Tiergarten Schönbrunn – toto slovní spojení jako by vyvolávalo ducha rakousko–uherského mocnářství a člověk se tu maně začne rozhlížet, zda na cestičkách neuvidí kočár s nějakým tím arcivévodou či alespoň baronem. Čas se ale ani tady nezastavil, a tak původní menažérii, založenou v roce 1752 manželem Marie Terezie, císařem Františkem I. Štěpánem Lotrinským, připomíná již jen pár pietně udržovaných historických výběhů a vyhlídkový pavilón, přeměněný dnes ve stylovou kavárnu. Ještě před dvaceti lety tomu však bylo jinak a staré, dosti přežilé výběhy, ve vídeňské zoo silně převládaly. Blížící se 250. výročí však dalo podnět ke kompletnímu přebudování zoo, které proběhlo v devadesátých letech minulého století a počátkem nového tisíciletí, takže slavné jubileum, jakým se nemůže chlubit žádná jiná zoologická zahrada na světě, bylo přivítáno v areálu, který si ničím nezadá s těmi nejmodernějšími zoo nejen v Evropě, ale i Americe či Japonsku. Přitom se podařilo, alespoň zevně, zachovat určitou starobylost, ponechat zoo původní půdorys a moderní expozice většinou docela citlivě vsadit do slupky historických budov. V současné době zoo chová na 4500 zvířat v přibližně 480 druzích – značný počet z toho tvoří ryby, asi 100 druhů připadá na savce, 150 druhů na ptáky a zbytek jsou obojživelníci, plazi a bezobratlí. Většinu návštěvníků pravděpodobně nejvíce uchvátí pandy velké, které jsou tu chovány od roku 2003 (samec Yang–Yang a samice Long–Hu), australské koaly, o kterých se ještě nedávno tvrdilo, že je v evropských zoo nelze chovat, krásná skupina tučňáků patagonských či orangutani, ale praví „fajnšmekři“ si jistě s radostí vychutnají i takové lahůdky, jako je kamzík serau japonský, jeden z nejmenších kopytníků kančil menší, jihoamerický medvěd brýlový, či podivuhodná rybka střikoun lapavý. Do zoo se vyplatí zavítat i v zimě, protože je tu v současné době již třináct pavilónů přístupných návštěvníkům. V blízkosti spodních vchodu naleznete velký pavilon akvárií a terárií (Akvarien und Terarienhaus), ve kterém stojí za pozornost mimořádně povedená expozice krokodýlů nilských, ale i řada terárií s želvami, ještěry i hady. Předěl mezi akvarijní a terarijní částí tvoří průchozí akrylátový tunel, který vás provede po dně rozsáhlého mořského akvária. Jeden z nejmodernějších pavilonů – Bornejský deštný prales (Botschaft der Regenwälder) má podobu vícepatrového skleníku, kde na více než 1000 m2 výstavní plochy uvidíte množství tropických ptáků, savců, plazů i ryb. Také polárium (Polarium) je stavbou veskrze moderní a naleznete v něm mimo jiné obyvatele polárních oblastí i již zmíněnou skupinu tučňáků patagonských. Svůj pavilon – i když ve srovnání s jinými dost skromný – má i insektárium, kde naleznete dosti početnou expozici hmyzu a dalších bezobratlých živočichů. Další pavilony jsou věnovány primátům, slonům, šelmám a nejnovější chloubě zoo – koalám a pandám.
• Na dobu založení zoo upomíná vyhlídkový pavilon císařské rodiny přebudovaný na kavárnu.
• Krokodýl nilský (Crocodylus niloticus) je sice poměrně často chovaným druhem, ale málokde má tak hezký výběh jako ve Vídni.
• A tento výběh ledních medvědů již v zoo nenajdete – nahradil ho nový, který zvířatům daleko lépe vyhovuje.
• Pavilon akvária a terária ukrývá nejen množství zajímavých živočichů, ale i nejmodernější techniku, kterou je možné si při zvláštních exkurzích prohlédnout.
• Leguán nosorohý (Cyclura cornuta) patří k vzácným
obyvatelům vídeňské zoo.
• Kontaktní expozice, kde si děti mohou na některá zvířata
sáhnout, mají pro jejich vztah ke zvířatům ohromný význam.
