Ve dnech 10. a 11. května 2008 pořádala westernová sekce Koryčany a nadační fond SiWi manželů Žárských již 15. westernový den Hipocentra Koryčany. Správně to nebyl den, ale dny dva, protože díky stále přibývajícímu počtu startujících dvojic byla akce rozložena do celého víkendu. A co takový westernový den obnáší? V popisu akce najdete napsáno westernové závody typu B, což znamená, že výsledky ze soutěží, které se na této akci konají, jsou započítávány do bodování celorepublikového šampionátu Western riding clubu ČR a současně se zde dá získat kvalifikace na Mistrovství WRC ČR. Pokud se však několika takových závodů zúčastníte, zjistíte, že každé místo, kde se takové soutěže pořádají, má svá specifika. Pro koryčanské závody je typickým rysem určitá, těžko definovatelná atmosféra. Kde se tato zvláštní atmosféra bere pochopíme, když se blíže seznámíme s manželi Dolínkovými, majiteli Hipocentra.
Freďáka – Milana Dolínka – na této akci těžko minete. Pokud zrovna nesoutěží v sedle některého ze svých koní nebo se nestará o nějakou organizační záležitost, pohybuje se mezi jezdci i diváky, podává si ruku s kamarády, s každým se snaží zastavit na kousek řeči. S úsměvem, v bílém klobouku, s bolíčkem na košili, v riflích a v kovbojských botách. Na pozadí westernového dne vám možná bude trochu splývat s okolím, ale ve stejném úboru jej potkáte i ve všední dny ve stáji i ve městě, u doktora apod. Freďák zkrátka patří k lidem, pro které je western životní styl. Prakticky celoživotně. Kamarádství a romantika jsou hodnoty, které mají v jeho životě významné nezastupitelné místo.
Od roku 1973 byl šerifem T. O. Vršava. Pro ty, co by se chtěli na Vršavu podívat – vydejte se z Koryčan po zelené turistické značce nebo za zdravotním střediskem jděte po neznačených cestách přes Chlumek, je to jen kousek cesty (byť do kopce) a je tam moc hezky. Nebo si domluvte s Freďákem vyjížďku na koních do těch končin, rád vás doprovodí a ještě vás upozorní na pěkné výhledy do krajiny s komentářem, případně obohatí vyjížďku nějakým příběhem z historie kraje. Zná zde opravdu každý strom, každý kámen, každou studánku, každou známku dřívějšího osídlení kraje a každou pověst, která se k danému místu váže.
Freďák má na koni projeté široké okolí, zná kdejakou stezku, zkratku, ví, kterému místu se raději s koněm vyhnout nebo kde naopak čistá příroda Chřibů nabízí jezdci ryzí potěšení z pohledu na svět ze sedel koní. Snaží se v okolí Koryčan udržovat jezdecké stezky. Tu odstraní z cesty větve, tam položí přes rozbahněný úsek dřevěný mostek. Každoročně najezdí stovky kilometrů po okolí jako doprovod jezdců, kteří již zvládli základní jízdu na koni na jízdárně a objevují kouzlo jízdy v terénu. Rozmnožuje tak každoročně řady lidí, kterým se relaxace v sedle koně uprostřed přírody stane neodmyslitelnou součástí života.
Pro ty, kteří romantice koní zcela propadli, nabízí možnost neopakovatelných zážitků na vícedenních vandrech s koňmi. Zažili jste již ráno, kdy se s rozbřeskem vysoukáte ze spacáku, a kůň, který stojí opodál, vás pozdraví přátelským zaržáním?
Lásku ke koním zde vštěpují dospělým i dětem. A také to, že koně nejsou jen zábava, ale také práce a zodpovědnost a že každý, kdo chce mít s koňmi něco společného, měl by se o nich snažit dozvědět co nejvíc, neustále se vzdělávat. Těmito myšlenkami „infikuje“ děti na školních výletech, které do stájí zavítají, i na táborech a jezdeckých kurzech, kterými žije celé Hipo přes prázdniny. Kouzlo souhry mezi člověkem a koněm nepadá z nebe samo. I na Hipu na sobě stále pracují, učí se nové věci a dle pravidla kamarádství se neváhají o tyto zkušenosti rozdělit i s ostatními. Proto se zde mohli koňáci už několikrát sejít na kurzech s pokročilými cvičiteli koní jako jsou Honza Bláha nebo Vašek Bořánek.
Takové aktivity potřebují velké manažerské schopnosti. Nikdo, kdo se kdy setkal se Stelou Dolínkovou, nepochybuje, že je tato žena má. Přestože se „Pastelka“ stará o plynulý chod Hipa i různorodých akcí, které se zde pořádají, i ji můžete zastihnout v sedle její oblíbené appaloosy. Je to jedna z prvních, které se na Hipu narodily po místním appaloosa hřebci Bryans Lysi Bars, se kterým na soutěžích boduje Freďák. Dokonce se tento hřebec s Freďákem probojovali v roce 2007 trojnásobně do Appaloosa International Top 10 v disciplínách trail a halter. A tím se opět vracíme k westernovým soutěžím.
Freďákovou oblíbenou disciplínou je trail, kterým se zpravidla v Koryčanech na westernových dnech začíná. Úlohy trailu simulují přírodní překážky a úkoly, se kterými se jezdec na vandru s koněm může potkat. Dřevěné mostky, branky, klády poházené po zemi, překonávané ve všech chodech apod. Zde kůň může zúročit své zkušenosti z vyjížděk, ale také na vyjížďkách lze využít dovedností získaných při tréninku na trailových překážkách. Klid, vzájemná důvěra jezdce a koně, jemnost pobídek a reakce koně na pobídky jsou tím, co činí disciplínu příjemnou na pohled. S trailem (třída open) si nejlépe poradila dvojice Veronika Žáková s klisničkou Jessi. Zvítězily v počtu 22 startujících.
