Česká voltiž má zlato z mistrovství světa! V naprostou senzaci se proměnil světový šampionát ve voltiži, který se konal v areálu brněnského výsta...
Česká voltiž má zlato z mistrovství světa!
V naprostou senzaci se proměnil světový šampionát ve voltiži, který se konal v areálu brněnského výstaviště. Přestože česká voltiž je jednou z nejúspěšnějších jezdeckých disciplín u nás, doposud jí chyběla medaile z podobně významných šampionátů. Petr Eim nakonec dokázal na domácí půdě, v hlavní kategorii, vybojovat kov nejcennější. Přitom donedávna nevěděl, zda se vůbec stihne zotavit po vážném úrazu způsobeným pádem z koně a na mistrovství přijel s jediným cílem: „Chci si to tady hlavně pořádně užít a jet co nejlépe. Jsem hrdý na to, že se mistrovství světa koná v České republice a mohu se jej účastnit.“ Do nedělního finále, které se skládalo z technických jízd a volné sestavy, nastupoval z první pozice. Obhájce titulu Kaie Vorberga z Německa předstihl v průběžném pořadí již po páteční volné sestavě. Dělil je však bodový rozdíl pouze třináct tisícin bodu a tak stačila jediná výraznější chybička, aby se pořadí ve kterékoliv z finálových jízd opět prohodilo. Také další tři jezdci měli reálnou šanci atakovat medailové pozice. V dopolední technické jízdě si Petr Eim prvenství nejen udržel, ale mírně si i zvýšil náskok na německého favorita (rozdíl v průměrné známce 0,113 bodu). Přesto se svým výkonem nebyl spokojen tak, jako po čtvrteční volné sestavě: „Na sto procent to nebylo, začátek mi nevyšel zrovna podle mých představ, ale pak jsem se zklidnil, snažil se soutěž víc užívat a nakonec se to vydařilo,“ řekl těsně po dojetí technické sestavy Petr Eim. Všichni tak s napětím čekali, jak dopadne odpolední volná sestava. Naprosto skvěle ji zajel třetí v průběžném pořadí Daniel Kaiser z Německa a získal za ni 9,060 bodu. Podobně precizní jízdu předvedl Kai Vorberg a byl ohodnocen známkou 9,007. Vše tedy záleželo na Petru Eimovi. Nevyhnul se sice drobným chybám, za které si vysloužil „pouhých“ 8,960 bodu, ale po zprůměrování čtyř známek zůstal s 8,620 body ve vedení a stal se tak mistrem světa ve voltiži!
„Vždycky byl můj sen získat na mistrovství světa nějakou medaili a teď mám tuhletu nádhernou – zlatou! Teprve si začínám uvědomovat, co se vlastně stalo …“, řekl krátce po soutěži. Druhé místo připadlo tedy na Kaie Vorberga a třetí na jeho krajana Daniela Kaisera.
Soutěži mužů předcházelo ještě vyvrcholení kategorií skupin a žen. Ve skupinách potvrdili roli favorita němečtí reprezentanti, kteří předvedli naprosto precizní jízdu a s konečnou známkou 8,449 bodu zaslouženě zvítězili. Druhé místo obsadilo družstvo Rakouska (8,357 b.) a bronz vybojoval tým USA (8,114 b.). Velmi líbivou sestavu předvedli také reprezentanti Slovenska, na něž však zbylo nevděčné čtvrté místo.
Finále žen bylo stejně jako v případě mužů rozděleno na technickou a volnou sestavu. I tentokrát z pozice leadera nastupovala reprezentantka Německa – Nicola Ströh. Své vedení si udržela před dvěma Rakušankami – Sisi Jarz a Katharinou Faltin – i po technické jízdě, ovšem Sisi Jarz stáhla bodový rozdíl na pouhých 73 tisícin bodu, a tak si Nicola Ströh nemohla dovolit ve volné sestavě jediné zaváhání. Zajela nakonec zcela bezchybnou jízdu a s průměrnou známkou 8,485 s přehledem zvítězila. Stříbro si odvezla Rakušanka Sisi Jarz. Její krajanka Faltin Katharina se bohužel po finálové volné sestavě propadla až na šestou příčku a bronz si tak odvezla po technické sestavě čtvrtá Anja Barwig z Německa.
Petr Eim
Juniorské evropské zlato putuje na Slovensko!
