Pokud bychom o loňském roce tvrdili, že byl doslova nabitý sportovními westernovými akcemi, pak ten letošní je na tom ještě lépe. Na samém začátku rok...
Pokud bychom o loňském roce tvrdili, že byl doslova nabitý sportovními westernovými akcemi, pak ten letošní je na tom ještě lépe. Na samém začátku roku se událo mnoho věcí, které vedou k větší propagaci, ale také k lepší kvalitě westernového ježdění u nás. A především přinesly novou spolupráci westernu s dalšími jezdeckými svazy, areály, partnery a médii. Posuďte sami.
Minifarma na Techagru 6.–10. dubna aneb western a voltiž společně
Western riding club je tradičně hostem známých výstav koní, ale ještě nikdy se neprezentoval na mezinárodním agrárním trojlístku veletrhů TECHAGRO–ANIMAL VETEX_SILVA REGINA. Premiéra s názvem Minifarma John Deere předčila očekávání. Během pěti dnů přišlo do areálu brněnského výstaviště kolem 94 tisíc diváků, což je o 20 % více než v ročníku minulém. Mezi dokonale nablýskanými zemědělskými a lesnickými stroji se živé exempláře v podobě koní vyjímaly a zaujaly mnoho návštěvníků i vystavovatelů. Program byl komponovaný z ukázek výcviku a prvků westernových disciplín i práce s koněm ve volnosti. Účinkovali jezdci a koně z WRC JUJU Brno a WRC Tony Hostěrádky a také chovatelé poníků z ranče Helamir. K dispozici byla kruhová ohrada a v ní speciální povrch, který bude použit např. na letošním voltižním mistrovství světa. Právě s voltižním družstvem TJJ Lucky Drásov navázali pořadatelé z WRC velmi dobrou spolupráci. Výsledkem toho bude prezentace westernu v rámci projektu Koně v centru – Brno město uprostřed Evropy 31. 5.–1. 6. na Náměstí svobody. Naopak atraktivní ukázky voltiže jednotlivců i družstva byly součástí jinak westernového programu Minifarmy. S diváckým ohlasem se setkal i nový projekt Equipoint, zaměřený na prvotní setkání člověka a koně a jejich vzájemnou komunikaci. Koňským terapeutem byl čtyřletý paint Čonkin, který si hosty u kruhové ohrady užíval. Velký ohlas měly ukázky parawesternu s nevidomou jezdkyní, která přijela s valachem Jantar ze Svobodného statku Dolní Rožínka, společně s cvičitelem–navigátorem Břetislavem Suchardou. V překonání trailu po hlase by jí mohl leckterý zdravý člověk závidět. Největším lákadlem byla samozřejmě autogramiáda Vandy Hybnerové s hřebečkem plemene miniappaloosa Pišonkem. Zúčastnila se jí celá rodinka Saši Rašilova, který vyzkoušel jízdní vlastnosti minitraktoru John Deere. Ohlasy od partnerů akce i pořadatelů veletrhů potvrdily, že spolupráce by měla pokračovat a rozvíjet se.
Licence ČJF i WRC 12. dubna
Spolupráce mezi oběma organizacemi, které mají ve svém „repertoáru“ reining se projevila letos i na Jižní Moravě. V Hostěrádkách Rešově se poprvé společně konaly jezdecké licence pod hlavičkou ČJF a WRC. Celkem zde bylo na 15 nových uchazečů, které čekaly náročné teoretické a praktické zkoušky. Zatímco na venkovním kolbišti už opracovávali své koně účastnící odpoledních závodů, krytá hala patřila čekatelům na licence. Pod přísným dozorem rozhodčích Jaroslava Doležána, Jaroslava Havlíka i komisaře ČJF Rudolfa Nachtigala se jim všem podařilo ve zkouškách obstát. Dokonalá znalost pravidel WRC či reiningových hodnocení a základních okruhů znalostí z chovu koní se přítomným rozhodně vyplatila. Nové aktivní jezdce tak získaly jak regionální sekce WRC JUJU Brno a Moravský kras, tak jezdecký klub Jen pro radost. Opět tak vzrostl počet reinerů, kteří mají obě licence a budou startovat na soutěžích federace i klubu.
Závody typu C a D Hostěrádky 12. dubna
Není výjimkou, že se na prvních jarních soutěžích typu C a D pro začínající jezdce sejde na osmdesát startů a nejinak tomu bylo i letos v Hostěrádkách na ranči Tondy Sekaniny. Zájem o přátelské vstupní soutěže, ve kterých nejde o kvalifikace na mistrovstí, je obrovský. Začínající volili veřejný trénink (typ D), pokročilí se nahlásili do C soutěží, mnozí z nich přijeli vyzkoušet své nové koně. Letos na ně čekalo zbrusu nové obří venkovní kolbiště, na kterém si čtyřicítka startujících mohla vyzkoušet western pleasure, horsemanship, showmanship, reining i trail v obou kategoriích. Výkony byly mnohdy překvapující, někteří začínající jezdi porazili co do výsledků i zkušenější matadory. V rámci veřejného tréninku D mohl rozhodčí své hodnocení jezdcům okomentovat, což je na začátku sezóny velkým přínosem.
