Léto je obdobím prázdnin a dovolených, které často trávíme společně s našimi domácími miláčky. V dnešní době již není výjimečností cesta do zahran...
Léto je obdobím prázdnin a dovolených, které často trávíme společně s našimi domácími miláčky. V dnešní době již není výjimečností cesta do zahraničí se psem, kočkou nebo jiným zvířecím členem rodiny, proto bych chtěl věnovat několik následujících řádků problematice cestování se psem a kočkou do zahraničí.
Existuje velké množství doporučení pro cestování se zvířaty do zahraničí. Pro přehlednost je rozdělím do dvou skupin:
• požadavky dané legislativou České republiky a ostatních zemí,
• doporučení pro bezproblémový průběh cesty z hlediska zdravotního stavu zvířete.
Požadavky dané legislativou České republiky a ostatních zemí
Na konci minulého roku pro nás přestaly virtuálně platit hranice okolo naší země. To nám umožňuje cestovat po celé Evropské unii bez cestovního pasu, toto ale neplatí pro naše miláčky. Pes či kočka opouštějící hranice naší země musí:
1. Vlastnit pas zvířete, který je jednotný a platný ve všech zemích EU. V pase je uvedena identifikace zvířete (tetování, číslo čipu), majitele a záznamy o vyšetření, vakcinaci a použití antiparazitik. Pas vydávají schválení veterinární lékaři. Pas vždy noste u sebe, kontrolovat vás může policista v kterékoliv zemi.
2. Být nezaměnitelně identifikován tetováním nebo čipem. Tetování se týká zvířat uvedených v plemenných knihách. Čitelně tetované zvíře může cestovat po EU (kromě Velké Británie, Irska, Malty a Švédska) až do poloviny roku 2011. Netetovaná zvířata musí být opatřena čipem. Čipování zajistí schválený veterinární lékař.
3. Být očkováni proti vzteklině. Zvířata musí být očkována od třetího měsíce stáří a očkování nesmí být starší než jeden rok. Vakcinaci zajistí veterinární lékař.
Některé země Evropské unie (Velká Británie, Irsko, Švédsko a Malta) požadují kromě vakcinace vztekliny ještě serologické vyšetření účinnosti vakcinace. To se provádí vyšetřením krve ve schválené laboratoři. Odběr i vyšetření opět zajistí veterinární lékař.
Další požadavky:
Británie, Irsko, Malta, a Kypr navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokokóze maximálně deset dní před vstupem, Finsko maximálně třicet dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání veterinární lékař.
Většina zemí mimo EU vyžaduje kromě pasu, identifikace zvířete a vakcinace proti vzteklině navíc potvrzení od veterinárního lékaře o tom, že zvíře je zdrávo, ne starší tří dnů, a potvrzení z místně příslušné krajské, popřípadě městské veterinární správy, že v místě je tzv. příznivá nákazová situace (tzv. kulaté razítko).
Doporučení pro bezproblémový průběh zahraniční cesty se zvířetem
Na každou cestu do zahraničí se psem nebo kočkou je vhodné se předem připravit. Dostatečná informovanost o pravidlech a zdravotních rizicích vám může ušetřit mnoho nepříjemností během dovolené. Příkladem může být cesta do zemí, které vyžadují serologické vyšetření účinnosti vakcinace proti vzteklině. Dlouhá cesta do těchto zemí bez dokladu o vyšetření může skončit rychlým ukončením dovolené nebo dokonce zadržením zvířete, o pokutě ani nemluvě. V každém případě si ověřte všechny požadavky jednotlivých zemí dříve, než opustíte Českou republiku. Nezapomeňte, že každá země (i ta, přes kterou jenom projíždíte) může mít odlišnou legislativu!
Přípravu na cestu shrnu do pěti bodů:
1. Návštěva veterináře
Do zahraničí by měla cestovat jen zvířata v dobrém zdravotním stavu, proto je vhodné před cestou do zahraničí navštívit vašeho veterinárního lékaře a požádat ho o zdravotní vyšetření před cestou. Kromě ověření zdravotního stavu vás veterinární lékař informuje o aktuálních pravidlech pro cestování do konkrétní destinace, nabídne vám vhodné ošetření před cestou a v případě dlouhodobější léčby psa nebo kočky vám předepíše dostatečné množství léků.
