Ptáci pomáhají v boji proti škůdcům Pokud chcete ve vaší zahradě hospodařit ekologicky, obklopte se užitečnými pomocníky - drobnými opeřen...
Pokud chcete ve vaší zahradě hospodařit ekologicky, obklopte se užitečnými pomocníky - drobnými opeřenci. Jestliže zatím nemáte v zahradě ani jednu budku nebo vám v té vaší nic nezahnízdilo, je nejvyšší čas dát se do práce. Ptáci totiž nejraději obsazují budky vyvěšené na podzim. Přes zimu si na ně zvyknou, v některých i nocují a na jaře je pak obsadí.
Málokdo ví, že jediný pár sýkor koňader dokáže v péči o potomstvo pochytat neuvěřitelné množství hmyzu. Většinou hnízdí 2x v roce a za tu dobu spotřebuje denně každá asi 17 gramů larev a housenek, brouků a mušek. Za jeden rok spořádají až 75 kg hmyzu z vaší zahrady.
Sýkory navíc pečují o ovocné stromy i v zimě. V okolí budky, kde nocují, posbírají 50-70 % obalečů jabloňových. Před červivostí tak zachrání až 90 % plodů. Nezapomeňte tedy v zimě nasypat na krmítko nebo zavěste alespoň kousek loje na ovocný strom. Takto přilákané sýkory posbírají nesčetné množství přezimujícího hmyzu (vajíčka, kukly i dospělce) schovaného ve štěrbinách kůry.
Ostatní ptáci pak již od jara sbírají slimáky, drátovce, komáry, mšice a další škůdce. Do každé zahrady můžeme přilákat několik zdatných pomocníků, a to nejen díky budkám, které s oblibou obsazují sýkory koňadry, modřinky, rehci domácí i zahradní, brhlíci i neméně užiteční polní vrabci. Volně na stromech a v keřích rádi zahnízdí i pěnkavy, zvonci a zvonohlíci, stehlíci, pěnice černohlavá, pokřovní i hnědokřídlá. Podmínkou jejich zahnízdění je přítomnost hustých keřů nebo vyšších stromů.
Pokud si v zahradě vybudujete ptačí napajedlo s koupadlem, budou vás navštěvovat ptáci ze širokého okolí. Péče o drobné ptactvo se vám tak vrátí v podobě biologické ochrany vaší zahrady před škůdci.
Již naši předkové dovedli využívat ptactva k ochraně svých zahrad před škodlivým hmyzem. Cílevědomě lákali ptáky do zahrad a zahrádek prostřednictvím vyvěšených ptačích budek, vysazovali živé ploty a keře, jejichž bobulemi si ptáci zpestřovali jídelníček. Získávali tak užitečné pomocníky, kteří neúnavně sbírali různý hmyz, jeho housenky a larvy. Navíc jim zpříjemňovali práci svou přítomností a zpěvem.
Nevíte-li však, jak má být ptačí budka velká, jaký má mít vletový otvor či jak ji pověsit, jak pečovat o ptačí napajedlo, čím přikrmovat ptáky v zimě, pak si stačí napsat o podrobný ilustrovaný návod na adresu: MOS - společnost pro ochranu ptactva, P. O. Box 65a, 750 65 Přerov 2. Rádi vám poradí a zdarma zašlou příslušný návod. Nezapomeňte však přiložit ofrankovanou obálku s vaší adresou.