Horka nad Moravou – první kvalifikace
ČJF a WRC 1.–4. května
Zatímco „newesternoví“ jezdci ještě na prvního máje vyspávali z předchozích čarodějnických oslav, na kolbišti v hale Lovecké chaty bylo už od rána rušno. Areál v Litovelském Pomoraví opět ožil více než stovkou jezdců a mnoha návštěvníky odevšud. Dvoje kvalifikační závody po sobě nabízely možnost zabít dvě mouchy jednou ranou. Jak pro reining ČJF, tak pro všechny kvalifikační třídy WRC. Pro jezdce a jejich týmy, rozhodčí, i pořadatele to znamenalo přežít náročné čtyři dny, doslovný maratón soutěžních tříd od rána do večera a do areálu v Horce nad Moravou se se svými koňmi na několik dní doslova přestěhovat. Začátek sezóny byl evidentní i ve výkonech, ne vše bylo dle přání soutěžících a rozhodčí měli plné ruce se psaním penalt. Zatímco v reiningu byla nejvyšší dosažená skóre v průměru na hranici 68 bodů, v trailu se podařilo dosáhnout skóre vyššího. Přesto byla na reinery i ostatní jezdce nádherná podívaná. Zkusím alespoň nastínit, co nového přinesly první závody.
Novinkou byly zcela nové třídy, které jsou pro letošek experimentální – Showmanship at Halter Open a Western Horsemanship Open. Otevřela se tak cesta i profi jezdcům předvést své koně a na doporučení Sportovní komise WRC by tyto třídy měly být vypsány i na letošním Mistrovství ČR.. Nově byly také rozděleny třídy mladých a starších koní ve western pleasure – junior a senior a bude se tak soutěžit po celou sezónu až po MČR. Schválila to už loni Valná hromada WRC. Počet startující se tak rozdělí dle věku koní, takže bychom už neměli mít v jednom lotu kolem dvaceti pěti startujících, jak bývalo poslední dobou zvykem.
A co osoby a obsazení?
Na scénu se vrátila ze Španělska Veronika Živnová s teplokrevnou Ulitou a excelovala v prvním western ridingu. Pamětníci ocenili návrat Hynka Machalíka na reiningovou scénu a mohli obdivovat černého hřebce Black Whizard. Novou dvojicí se stala Tamara Korešová a WS Sandy Moon v pleasuru. Tato reiningová jezdkyně z Blanenska si půjčila klisnu své sestry Ludmily do třídy mládeže. Reining však zdaleka neopouští, pouze si rozšířila „repertoár“. A samozřejmě svůj první start v pro ni netradiční disciplíně vyhrála. Z horsemanshipu mládeže musely být nadšeny Dáša Žouželková, která tuto sezónu začala precizní jízdou na valachovi The Best Sheity Jess a Denisa Kalavská, která se taktéž neustále jezdecky zdokonaluje na klisně Avalanche. Stáj Kláry Šalkové z Kozlovic předvedla mnoho mladých koní ve Futurity, do Senioru nasadila známého Chiconitu, který po delší pauze opět přijel a zvítězil. V amatér třídě reiningu i dalších třídách byla neporazitelná Helena Týralová z Brna s valachem AP Colonel San Chico. Na paty jí šlapal, a o jeden vítězný pohár připravil, Adam Vlček s hřebcem King Leos Montana. Pro reiningového veterána Montanu nyní nastávají časy tzv. all around, z reiningu nám volně vstupuje i do trailu, superhorse a dařilo se mu ve western ridingu. Poníci ze Zálesné Zhoři a welshové z Lovecké Chaty opět excelovali v trailu mládeže, Veronika Žáková s Jessi zvítězila ve třídě Open a v sobotu i v mládeži. Ve čtvrtek všechny porazil v trailu teprve tříletý quarter horse jménem Pretty Tony Jacs s Betkou Kroumanovou. Úspěchy sbírali i manželé Gabrielovi s oběma hřebci, Petra Poláčková z Jasenné a samozřejmě Veronika Cejpová z Libchav, která kromě koní svých svěřenců vytáhla na start přes zimu na pastvinách odpočívajícího Jaspera a starty proměňovala za modré vítězné stuhy. Své eso z rukávu vytáhla i Lovecká chata, když nasadila do Futurity tříletou Francesku, relativně vysokou a mohutnou kříženku QH a ČT, která obsadila s Pavlou Koutnou krásné druhé místo. V obou rychlostkách se zdála neporazitelnou Dana Provazníková s Gerym, ale na paty jí silně šlapala Anna Šmídová s arabem Subar, která zvítězila v barelech. Další informace lze najít na www.wrc.cz.