2. Zdravotní rizika v zahraničí
Kromě předem daných pravidel pro cestování se zvířaty je vhodné znát zdravotní rizika konkrétní země. V některých zemích se vyskytují u nás neznámé nemoci, které vám v případě nakažení vašeho miláčka způsobí mnoho nepříjemností v zahraničí i doma. Většina „exotických“ nemocí, které se u nás nevyskytují jsou parazitárního a bakteriálního původu. Velká část těchto nemocí je přenášena klíšťaty, komáry nebo muchničkami. Klíšťata přenášejí původce boreliózy, babeziózy, ehrlichiózy a ricketsiózy. Komáři přenášejí původce srdeční červivosti. Muchničky jsou zodpovědné za přenos leischmaniózy. Tato onemocnění se vyskytují jižně od naší země. Nejvyšší výskyt je v zemích okolo Středozemního moře (Chorvatsko, Černá Hora, Itálie, Řecko, Francie, Španělsko, Severní Afrika).
Při cestě do výše zmíněných zemí je proto nezbytné pravidelné používání antiparazitárních přípravků. Repelence je nejlepší cestou, jak ochránit zvíře před kontaktem s parazitem a přenosem onemocnění, proto by ektoparazitika měla mít registrovaný repelentní účinek odpuzující parazity např. Advantix spot–on (přípravky kombinující imidacloprid + permetrin).
Další nebezpečnou nemocí je srdeční červivost. Toto onemocnění přenášejí komáři. Vzhledem k tomu, že účinnost ektoparazitik proti komárům není 100 %, je vhodné při cestě do zemí okolo Středozemního moře psa a kočku ošetřit přípravkem, který chrání zvíře před srdečními červy jako je např. Advocate spot–on (přípravky kombinující imidacloprid + moxidectin).
Všechny tyto preparáty působí po dobu jednoho měsíce. Vhodné je jejich použití týden před cestou a opakované ošetření po návratu.
3. Krmivo
Před opuštěním hranic naší země zvažte nákup krmiva, které preferuje váš pes či kočka. Někdy může být problém sehnat v zahraničí krmivo, které váš mazlíček miluje. Ušetříte si tím čas i peníze.
4. Cesta
Na cesty se zvířaty je dobré se vypravit za chladu ráno, popřípadě navečer. Vždy je dobré mít s sebou vodu, oblíbenou psí hračku a deku. V případě veder je potřeba chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem (dokonce existují i speciální oblečky na léto, které se dají koupit v pet shopech). Pes by neměl za jízdy vyhlížet z oken, protože mimo jiná nebezpečí mu hrozí zánět spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit. S kočkou se mnohahodinové cesty, pokud není zvyklá na vodítko, nedoporučují. Kočku vždy vozíme v přepravce. Nikdy nenechávejte zvířata v uzavřeném autě během slunečného dne. Teplota v autě velmi rychle stoupne na úroveň, která způsobí úžeh nebo dokonce i smrt. V případě zdravotního problému vyhledejte místního veterináře. Pokud se jedná o komplikaci chronického problému, je vhodné kontaktovat vašeho veterináře, protože jen on umí nejlépe zahraničnímu kolegovi poradit.
5. Návrat
Po návratu ze zahraničí je nezbytné psa a kočku odčervit. Zvířata v cizím prostředí jsou lákána neznámými vůněmi a při olizování, hrabání nebo ochutnávání vonících předmětů se mohou lehce dostat do styku s vajíčky parazitů. Vhodné je použít širokospektrální přípravky působící proti oblým i plochým červům, např. Drontal, který se dá koupit volně také v lékárnách. Seženete dokonce i tablety ochucené masovou příchutí, které budou pro vašeho pejska zároveň chutným pamlskem. Aby jste nemuseli bojovat s vaší kočkou, zeptejte se u veterináře na odčervovací prostředek pro kočky v podobě spot-onu (Profender). Při výskytu jakéhokoliv onemocnění, které se vyskytne po návratu domů, vždy informujte veterináře o cestě do zahraničí. A to i v případě výskytu příznaků nemoci několik týdnů po skončení vaší dovolené.
Zdroj informací: SVSČR (Státní veterinární správa České republiky), internet.