veden pod názvem Giant Homer pod pořadovým číslem třicet. V Evropě, kde zdomácněl až ve druhé polovině minulého století, je nejrozšířenější v Německu pod názvem Riesenbrieftaube a v Maďarsku, kde se nazývá „amerikai óriásposta“.
• 0,1 gigant grizzly, 95 b., šampión
Na počátku vzniku tohoto plemene byla snaha amerických chovatelů vyšlechtit plemena robustních holubů, vhodných pro masný velkochov. O výstavním a sportovním využití se tehdy ještě neuvažovalo. Z těchto snah vznikli například kingové a texani, také americký výstavní holub a gigant. Američtí chovatelé je vyšlechtili z původních poštovních holubů (velkých „homerů“) křížením s francouzskými mondény a plemenem karnó již před první světovou válkou. Svoji roli v tom sehráli i angličtí výstavní holubi a holub king.
• 0,1 gigant hnědý kapratý, 94 b.
První americký standard byl vydán v roce 1929 a v témže roce byl založen i klub chovatelů AGHA (American Giant Homer Association). Tím gigant vstoupil i na americkou výstavní „scénu“. Původně byl vyšlechtěn v tradičních „poštovních“ barvách a bílý, později uplatnili američtí chovatelé své znalosti genetiky holubích barev a kreseb a vyšlechtili několik desítek nových rázů (například grizzly, tygr, strak, andaluský, opálový, mandlový, apod.), které se postupně úspěšně rozšířily i do Evropy, Kanady a Austrálie.
• 1,0 gigant červený, 95 b., čestná cena
Gigant je robustní plemeno s velmi dobrým osvalením, krátké postavy se zaoblenými liniemi, s výrazně hladkou a utaženou strukturou peří. Hlava z bočního pohledu vytváří se zobákem nerušený oblouk, z horního pohledu je dosti široká, k zobáku se plynule zužuje. Oči jsou oranžové až červené, bílí mají oči tmavé a hnědí samozřejmě nepravé perlové (nažloutlé). Zobák je středně dlouhý a silný, horní i dolní zobák zhruba podobné síly. Zbarvení zobáku i středně vyvinutých obočnic koresponduje s barvou opeření. S krátkou postavou jsou v souladu i krátká křídla a ocas. Ve vzorníku z roku 1993 se uvádí hmotnost „okolo 850 gramů“, ale od roku 2005 se přistoupilo k přesnému vymezení hmotnosti, takže holuby je nutné na výstavách vážit. Vážení také upřesňuje rozlišení s podobným plemenem holubů – s americkým výstavním. Hmotnosti jsou stanoveny takto: mladí samci 800 až 1 100 gramů, staří samci 850 až 1 150 gramů, mladé holubice 750 až 1 000 gramů, staré holubice 800 až 1 050 gramů.
U gigantů v našich chovech se nejčastěji vyskytují vady (podle rozsahu malé až hrubé) hlavy (táhlé a ploché čelo), špatný sklon ocasu, délka ocasu a křídel, náznaky pernatých ozdob (lalůčky a límce), horší struktura peří, nesprávně zbarvené oči a zejména nedostatky tělesných tvarů.
• 0,1 gigant žlutopruhý, 94 b.
Dobrou vlastností gigantů je i příkladná péče o holoubata. Mohou mít až sedm párů holoubat za sezónu. Na krmení nejsou příliš nároční, chovatel musí ale dávat pozor na způsob krmení mimo sezónu, aby holubi příliš „neztučněli“.
• 1,0 gigant modrý kapratý. 95 b., šampión
V Evropě má silnou pozici v chovu gigantů Maďarsko, kde je velmi silný klub, čítající téměř tři stovky členů a značná část zemského chovu gigantů pochází z přímých dovozů z USA. Podobně silnou pozici mají giganti relativně i v SRN.
• 1,0 gigant andaluzský, 95 b., šampión
U nás měl chov gigantů zajímavý vývoj. Ze zahraničních plemen je to po druhé světové válce třetí „vlna“ popularity a nárůstu počtu chovatelů po NVH a plemenu king. Přestože první „český“ standard byl vydán až v roce 1979 a novelizovaný byl současným vzorníkem z roku 1993, potvrzují celostátní a speciální výstavy za posledních patnáct roků, že gigant je u nás jedním z nejpopulárnějších zahraničních plemen. Například na celostátních výstavách v Lysé nad Labem bylo v listopadu 2002 vystaveno 98 gigantů ve 14 rázech a v listopadu 2007 už to bylo 140 gigantů v 16 rázech. Na posledních dvou speciálních výstavách (rovněž v Lysé nad Labem) v lednu 2007 bylo 153 gigantů ve 14 rázech a v lednu 2008 bylo vystaveno 154 gigantů ve 12 rázech. Jednu z největších účastí měla speciálka v lednu 2005, na které bylo představeno 174 holubů ve 24 rázech. Stále se zlepšující úroveň chovu gigantů u nás je výsledkem dobré práce agilního klubu, který pro získání titulu „Mistr klubu“ vyžaduje povinnou účast na třech výstavách. Jsou to: celostátní výstava výletků v Holicích, celostátní výstava Chovatel v Lysé nad Labem (listopad) a Celostátní výstava gigantů v Lysé nad Labem (leden). Chovatelé, kteří mají zájem o členství v klubu, mohou se obrátit na adresu: Ondřej Matouš, Družstevní 22, 289 23 Milovice (tel.: 775 994 339). Klub má v současnosti přes tři desítky členů. Jedním z prvních propagátorů tohoto plemene u nás byl chovatel Engl z Hradce Králové, který pomocí pravidelné inzerce rozšiřoval giganty po celé republice.