V dnešní uspěchané době, kdy většina lidí tráví čas honbou za prací a výdělkem, aby lépe uživili rodinu, je chov exotického ptactva koníčkem k odpočinku a protistresovou činností dnešních chovatelů. Někteří však věří, že na této činnosti mohou vydělat, ale z 90 % se mýlí. Je to koníček, který zabere mnoho času i peněz a finanční návratnost je nepatrná.
Jednou z předností tohoto koníčka je, že každý kdo exoty chová, při pozorování jejich chování, zbarvení a krásy zapomene na všední starosti a od všeho se odreaguje. Jednou z radostí tohoto koníčka jsou propagační výstavy, kde může každý majitel své exoty ukázat veřejnosti. Potom následují bodovací a klubové výstavy. Zde jsou kladené nároky daleko větší, neboť je třeba prostudovat chov, krmení a prostory (klece - voliéry), které jsem se rozhodl úspěšně odchovávat.
Na bodovacích výstavách musí být exoti okroužkováni uzavřeným kroužkem správné velikosti, který je evidován buď chovatelským číslem nebo evidován na kartě u základní organizace pod jménem chovatele! Když mám vše tak, jak má být a povedl se mně odchov mláďat exotů - papoušků, tak je 6-10 den stáří okroužkuji. Liché roky na levou nohu, sudé na pravou nohu. Po přepeření do dospělosti je mohu přihlásit na bodovací výstavu. Je třeba znát standard cizokrajného ptactva od Waltra Wienera, který dosud platí. Přihlásit exoty na výstavu pod správným pojmenováním je první předpoklad úspěchu. Na bodovacích výstavách, hlavně na mistrovstvích klubů, by se měly posuzovat vlastní odchovy, aby mohl být vyhlášen mistr chovu klubu a ne mistr nákupčí. Nepovažuji za správné koupit exota - papouška a vystavovat ho na mistrovstvé soutěži pod svým jménem, když jsem ho neodchoval, ale jen koupil. Takto ho mohu vystavovat na propagační výstavě, ale ne na výstavě soutěžní. Tato etika chovatelů je tak stará, jako chov exotů. Bohužel je mnoho tzv. chovatelů, kteří se tím neřídí.
Pořadatel výstavy je povinen zpracovat a zaslat vystavovatelům propozice a podmínky výstavy, kterým se musí vystavovatel podřídit. Kromě toho musí být v propozicích vyjádřeny vzájemné vztahy mezi vystavovatelem a pořadatelem. Na připojené přihlášce vystavovatel potvrdí, že je s propozicemi výstavy seznámen.
V propozicích a podmínkách výstavních je nutné vypsat změny oproti standardu cizokrajného ptactva, které byly schváleny členskou schůzí organizace nebo klubu pořádajících výstavu. Pokud změny nejsou, postupuje se podle standardu.
Nyní bych chtěl upozornit na některé zásadní věci, které se někde nedodržují: vyhlašování vítězů třídy, tzn. 7 ptáků (Kanár červený A) nebo 7 papoušků (Neoféma tyrkysová přírodní) od tří vystavovatelů má být vyhlášen vítěz třídy, neboť byl zachován počet ptáků i vystavovatelů. Pokud je ptáků i vystavovatelů méně, vypisují se pouze body a neuděluje se titul „vítěz třídy“ ani kokarda. Ptáci se však mohou zúčastnit soutěže o vítěze skupiny. To znamená, že všichni ptáci „neoféma tyrkysová“ (třídy i jednotlivci), je jedna skupina NT, v té je vyhlášen vítěz skupiny a II. a III. místo, totéž platí i u exotů, kanárů, papoušků atd. Při stejném počtu přidělených bodů jednotlivcům má přednost pták mladší, u shodného stáří samička.
Tyto připomínky píši proto, že je čas výstav a někde se zapomíná na standard a podmínky pro soutěž.