Londýn je město, které má turistům mnoho co nabídnout. Bohatá historie, stará zástavba snoubící se s moderními budovami, multikulturní prostředí, um...
Londýn je město, které má turistům mnoho co nabídnout. Bohatá historie, stará zástavba snoubící se s moderními budovami, multikulturní prostředí, umění, nákupy, zábava, noční život, … Já však, ať jsem kdekoliv, hledám alespoň kousíček přírody. Chvíli jsem si proto říkal, co vlastně tady v Londýně dělám? Navštívil jsem samozřejmě Natural History Museum s jeho obsáhlými sbírkami přírodnin, Londýnskou Zoo a botanickou zahradu Kew Gardens. Velmi mě však zaujaly královské parky v samém srdci Londýna. Nečekal jsem, že v tomto industriálním mraveništi naleznu oázy plné ptactva. Že z rušné ulice přeplněné autobusy, auty, lidmi nejrůznějších národností a ras spěchajících všemi směry přejdu do zeleného ráje, kde bude pod nohama růst hustý zelený trávník a nad hlavou se rozprostřou široké koruny starých stromů. Tento ostrý kontrast přírody (byť uměle vytvořené a udržované člověkem) a vrcholu antropické činnosti, jakým bezesporu toto velkoměsto je, mě nenechal v klidu a proto jsem se rozhodl napsat tento článek.
Londýnské Královské parky původně sloužily panovníkovi k lovu. Byla zde vypuštěna zvěř – vysoká a daňčí a různé druhy lovného ptactva. Postupem času přestaly plnit svoji loveckou funkci a byly zpřístupněny obyvatelům Londýna a dnes slouží jako místo odpočinku, k piknikům, pro sport a kulturní akce. Jsou zde různé restaurace a kavárny. V těchto parcích je k vidění velké množství vodního ptactva, např. kachna divoká (Anas platyrhynchos), čírka obecná (Anas crecca), čírka modrá (Anas querquedula), lžičák pestrý (Anas clypeata), hvízdák euroasijský (Anas penelope), ostralka štíhlá (Anas acuta), kopřivka obecná (Anas strepera), polák velký (Aythya ferina), polák chocholačka (Aythya fulilgula), kachna laysanská (Anas laysanensis), kachna bahamská (Anas bahamensis), čírka popelavá (Anas capensis), hvízdák chilský (Anas sibilatrix), kachnička karolínská (Aix sponsa), kachnička mandarínská (Aix galericulata), kachnička hřívnatá (Chenonetta jubata), zrzohlávka rudozobá (Netta rufina), zrzohlávka peposaka (Netta peposaca), kachna bělohlavá (Oxyura leucocephala), hohol severní (Bucephala clangula), čírka červenoramenná (Calloneta leucophrys), kajka mořská (Somateria mollissima), pižmovka velká (Cairina moschata), morčák prostřední (Mergus serrator), morčák bílý (Mergus albellus), husice liščí (Tadorna tadorna), husice rezavá (Tadorna ferruginea), husička dvoubarvá (Dendrocygna bicolor), husa velká (Anser anser), husa polní (Anser fabalis), husa indická (Anser indicus), husa Rossova (Anser rossi), labuť velká (Cygnus olor), labuť zpěvná (Cygnus cygnus), labuť černá (Cygnus atratus), berneška kanadská (Branta canadensis), berneška rudokrká (Branta ruficollis), berneška bělolící (Branta leucopsis), berneška havajská (Branta sandviceps), potápka roháč (Podiceps cristatus), potápka malá (Tachybaptus ruficollis), lyska černá (Fulica atra), slípka zelenonohá (Gallinula chloropus), kormorán velký (Phalacrocorax carbo), pelikán obecný (Pelecanus onocrotalus), volavka popelavá (Ardea cinerea), racek chechtavý (Larus ridibundus), racek stříbřitý (Larus argentatus), racek bouřní (Larus canus) aj.
St James´s Park je krásný park v samém sousedství Buckingham Palace. Na jezeře St James´s Park Lake je možno pozorovat, kromě velkého množství kachen, hus a lysek, také majestátní pelikány. Ti jsou zde každodenně v patnáct hodin krmeni, na čemž se přiživí i mnoho volavek popelavých. U jezera jsou tabule seznamující návštěvníky s jeho ptačími obyvateli. Krmení ptáků je zde povoleno na určených místech. Je to odůvodněno tím, aby nebyl poškozován trávník. Celé jezero je oploceno nízkým plotem, který jakoby ukazoval, kde začíná diskrétní ptačí zóna. Hned vedle St James's parku se nachází Green park s velkými travnatými plochami.