Na rozdíl od mnoha jiných zoo se na tu vídeňskou doptáte velice snadno – je totiž součástí zámeckého komplexu Schönbrunnu, ke kterému vám poradí cestu snad každý Vídeňák. Asi nejlépe se do zoo dostanete metrem U4 (zeleně značená trasa) do stanice Hietzing – Tiergarten Schönbrunn. Jinak se do zoo dopravíte i tramvají číslo 10, 58 nebo 60 či autobusy číslo 51A, 56B, 58B a 156B. Pokud pojedete po vlastní ose, použijte silnici A1, která vás dovede až do bezprostřední blízkosti několika prostorných parkovišť v okolí zoo. Do areálu můžete vstoupit třemi vchody – Hietzing (od metra), Tiroler Garten (od parkoviště) a Neptunbrunnen (ze zámeckého parku). Zoo je otevřena denně od 9.00 do 16.30, respektive do 18.30, podle ročního období. Dospělí zaplatí za prohlídku 12 euro, děti do 6 let mají vstup volný a děti a mládež od 6 do 19 let 5 euro. Pokud byste snad zatoužili prohlédnout si vídeňskou zoo v noci, ani to není problém – za 15 euro se po dohodě s pracovníky zoo můžete připojit k některé z nočních exkurzí, které se pořádají každý den. Podobně lze za drobný příplatek navštívit i zákulisí akvárií a terárií (rezervaci můžete provést e-mailem: reservierung@zoovienna.at) a také tropikária. V těsném sousedství zoo se nachází historický palmový skleník, který byl před nedávnem přebudován na „Wüstenhaus“, což by se dalo označit jako „pouštní dům“. Nepatří sice již pod správu zoo – což znamená, že si do něj musíte zaplatit zvláštní vstupné ve výši 4 euro – ale naleznete v něm množství zajímavých rostlin a zvířat z pouštních oblastí Blízkého Východu, Afriky, Ameriky a Madagaskaru, takže rozhodně stojí za návštěvu. Milovníci zvířat by si při návštěvě Vídně neměli nechat ujít ani zdejší „Schmetterlinghaus“, tedy po našem „motýlí dům“ umístěný v překrásném secesním skleníků v parku Burggarten, nedaleko Vídeňské opery. Naleznete tu přibližně padesát druhů tropických motýlů, otevřeno je denně od 10.00 do 16.00, respektive do 17.00, vstupné stojí 4 euro pro dospělé, 2 euro pro děti. A konečně byste neměli opominout Akvárium a terárium v bývalé strážní věži zvané Haus des Meeres – Vivarium Wien. Leží v centru Vídně a nejlépe se k němu dostanete metrem U3 nebo autobusy 13A, 14A a 57A. Ve čtyřpatrové budově naleznete v přízemí obrovskou nádrž se žraloky černoploutvými a karetami obrovskými, v prvním patře terária s mnoha druhy obojživelníků a plazů, mezi kterými nechybí ani mamba západoafrická či ploskolebec americký. V dalších patrech jsou umístěny expozice tropické řeky s piraňami a množství dalších sladkovodních akvárií, akvária se středomořskou faunou a expozice korálového rifu.
Podrobnější informace naleznou zájemci na webových stránkách jednotlivých popisovaných zařízení, na adresách: www.zooviena.at, www.schmetterlinghaus.at, www.haus-des-meeres.at. Ale již naše kraťoučké seznámení s exotickou faunou Vídně vás možná přesvědčilo, že návštěva tohoto města žádného milovníka přírody určitě nezklame.
• K nejobdivovanějším obyvatelům mořských akvárií patří perutýni ohniví (Pterois volitans).
• Plán vídeňské zoologické zahrady v Schönbrunnu.
• Vedle zvířat neobyčejně vzácných chovají ve Vídni i ta zcela „obyčejná“ – ale přiznejte se, kdy jste naposledy viděli domácího buvola?
• Expozice krokodýlů.
• Nově upravený pavilon šelem.
• Také včely mají ve Vídni svůj „pavilon“.
• Medúza Phyllorhiza punctata patří
k méně častým chovancům akvárií.
• Surikaty (Suricata suricatta) jsou zvířata v zoo obvyklá, ale přesto mají svůj početný „fanklub“, jak dokazují návaly u jejich výběhu.
• K nejvzácnějším a nejobdivovanějším
obyvatelům vídeňské zoo patří koaly (Phascolarctos cinereus).
• Orangutan (Pongo pygmaeus) je miláčkem návštěvníků v každé zoo, nejen v Schöbrunnu.
• Ve vídeňském „Schmetterlinghausu“ naleznete mezi několika desítkami druhů motýlů i překrásná kaliga (Caligo atreus).
• Manul (Otocolobus manul) patří k nejvzácnějším exponátům každé zoo, ale většina návštěvníků ho pro jeho skrytý způsob života nikdy nespatří.
• Serau (Capricornis crispus) vypadá sice trochu jako obyčejná koza, ale je to vzácnost, která se jen tak nevidí.
• V bohaté kolekci hmyzu naleznete ve Vídni i strašilky Heteropteryx dilatata.
• Ve Vídni nezapomínají ani na osvětu –
– perloočka „jako živá“, jen trochu
zvětšená.
• K nejzajímavějším a málo vídaným chovancům „Haus des
Meeres“ patří loděnka hlubinná (Nautilus pompilius).