Přemýšlím, jakým slovem nejlépe vystihnout letošní, již třicátou první Grand Prix CZ v Lednici na Moravě, která se již tradičně běžela první červenc...
Přemýšlím, jakým slovem nejlépe vystihnout letošní, již třicátou první Grand Prix CZ v Lednici na Moravě, která se již tradičně běžela první červencovou neděli. Poprvé to bylo v roce 1978. Jedním slovem totiž vyjádřit to, co letos poskytl generální sponzor firma Eukanuba, ani totiž nelze. Ano, letošní ročník byl opravdu nadstandardní. Tak hodnotné věcné ceny si totiž neodváželi ani finalisté světového mistrovství! Mohl se o tom přesvědčit každý, kdo šestého července do Lednice zavítal. Klobouk dolů - Eukanuba to umí.
Již v sobotu se začali sjíždět do Lednice všichni, kterým dostihový sport přináší radost, potěšení, touhu vítězit nebo jen tak nechat proběhnout svého psa. Počet účastníků tréninkových běhů byl ohromující. Sobotní počasí však bylo daleko milosrdnější, než nás čekalo v neděli - v den velkého dostihového svátku. Za příznivých teplot se odběhaly všechny sólo i společné běhy, ke spokojenosti všech zúčastněných. Zato v neděli se i „psi rvali o chládek“ a poloha lednické dráhy s dostatečným prostorem pro parkování ve stínu, přišla každému vhod. Tropické teploty daly zabrat všem, včetně pořadatelů, kteří se sice snažili dodržet časový harmonogram, ale při tak obrovském počtu přihlášených psů to prostě nebylo možné. Již při přejímce psů se vyskytovaly drobné nesrovnalosti. Ukázalo se, že výpadek v počítačové síti zavinil, že ne všichni přihlášení byli do dostihu skutečně přihlášeni. Postupné dopisování nějaký čas zabralo, takže zahajovala „sólíčka“ ještě před zveřejněním prvních rozběhů. Trošku zmatek, možná zbytečný. Zato připravená tombola v podobě malých ruliček, sponzorská taška, jak jinak než od firmy Eukanuba, vyloudila úsměv na tváři překvapených majitelů, o dětech ani nemluvím. Dárečky přece dostává rád každý.
Po sólo bězích bylo ohlášeno pořadí prvních rozběhů s nutnými úpravami, právě kvůli již vzpomínanému kolapsu sítě. Spousta nervozity by také vůbec nebyla nutná, kdyby majitelé se svými psy přijížděli na závodiště s dostatečnou časovou rezervou. Jsou-li již běhy rozepsány a majitel dorazí na poslední chvíli s již vyškrtnutým pejskem, nedokáže si vůbec představit, co svou nedochvilností způsobí. Kvůli dostatečné časové prodlevě mezi rozběhem a během finálovým zahajují jako vždy greyhoundi. Dvě feny a pět psů. „Dámy“ v pořádku, u psů však zraněn Entrprise View Jumping Jet. Na jistotu běžel domácí Erbi Co Co, závodník tělem i duší. Italáčci si střihli mix, famózní Chick King of Ivar manželů Faldíkových i ve svých letech podává excelentní výkony a zvítězil zaslouženě. Do finále tedy postupuje s dečkou červenou, jako naprostá jednička. Přerostlý Athos z Kouteckých hvozdů si prolétl cílovou čarou sám, stejně jako Vipet sprinter senior Euripidés AB. Mladší vipeti sprinteři nastoupili ve třech do mixu, nejlépe si vedl Be in Time Inventum. Následovaly tři plně obsazené rozběhy vipetů fen a čtyři (!) vipetů psů. Na které dráze se kdy naposledy rozepisovaly semifinálové běhy? Upozorňuji, že šlo o dostihy CACILové, nikoliv bodovací. S pomocí klíče pak byla určena startovní čísla pro semifinále. Ve fenách nenechala nikoho na pochybách slovenská Emmeline, vítězka předcházejících dostihů.Ve stejně dobré kondici se pak předvedla také Dolce Vita pana Zemana a rakouská Anemona. Figo, Kenwood, Cerruti a Forest – tak zní jména prvních psů z oněch čtyř plně obsazených rozběhů. Jedničku si do finále odnesl také afgán Casedy´s Cody a po seniorovi „Emilkovi“ správně salukáčovi Amilovi se do dvou běhů chystali barzojové. Z osmi psů šlo dále do finále jen pět a když trochu předběhnu, prozradím už v tuto chvíli vítěze – Amuri Pajkos Ferike, dorazil do Lednice z Maďarska. Irský vlkodav Baruch, fena faraona C´Sachmet, Azavak Din a azavak senior Gogo, ti všichni postoupili dále „bez ztráty kytičky“, protože startovali sami. Sloughi Akaba nastoupila do mixu po stažení druhé feny společně se psem Qayyimem, do finále však byla stažena také. Vyhrál tedy nakonec švýcarský Qayyim S-e-S a spokojeně si odnášel hodnotné ceny od generálního sponzora.