Hyde Park a Kensington Gardens jsou nejrozlehlejšími zelenými plochami v centru Londýna. Hyde Park je proslulý svým Speaker´s Corner, kde můžete veřejně přednést svůj projev. V těchto parcích je jedno dlouhé jezero, které rozděluje most a každá část má svůj vlastní název a to The Serpentine a The Long Water. Na konci The Long Water jsou čtyři kašny. U jezera (nebo jezer) jsou i tabule představující zdejší ptactvo. Na trávnících jsou krom ptáků a veverek popelavých často k vidění i potkani, kteří se přiživují na jejich krmení. V Londýně jsou k vidění i papoušci alexandři malí (Psittacula krameri). Když jsem je poprvé viděl, nemohl jsem uvěřit svým očím. Pozoroval jsem je nejen v tomto parku, ale také v botanické zahradě Kew Gardens. Bohužel mně nikdy nedovolili se přiblížit natolik, aby z toho byla alespoň trochu slušná fotka. Na okraji Hyde Parku se nalézá zajímavý pomník věnovaný zvířecím obětem lidských válek. V Kensington Gardens je kulaté jezero s výstižným názvem Round Pond. Žije u něho veliká skupina labutí bílých (Cygnus olor) žadonících o nějaký ten drobek. Poblíž je pomník Albert Memorial a Kensington Palace.
Regent´s Park – nachází se v něm Londýnská zoologická zahrada a oválná zahrada Queen Mary´s Gardens, kde jsou vysazeny např. britské odrůdy růží. Je v něm také jezero Boating Lake s velkým množstvím vodního ptactva. V blízkosti parku se nacházejí turisticky atraktivní musea – Madame Tussaud´s s voskovými figurínami a Sherlock Holmes Museum.
V Londýně žije velké množství vran černých (Corvus corone corone) a strak obecných (Pica pica). Lze je spatřit takřka kdekoli. Drobní pěvci jsou zde v malém počtu a domnívám se, že je to právě z důvodu vysokých stavů krkavcovitých ptáků, kteří plení jejich hnízda. Pozoroval jsem kosa černého, špačka obecného, červenku obecnou, sýkoru koňadru a modřinku. Dobře se zde daří holubům domácím a v parcích bývají v hojném počtu holubi hřivnáči. Holubi snad dokážou svojí robustnější postavou uchránit svá hnízda před vykradači.
Ve všech parcích lze spatřit veverky. Snad každého setkání s nimi potěší. Jsou krotké a neustále žadoní o něco na zub. Berou si pamlsky přímo z ruky. Málokoho by napadlo, že tyto sebevědomé londýňanky jsou jen přistěhovalci. Tento druh – veverka popelavá (Sciurus carolinensis) pochází totiž ze Severní Ameriky a byla do Anglie dovezena, jako ostatně mnoho jiných druhů zvířat. Vždyť jen ve Velké Británii je například vysazeno dvanáct nepůvodních druhů plazů a obojživelníků. Introdukovaných ptáků a savců je ve Velké Británii nepočítaně a většina z těchto introdukcí má kořeny v koloniální minulosti.
St James's Park má krásné jezero.
Zvědavá lyska.
St James's Park Lake.
Pomník zvířecím hrdinům padlým ve válkách.
Jezero The Serpentine za mostem změní jméno na The Long Water.
Veverka z Hyde Parku našla sáček od oříšků…
Špaček.
Holubi jsou všude stejní.
The Serpentine v Hyde Park.
Pelikáni.
The Long Water.
Jezero v St James's Park.
A hned jej pořádně prozkoumala.
Naučná tabule u jezera.
Round Pond v Kensington Gardens.
Krmení pelikánů probíhá v patnáct hodin.
Bernešky kanadské v Regent's Park.
Boating Lake v Regent's Park. Na stro- mech jsou hnízda volavek popelavých.
Zahradníci v Regent's Park opravdu nezahálí.
Vránám se v Londýně daří.
Labuť černá.
Ptáci jsou krotcí…, každý chce získat drobek.
Veverka popelavá v letním kožíšku