Dalším z řady postavových kanárů je Fife Fancy. Toto poměrně dávno známé plemeno bylo oficiálně uznáno teprve v roce 1957. Je to, jak nasvědčuje neoficiální název – mini–border – malé vydání většího bratra Border Fancy. Je ještě menší nežli byl původní border a živější než Border Fancy, přípustný ve všech barvách, kromě červené. Nejdůležitější pozice je velikost (115 mm). Bodovací stupnice je následující: hlava 10 bodů, postava 10 bodů, křídla 10 bodů, nohy 5 bodů, opeření 10 bodů, ocas 5 bodů, postoj 10 bodů, barva 10 bodů, velikost 25 bodů, kondice 5 bodů, celkem 100 bodů. Za soulad kolekce je 1 až 6 bodů.
K pozicím:
Hlava malá a kulatá, oči přesně uprostřed, zobák přiměřeně malý a kuželovitý. Důležitým znakem je dobře dozadu zalomený krk, hlava dobře odsazená od těla (-2 až -5).
Postava je celá elegantně zakulacená. Od zalomeného krku se mírně zvedá přes hřbet a záda a pokračuje v rovné linii přes ocas. Prsa dobře odsazená od krku, zakulacená, vyklenutá a břicho nevýrazné (-2 až -4).
Křídla jsou dlouhá, dobře přilehlá, nesená, uzavřená a dotýkají se.
Nohy jsou přiměřeně malé a jemné struktury, právě tak prsty a drápky. Stehna částečně viditelná (-1 až -2).
Opeření musí dokonale přiléhat, bez volnějších per, přitom ale husté a jemné struktury (-3 až -5).
Ocas je krátký, rovný a uzavřený, mírně nesený v jedné rovině se zády. Zespodu přechází bez zalomení na břicho (-1 až -2).
Postoj je polovztyčený, tělo svírá s rovinou bidélka úhel asi 60 stupňů. Je to jeho typický postoj, při kterém nejlépe vyniká jeho elegance (-2 až -4).
Barva je výrazná a jednolitá, s hedvábným leskem, na celém těle pravidelná. Strakatost je povolena pouze symetrická (-2 až -4).
Velikost 115 mm (+- 5 mm). Důležitost této pozice zdůrazňuje vysoký počet bodů (-5 až -10).
Kondice: důležitý je soulad všech pozic, trénink ve výstavní kleci, se zachováním pohyblivosti (-1 až -3).
Celkem 100 bodů. Fife Fancy má být miniaturní border s dobře laděnou postavou v živých barvách. Soulad v kolekci (6 bodů): zvýhodnění vyrovnané kolekce čtyř ptáků stejných kvalit.
Chyby a trestné body: Krátké nebo dlouhé nohy -3, hrubá šupinatost -2, hrubé a nepřilehlé opeření -4, dlouhý a široký ocas -3, špatný postoj -5, nestejnoměrné vybarvení -5, nesprávná velikost -8, plachost -4, červeně vybarvený pták -30. Záporné číselné údaje uvedené v závorkách informují chovatele a posuzovatele o tom, jaký počet bodů lze odečíst v dané pozici od ideálního počtu bodů. Postavový Kanár Fife Fancy je zařazen do výstavní třídy EC/2.
Chovatelé v ČR mají po ruce mezinárodně platný vzorník, vydaný v roce 1979. O deset roků později, tj. v roce 1989, se k posuzování těchto kanárů vyjádřil v německém časopise AZ Nachrichten pan Meisterernst. Zastává názor, že by se měla změnit bodová stupnice. Odvolává se při tom na názor předních anglických posuzovatelů. V knize The Fife Canary, jejíž autory jsou. T. Kelly aj. Blake, je představen návrh nové stupnice.
Protože se jedná o postavového kanára, měl by být kladen větší důraz právě na postavu. Naším chovatelským cílem musí být kanár s krásně tvarovaným tělem o velikosti 115 mm a nikoliv jakýsi beztvarý miniaturní pták. Z tohoto důvodu je navrhováno, aby dosavadních 10 bodů na postavu bylo zvýšeno na 20 bodů. Jistě si přejeme, dívat se na hezky vybarveného kanára. Právě proto by mohl být navýšen původní počet bodů 10 na nových 15 bodů. Tím by nastala situace, kdy 25 bodů na velikosti se změní na pouhých 10 bodů. Ve vzorníku však musí být výslovně uvedeno, že při hodnocení kanára tohoto plemene dostane přednost jedinec menší, s vynikající postavou, před větším. Vyskytuje se v barvě intenzivní a neintenzivní. Na výstavách má přednost pták intenzivní. Neintenzivní je nutností k dosažení ptáků se správným opeřením. Tento kanár vyžaduje větší prostor, aby měl možnost pohybu, jinak při dobrém krmení má sklon k tloustnutí. Je možné použít různých způsobů chovu. Například můžeme sestavit nepříbuzný pár a ponechat oba partnery po celou dobu v prostorné chovné kleci o rozměrech 800×600×600 milimetrů. Samičku můžeme mít také samotnou a krátce před snůškou k ní na potřebnou dobu pustit samečka. Máme-li dostatek ptáků, vypustíme do velké klece 1000×1000×800 mm samce se třemi samičkami. Samci ovšem musí být se všemi samičkami nepříbuzní. Zásadou při tomto způsobu chovu je, že všichni samci musí být intenzivní a samičky neintenzivní barvy nebo naopak. Pokud tuto zásadu nedodržíme, projeví se to negativně na opeření mladých kanárů, které je buď řídké nebo se třepí. V mém chovu se mi nejlépe osvědčil párový chov. Tito ptáci dobře hnízdí a odchovávají mladé. V zimě vydrží při správném krmení přechodně i mráz. Kanárům v zimě vyhovuje teplota kolem 5 stupňů, v chovné sezóně 15 až 18 stupňů Celsia, jsou-li v hnízdě mláďata, má být teplota 20–24 stupňů Celsia. Hodnoty teplot jsou jen orientační a ovlivňují je dané podmínky každého chovu. Můžeme vystavovat samce i samičky. Bezpečným projevem pohlaví je zpěv samce, samička si ale také mírně prozpěvuje. Ze své zkušenosti mohu říci, že je to dosti odolný a čilý kanár, který proti jiným druhům postavových kanárů není tak náročný a choulostivý. Při přezimování úspěšně odolává nízkým teplotám a může být odchován také ve společnosti jiných kanárů.
V žádném případě nesmíme kanáry Fife Fancy křížit s jinými plemeny kanárů. Ztratili bychom charakteristické znaky tohoto plemene. Kříženci jsou naprosto nevhodní do dalšího chovu a totéž platí o jejich vystavování. Organizovaní chovatelé si kladou za cíl dosáhnout kvalitního odchovu při zachování linie plemene. Jedině tímto způsobem se nám podaří udržet kanáry Fife Fancy na dobré úrovni. Jinak ztrácíme možnost si naše odchovy porovnat na světových šampionátech se zahraničními chovateli, a tak dosahovat úspěšných výsledků. To by měl mít na paměti každý z nás, kteří chováme postavové kanáry.