Péče oborníků je často potřeba a jsme jim vděční za mnohé. U zvěrolékařů nás povinné poplatky nečekají, ale i tak může být jejich péče někdy trošku...
Péče oborníků je často potřeba a jsme jim vděční za mnohé. U zvěrolékařů nás povinné poplatky nečekají, ale i tak může být jejich péče někdy trošku nákladná. Existují ale i drobnosti, které bychom mohli zvládnout sami. Například odčervování psů a koček nebo ochrana před klíšťaty a blechami. Důležité je si uvědomit, že naše zvíře potřebuje péči. Ne jen česat srst nebo kupovat hračky. To má určitě také své opodstatnění a je dobré na to pamatovat. Ovšem pozornost bychom měli věnovat především zdraví. Jsou procedury, které se bez odborné péče neobejdou, s některými drobnostmi si ale určitě budeme vědět rady.
V lékárnách nebo pet shopech jsou běžně k dostání prostředky proti vnějším i vnitřním parazitům. S těmi se setkáte asi nejčastěji. Možná právě proto je zajištění ochrany proti nim pro chovatele tak jednoduché. Určitě si vzpomínáte na procházku lesem, ze které si váš pes přinesl pár nemilých návštěvníků na svém kožichu. Nebo jste se možná také někdy setkali s tím, že ten chlupáč chvilku neposedí a pořád se kouše. A přitom stačí jen pořídit obojek nebo spot-on proti klíšťatům a blechám nebo odčervovací tablety proti škrkavkám, tasemnicím a měchovcům.
Opravdu velmi důležité a zároveň jednoduché řešení, jak vyhrát boj s vnitřními parazity, má název odčervování. Pravidelné podávání účinných přípravků k odčervení totiž zbaví psy a kočky parazitů a zároveň přeruší vývojový cyklus parazitů dříve, než jejich vajíčka nebo larvy kontaminují prostředí. Chráníte tak nejen zvířata, ale také sebe a své děti, protože nákaza toxokarózou hrozí i lidem a může končit třeba oslepnutím. Jak pro psy tak pro kočky jsou v lékárně k dostání odčervovací tablety Drontal, působící proti širokému spektru vnitřních parazitů. Pro psy seženete dokonce i tablety ochucené masovou příchutí, takže jsou pro ně zároveň i chutným pamlskem.
Za nejvhodnější aplikační formy proti blechám a klíšťatům jsou považovány spot-ony a dlouhodobě působící antiparazitární obojky. Spot-ony se kapou na kůži za krk, po vstřebání do pokožky zvířete se látka dostane do kožichu po celém těle. Aplikaci je důležité po měsíci opakovat. Spot–ony jsou vhodné také k ochraně před komáry. Doporučuje se pořizovat si spot-ony s registrovaným repelentním účinkem, který parazita usmrtí dříve, než se stačí přisát a případně přenést některou z infekcí. Takový je například Advantix, který je v lékárnách k dostání na předpis (a samozřejmě také u vašeho veterináře).
Ty nejkvalitnější antiparazitární obojky fungují na principu postupného vylučování účinné látky (prášku) do srsti zvířete, čímž se zaručuje ochrana po celou dobu klíštěcí sezóny. Jejich účinnost je minimálně sedm měsíců (například Kiltix, volně k dostání ve třech velikostech). I v případě vnějších parazitů nechráníme před nebezpečnými nemocemi jen zvířata, ale také nás, jejich pány.
Víme moc dobře, jak nepříjemný může být průjem. Není důvod myslet si, že pro psa nebo kočku je tento problém méně palčivý. I v tomto případě jim můžeme pomoci. Na průjem bez dalších znaků onemocnění pomůže například živočišné uhlí nebo přípravek Smecta. Každopádně při déle trvajících potížích navštivte hned veterináře.
Zanedbat bychom neměli rozhodně ani péči o oči a uši. Oči by měly být jasné a čisté. Pokud bychom objevili jakékoliv výměšky v koutcích, jemně je musíme odstranit vatou nebo bavlněnou gázou navlhčenou v teplé vodě. K ošetření očí existují oční kapky, např. Beaphar Oftal. Při pravidelném používání předcházíte podrážděním způsobeným prachem, špínou apod.
Dosti bolestivé a špatně léčitelné jsou problémy s ušima. Proto bychom jim měli věnovat zvýšenou pozornost. Vatovými tyčinkami bychom mohli poškodit ušní boltec, proto bude opět vhodnější pořídit si roztok do uší, např. Vetriderm čistič uší nebo Otivet.
Ať už se přeci jen rozhodnete pro návštěvu zvěrolékaře nebo to zkusíte s prevencí sami, určitě nepochybíte. Hlavně, že se o své domácí mazlíčky staráte a péči berete vážně.