Majáles na veterinární klinice 7. května
Projekt minifarmy shlédli na výstavišti i studenti Veterinární a farmaceutické univerzity Brno a někteří z nich se aktivně zapojili i do organizace. Z programu je nejvíce zaujaly ukázky parawesternu a trailu, a proto se rozhodli pozvat účastníky jako hosty letošního Majálesu VFU. Středeční odpoledne tak na kliniku zavítali Betka Kroumanová s valachem Pretty Tony Jacs, Martin Velecký se Sharpem Tivio a Jája Polcerová s Kikinem. Komentování se ujaly Lenka Lišková a Míša Zachová, které představily základní principy parawesternu a westernového ježdění desítkám divákům. Nechyběla ani ukázka ovládání Jacsa ve volnosti. Samozřejmě na programu byly i ukázky ostatních stylů - drezury či přirozené komunikace s koněm. Z aplausu se nejvíce radovala třiadvacetiletá Jája Polcerová, svěřenkyně občanského sdružení Šemík z Řícmanic, která se na Kikinovi připravuje na svoje další parawesternové závody v Březině (5. 7.). Přátelská atmosféra příjemné májové akce ji motivovala k dalším sportovním výkonům.
Noví cvičitelé westernu 8. května
První lot nových cvičitelských kurzů je za námi a po více než dvouměsíční intenzivní teoretické i praktické přípravě z něj vzešli cvičitelé se zcela novou kvalifikací – western riding neboli westernové ježdění. Western Riding Club totiž metodicky a morálně zaštítil semináře akreditovaného střediska MVDr. Nesňalové a umožnil tak svým členům jít ve své osobní kvalifikaci dále. Podmínkou k absolvování kurzu je mít již jezdeckou licenci WRC (nebo ČJF). Cvičitelé absolvovali rozsáhlou teoretickou přípravu u specialistů na fyzioterapii, anatomii, veterinární a právní problematiku, chov koní, psychologii a další užitečné obory. Vyučující si údajně chválili skupinku uchazečů, jelikož nešlo o pasivní posluchače, ale mnoho účastníků o problematice diskutovalo a chtělo získat co největší přehled. Praktickou část měla na starosti lektorka Klára Šalková a cílem několikadenní praxe v Kozlovicích bylo zvládnout dobře jak samotné ježdění, tak lonžování koně a samotnou povelovou techniku – komunikaci se cvičencem. To bylo i obsahem praktické zkoušky. Znalost westernových pravidel a všech základních okruhů v chovu koní byla samozřejmostí. Vše prověřil rozsáhlý písemný test a ústní teoretická zkouška. Cvičitelé by měli být schopni vést své svěřence v základech ježdění směrem k úspěšnému zvládnutí westernovému sportu. Do role zkoušejícího byl proto nominován také předák rozhodčích WRC Jaroslav Doležán.
Nejen Česká televize o westernu
Jarní akce samozřejmě nezůstaly bez povšimnutí a jelikož se rozmáhá zájem lidí i firem o aktivní relaxaci v přírodě, média na tuto poptávku reagují. Z Minifarmy John Deere byla začátkem dubna odvysílána reportáž na ČT1 v Dobrém ránu, ponička Sisi a Veronika Žáková byly tentýž týden hosty pořadu Sama doma. Profesionální chování jedenáctileté shetlandské klisničky ocenila celá produkce České televize Brno, jelikož ještě nikdy živého poníka ve studiu neměli a nevěděli, jak se zachová. O tom, jak koně pomáhají unaveným manažerům, natáčel jeden ze svých dílů pořadu Po hladině režisér Otakáro Schmidt s Míšou Zachovou a ta byla také hostem Dobrého rána na ČT 13. 5, kde společně se zástupci Šiklova mlýna povídala o westernovém ježdění coby o sportu i stylu. Zdánlivě jde o jiné úhly pohledu, pokud vedle sebe stojí zástupci westernové zábavy pro širokou veřejnost a westernového sportu s jasnými pravidly. Zdání však klame. Jedni bývají inspirací pro druhé a naopak. Kdo ví, zda ten, který poprvé okusí atmosféru westernového městečka, třeba nebude jedním z návštěvníků závodů a dalším z potencionálních jezdců či majitelů koní? Ruku na srdce, sportovní kluby, chovatelé koní i westernové ranče novodobé romantiky prostě potřebují. Je pak už jen na nich, kam až to chtějí nebo mohou v sedle svého koně dotáhnout. Jisté je, že začít se dá v každém věku …
V příštím vydání Fauny bude uveřejněna reportáž z 15. westernového dne v Koryčanech.