Chováme jich celou řadu druhů. Jsou nenároční na prostor, potravu i péči. Většina druhů se při dodržování základních podmínek chovu snadno rozmnožuj...
Chováme jich celou řadu druhů. Jsou nenároční na prostor, potravu i péči. Většina druhů se při dodržování základních podmínek chovu snadno rozmnožuje. Pro tyto vlastnosti jsou velice vhodní pro chov ke krmným účelům. Hlodavci tvoří až 100 % potravy pro většinu hadů chovaných v zajetí, kromě hadů specializovaných na jinou potravu jako například:
- vejcožrout africký (Dasypeltinae scabra) - ptačí vejce
- vodnářka pruhovaná (Homalopsis buccata) - ryby, žáby
- užovka pestrá (Thamnophis sirtalis) - žížaly, plži, pulci
- užovka (Pareas carinatus) - šneci
Ke krmným účelům lze použít jakéhokoliv hlodavce přiměřené velikosti. Mezi nejčastěji používané krmné hlodavce patří - myši, potkani, křečci a křečíci a v neposlední řadě morčata.
Myš laboratorní
Byla vyšlechtěna z myši domácí pro laboratorní účely. Rozeznáváme bílé, hnědé, černé, strakaté a docela lysé formy. Je jedním z nejčastěji chovaných druhů hlodavců. Chovají se ve skupinách 1 samec a 4-5 samic v nádržích o min. rozměrech 25 x 25 x 15 cm. Jako podestýlka jsou nejvhodnější hobliny nebo piliny ve vrstvě 2-3 cm, lze také použít natrhaný novinový papír, seno nebo slámu.
Za potravu slouží všechny druhy obilovin a semen. Je nutné do potravy přidávat i bílkoviny, minerály a vitamíny. Proto je nutné buď k obilovinám přidávat specializovaná krmiva pro hlodavce nebo alespoň 1x týdně (březím samicím obden) psí granule. Tato informace o krmení platí pro všechny hlodavce.
Pohlavně dospělí jsou ve věku samec 10 a samice 8 týdnů. Březost trvá 18 až 21 dní, počet mláďat se pohybuje od 4 do 12 ks. Dobře živené mláďata můžeme odstavit po 30 dnech.
Potkan
Tzv. laboratorní krysa je jedním z dalších hlodavců vyšlechtěných pro laboratorní účely. Stejně jako u myši rozeznáváme bílé, černé, hnědé a strakaté formy. Lze je chovat ve skupinách, ale pro větší přehled a větší odchovy je výhodnější je chovat odděleně. Samice přidávat k samci jen na páření a při viditelném zabřeznutí zase oddělit. Potrava obdobná jako u myší. Rozměry chovné nádrže pro skupinu min. 40 x 25 x 25 cm, pro jednotlivé kusy 25 x 25 x 25 cm. Pohlavně dospívají ve 2 měsíci. Březost trvá 21 až 23 dní, počet mláďat se pohybuje od 2 do 18 ks. Mláďata můžeme odstavit již 25 den.
Křeček syrský (zlatý)
Je jedním z nejoblíbenějších hlodavců chovaných v domácnostech. Nelze je chovat ve skupinách, jsou velmi nesnášenliví. Samec se přidává k samici jen na jednu noc a to jen v případě, že ta se chce s ním pářit. Potrava je totožná jako u myší, ale je zbytečné ji dávat do misek, protože křečci si dělají zásoby a všechnu přístupnou potravu okamžitě přenášejí do hnízda. Zásoby v hnízdě je třeba čas od času kontrolovat, jestli náhodou neplesnivějí. Při dostatku zelené píce není nutné dávat vodu. Chovné nádrže min. 25 x 25 x 20 cm. Pohlavně dospívají v 8 týdnu, březost trvá 15 až 18 dní, počet mláďat ve vrhu okolo 10 ks. Mláďata odstavujeme mezi 3 až 4 týdnem. Za rok může mít až 8 vrhů.
Křečík džungarský
Jedná se o malého hlodavce (7-10 cm). Jeho původní domovinou je západní Sibiř. Je poměrně nesnášenlivý, chová se v párech. Při zabřeznutí samice je vhodnější samce oddělit, ale není to nezbytně nutné. Potrava stejná jako křeček syrský, ale nedělá si zásoby a voda je nezbytná. Min. rozměry chovné nádrže 20 x 20 x 20 cm. Pohlavně dospívají v 5 měsíci, březost trvá 18 až 23 dní, počet mláďat se pohybuje od 3 do 9 ks. Mláďata odstavujeme po 30 dnech. Podobně jako křečíky džungarské chováme křečíky čínské, roborovské a cambellovy.
Morče
Jedná se o domestikovanou formu divoce žijícího morčete peruánského. Je vyšlechtěn nespočet barevných variací. Má zcela jiné nároky než již popisované druhy. Můžeme je chovat ve velkých skupinách - 1 samec a až 15 samic, je převážně vegetarián. Na 10 dospělých kusů je zapotřebí min. 1 metr čtvereční plochy dna. Lze je po většinu roku chovat ve venkovních výbězích. Při poklesu teploty dlouhodobě pod 15 st. C se přestávají pářit. Při dostatku zelené píce není nutné dávat vodu. Dospívají ve věku 1,5 měsíce. Březost trvá 63 až 68 dní. Počet mláďat se pohybuje od 1 do 5 kusů, výjimečně i 7. Mláďata odstavujeme 21. den.
Je nevhodné podávat hadům pouze jeden druh hlodavců. Vždy je lepší a určitě to může potvrdit mnoho teraristů, našim svěřencům předkládat druhově co nejpestřejší potravu. Některé publikace doporučují pro zpestření jídelníčků zkrmovat i zvířata chycená ve volné přírodě. Je však nutné si uvědomit, že divoce žijící zvířata trpí celou řadou nemocí, cizopasníků a parazitů, z nichž některé, jako například salmonela, jsou přenosné nejen na hada, ale v některých případech i na člověka! Proto je krmení těmito zvířaty dost sporné.
Autor textu: Pavel Janešík
Autor fotografií zdroj: Pixabay