Krátká přestávka na rozepsání semifinále a již ve 13.50 prvních šest psů obsazuje boxy v běhu číslo 40A. Hned poté pět dalších psů ve 40B. Šestý Ayron byl stažen právě kvůli kriticky teplému počasí. Protože je nutné dodržet časovou prodlevu mezi běhy vipetů, začínáme za další půl hodinu po přednesení obsazení finále A.
A že šlo opravdu o „našlapaný“ víkend, jak uvádím hned v nadpise, tak je potřeba zmínit, že se v průběhu Grand Prix běhalo také o putovní cenu Ocelit Trophy. Pro greyhoundy a barzoje byla tato cena součástí finálového běhu, pro vipety se vytvořil mix nejlepších psů a fen ze všech zúčastněných zemí. Rakouská Anemona nastoupila s číslem jedna a jako jediné jí stačily síly na vítězství také v tomto rozběhu, nutno opět podotknout, za velice nepříjemných vysokých teplot. Slovenský Figo exceloval již ve třech bězích, všechny s přehledem vyhrál a na Ocelit Trophy mu již síly z pochopitelných důvodů nestačily. S trojkou nastoupila česká Dolce Vita, předvedla nádherný výkon a skončila jako druhá. S černou dečkou pak český Forest, v semifinále i ve finále druhý, skončil v tomto rozběhu, také již čtvrtém, úžasně třetí. Slovenská Emmeline ve žlutém pak doběhla na pozici páté, rakouský pes Ayron byl stažen, podobně jako v semifinále, pro horké počasí.
Ocelit Trophy byla vložena před finálové běhy greyhoundů, které, coby královská disciplína, každý dostihový svátek uzavírají. Zlatý hřeb dne pak patřil opět domácímu Erbimu. Do finálového mixu nastoupily dvě feny a tři psi, jak už jsem zmiňovala, bojovalo se zároveň o cenu firmy Ocelit. Dostih překvapivě nedokončil naprosto spolehlivý Campbell, majitelé se domnívali, že se v okruhu závodiště musela pohybovat (byť nestartující) háravá fena. Škoda. Bohužel není v silách pořadatelů zamezit takovémuto chování, jde především o zodpovědnost všech majitelů fen. Na vysoké teploty, ke kterým se stále musím vracet, bohužel doplatila i druhá fena ve finále greyů, Jodie. Doufejme, že v tuto chvíli je již opět v dokonalém pořádku a nic podobného se jí už na žádné dráze nepřihodí. Posledním plemenem, které o cenu Ocelit Trophy bojovalo, byli barzojové. Maďarský majitel psa Amuri Pajkos Ferike byl cenami příjemně překvapen a doufám, že i on se do Lednice bude rád vracet. Po prázdninové přestávce se v Lednici opět sejdou chrtaři v srpnu, přesněji 23. 8. 2008, na dostizích s názvem Lednický pohár.