Většina chovatelů ptáků věnuje dotaci minerálních látek svým svěřencům příliš málo pozornosti. Klasické směsi zrnin neobsahují tolik minerálií, aby...
Většina chovatelů ptáků věnuje dotaci minerálních látek svým svěřencům příliš málo pozornosti. Klasické směsi zrnin neobsahují tolik minerálií, aby plně pokryly potřeby ptáků. Ptačí tělo se skládá z více jak 5 % minerálií, které se vyskytují především v kostře a ve svalech. Každodenní podávání minerálií v požadovaných poměrech a složení je pro zdraví ptáků podstatné. Nedostatek jedné nebo více minerálií může způsobit těžké zdravotní problémy.
Minerálie ve výživě ptáků rozdělujeme na makroelementy, které jsou v krmivu obsaženy v poměrně vysoké koncentraci (od celých procent do setin %) a je to především vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, síra a chlór. Dále na mikroelementy (zvané též stopové prvky), které mohou být ve výživě obsaženy ve velmi malých koncentracích. Přesto je nutno i mikroelementy dodávat ptačímu organismu v potřebném množství. Jedná se o kobalt, zinek, jód, molybden, měď, chróm, selen, křemík, bróm a fluor. Vyskytují se v rozpětí od tisícin do statisícin %.
Nejčastěji se u ptáků vyskytuje nedostatek vápníku, který se může projevit odvápněním kosterní tkáně, deformací prsní kosti, deformací nohou u mláďat, zlomeninami kostí, nesnášivostí nebo špatně vyvinutými skořápkami vajec. Stejně důležitý je fosfor obsažený též v kostní tkáni, ve svalech, v nervové tkáni aj. Poměr vápníku a fosforu má být 2:1.
V ptačím lékařství se nejčastěji vyskytuje nedostatek jódu u andulek a způsobuje onemocnění štítné žlázy s následnými dýchacími potížemi (štítná žláza zduří).
Především je třeba pamatovat na stálou dotaci gritu, který rozmělňuje ve svalnatém žaludku zrniny. Nemají-li ptáci grit k dispozici, vznikají zažívací potíže, např. semena odcházejí z těla celá v trusu. Ptákům dáváme především čistý říční písek. Obchod dnes nabízí grit, který kromě křemičitého písku obsahuje rozemleté lastury z ústřic, dřevěné uhlí, mleté mořské korálky, pálenou a rozemletou jílovitou zeminu. Kromě gritu si můžeme koupit zobový kámen nebo kostky lisované z vápníku, minerálií a vitamínů.
Dobře se dá také využívat kostní moučka i pícní vápno. Vedle obchodem nabízených minerálních směsí je možno zkrmovat sterilované skořápky z vajec, které tyto směsi - podle názoru odborníků - plně nahradí. Skořápky obsahují 35,5 % vápníku, 0,09 % chlóru, 0,012 % železa, 0,370 hořčíku, 0,12 % fosforu, 0,13 % draslíku, 0,17 % sodíku a 0,19 % síry. Ve své chovatelské praxi jsem dával svým ptákům také skořápky ze slepičích vajec. Nejdříve jsem je důkladně povařil, poté usušil a rozdrtil na co nejjemnější moučku. Moučka byla trvale na krmítku v malé misce. Někdy jsem skořápky rozmačkal jen nahrubo a pak jsem je rozhazoval po zemi do písku. Některé druhy je odtud vybíraly raději než z mističky. Někteří chovatelé dávají ptákům také sepiovou kost, kterou nejdříve důkladně vymáčejí ve vodě, aby ji zbavili mořské soli.
Doporučuji tyto informace respektovat, neboť to je v zájmu zdraví chovaných ptáků.
Podle „ORNITHO INFO“ a dalších pramenů
Autor textu: Rudolf Vít
Autor fotografií zdroj: Pixabay