V sobotu 2. srpna se rozhořely závěrečné boje o medaile. Jako první bylo na řadě mistrovství Evropy juniorů a sobota tak patřila nastupující voltižní generaci. Program otevřela první část finálového vyvrcholení a nejlepších patnáct jednotlivců – jak dívek, tak chlapců – zahájilo povinnými sestavami. Skutečně již o sady medailí však svedly první boj skupiny, které měly na programu finále již jen volnou sestavu. Protože se soutěže zúčastnilo pouze jedenáct skupin, startovali domácí voltižéři, po desáté příčce v kvalifikaci, hned jako druzí. Finálová volná sestava se českému týmu z Hřebčína v Albertovci vydařila lépe než v pátek a výsledná známka 6,811 nakonec opět stačila na překonání celku Nizozemí. Závěrečný finiš tak přinesl skupině deváté místo v otevřené soutěži a jelikož před ním skončil ještě celek Brazílie, tak i osmé místo v evropském šampionátu. Dalo se předpokládat, že o nejcennější místa svedou boj poslední tři celky, které měly na ostatní náskok. Nervózní jistě byli všichni, ale nakonec se to na výkonech nejlepších nijak neprojevilo. Výbornou volnou jízdu předvedla skupina Slovenska a po jejím skončení bylo jasné, že Slovákům medaile neunikne. Skupina však mohla pouze čekat na nějakou fatální chybu svých soupeřů. Ta nepřišla, a tak se nakonec na prvních místech nic dramatického nezměnilo. Zvítězila skupina Německa před Rakouskem a Slovenskem.
Soutěž dívek již tak poklidná nebyla. Slováci měli ve finále všechny tři své voltižérky a to jen dokazuje postavení, které momentálně Slovensko ve voltiži zaujímá. Za české barvy startovala jediná Veronika Krátká. Její sestava byla ve standardním předvedení všech předchozích dní a v konečných součtech si Veronika ještě o jedno místo polepšila a skončila na dvanáctém místě. Postupně, jak se startovní listina probojovávala k nejlepším voltižérkám, stoupalo napětí. Ze čtvrtého místa zacvičila dobře Rakušanka Julia Ulrich a ujala se vedení. Následovala Pia Engelberty z Německa, která také nezaváhala a na chvíli se dostala do čela. Na svůj start však čekaly ještě dvě voltižérky – Němka Sarah Key a Rakušanka Pia Maria Stepanek, resp. byli tři, protože s dosud vedoucí Pia Maria Stepanek cvičila na jednom koni jménem D'Artagnan i její kolegyně Julia Pop. Ta se však do finále probojovala na sedmém místě. Tentokrát bylo sportovní štěstí více vrtkavé. Sarah Key předvedla dobrou sestavu a podle očekávání se ujala vedení. Rakouské Pie Marii Stepanek se však finiš nevyvedl a vedoucí voltižérka se po nevydařené jízdě musela nakonec spokojit s celkovým třetím místem. První dvě pozice tedy obsadily Němky Sarah Key a Pia Engelberty. Mírnou náplastí za ztracený titul byla pro Rakousko naopak výborně vydařená závěrečná sestava Julie Pop. Voltižérka postoupila ze sedmé příčky až na konečné čtvrté místo. Rakušanům tak patřila za bronzovým místem P. Marie Stepanek i čtvrtá a pátá příčka díky dvěma Juliím, Pop a Ulrich.
Petr Eim
Že Slovensko patří mezi voltižní extratřídu, potvrdila jak soutěž skupin, tak dívek. Ta pravá chvíle slávy však na naše kolegy teprve čekala. Ve finále mělo Slovensko opět všechny své tři zástupce. Zatímco Ivan Slezák startoval na začátku finále a bylo jasné, že jeho pozice se může zlepšit maximálně v rozsahu jednoho či dvou míst, Michal Fogaš startoval uprostřed (osmé místo), tak Tomáš Sátor startoval až na samém konci, z průběžné stříbrné pozice, obklopen již pouze voltižéry Německa. Celé juniorské finále se vyvíjelo předpokládaným způsobem. Soutěžící předváděli své sestavy bez žádných obrovských zaváhání a jejich hodnocení je, až na výjimky, buď nechávalo na stávající pozici, či putovali maximálně o jednu příčku nahoru či dolů. V tomto duchu se nesl i závěrečný souboj všech tří adeptů na medaili. Tomáš Sátor zacvičil skvělou sestavu a bylo jasné, že jeho soupeř z průběžné první příčky musí být také velmi dobrý. I když Němci bývají standardně precizní, tentokrát Viktora Brüsewitze přeci jen nervozita donutila k mírným chybičkám a slovenský titul byl na světě. Tomáš Sátor vystoupal na stupeň nejvyšší a od 2. srpna 2008 se mohou i Slováci pyšnit evropským titulem.