Specialitou koryčanských soutěží je i Supertrail, který se nezapočítává do kvalifikačních bojů, avšak jede se o jackpot - vítěz bere veškeré startovné vložené od všech účastníků této soutěže. Letos byl šťastným vítězem René Gabriel se svým černobílým hřebcem paint horse Skips Diablo Bar. Úspěšně zajet tuto úlohu je však vítězstvím pro každého ze sedmi zúčastněných, neboť trať je sestavena ze samých obtížných překážek. Letos nechyběl ani vodní příkop v kombinaci s dřevěným mostkem nebo přenášení vlajky ve cvalu.
Další disciplínou sobotního dopoledne byl western pleasure open, letos rozdělený na dvě soutěže podle věku koní. Ve western pleasure je hodnocena především kvalita chodů koně a jejich předvedení. Mezi sedmi koňmi v třídě junior (tří až pěti letí koně) se nejlépe umístila klisna Ginger Princess s jezdkyní Petrou Horkou, ve třídě senior mezi deseti koňmi bodoval Smiling Duckle s Petrou Poláčkovou v sedle.
Odpolední program zabraly z velké části reiningy. Tato westernová drezúra si našla již mnoho příznivců a tak i startovní pole byla početná. Škoda jen, že v nové hale dosud "nevychytali"organizátoři optimální zvlhčení povrchu jízdárny a koním to při rychlém cvalu místy trošku klouzalo. Přesto bylo k vidění mnoho velmi pěkných jízd. Ve třídě junior (mladší koně) zajela mezi šesti účastníky nejlépe Veronika Žáková s Jackie, mezi třinácti staršími koňmi měl nejlepší skóre Pavel Málek s Mambers SK Olena. Třídy reining amatér se zúčastnilo dvanáct jezdců, z nichž nejlépe byla ohodnocena dvojice Pavla Nesňalová s Okie Leo Smart.
Dále mohli diváci shlédnout disciplínu western horsemanship v podání amatérských jezdců. Zde je předmětem hodnocení jezdec, jeho sed a způsob, jakým dokáže udělovat koni pomůcky, aby co nejpřesněji zajel předepsanou úlohu. Mezi patnácti zúčastněnými zabodovala Zdena Sádlová s Pennas.
Přiježděnostní disciplína western riding, v níž kůň předvádí své chody a zvláště pak schopnost provádět ve cvalu ochotně letmé přeskoky, byla letos obsazena šesti jezdci, z nichž nejlépe bodovala MVDr. Veronika Živnová s teplokrevnou plavkou Ulitou.
Mezi nejtěžší westernové disciplíny patří superhorse. Úloha je seskládaná z částí úloh trail, western pleasure, western riding a reinig. V této disciplíně si trofej vítěze odnesl Jiří Novotný s Alexis Stinger, celkem se této soutěže zúčastnilo osm jezdců.
Večer pak patřil rychlostním soutěžím. I přes nízký počet jezdců se bylo na co dívat. V závodě kolem tyčí (Pole Bending) se mezi třemi jezdci stala vítězkou Jana Herzánová s Tarfi, která rovněž zvítězila v poli pěti jezdců v závodu kolem sudů (Barrel Race). Potom se jezdci i diváci sešli u baru ve sklepě Hipocentra, v kantýně nebo na terasách, aby zhodnotili soutěžní den, popovídali si o svých koních, o radostech i strastech všedního dne.
Následující ráno se opět všichni sešli u haly, ve které nedělní program patřil soutěžím mládeže. Zahájení dne bylo ve znamení efektního předvedení koní na ruce. V disciplíně showmanship at halter se nejlépe umístila mezi pěti soutěžícími Radka Halmová s Charlie Montana Lady. Potom následoval trail mládeže, kde mezi devíti jezdci Veronika Žáková s Jessi potvrdila, že trail je jejich specialita. Western pleasure byl i u mladých jezdců rozdělen podle věku koně na třídy junior a senior. Mezi sedmi staršími koňmi se nejlépe umístila Radka Halmová s Charlie Montana Lady, mezi čtyřmi mladými koňmi Lucie Burdíková se Smiling Suny Day, která ovládla i mládežnický western horsemanship se dvanácti účastníky. Čtyři mladí reineři ukázali, že ani tato náročná disciplína není westernovému dorostu cizí. Nejlepší skóre si odnesla Veronika Žáková s Jackie. Závěr patřil jediné rychlostní disciplíně v podání mládeže, kterou byl Barrel Race. Zde se předvedly jen dvě soutěžní dvojice, z nichž lepšího času dosáhla Hana Machalová s valachem Liptonem. První tři umístění ve všech disciplínách byli odměněni obrovskými krásnými poháry.
A tím byl další westernový den u konce. V pěkném počasí, které celý víkend akci přálo, se mnoha lidem ani nechtělo domů. Ještě několik hodin po skončení závodů jste mohli potkat hloučky lidí, kteří se těšili pohledem na koně spokojeně se popásající na zelených pastvinách, nebo posedávajících na terasách Hipa v debatě s kamarády z různých koutů republiky.
Tady přece nejde jen o vítězství, o získání bodů do šampionátu, o splnění kvalifikace na mistrovství. Jezdci se sem sjedou, aby se pozdravili s přáteli, popovídali si, sešli se večer u baru nebo si spolu zahráli na kytaru a zazpívali na terase před sklípkem Hipa. Aby si zkrátka užili tu atmosféru, kterou závody na Hipu nabízí.