U hodů diskem je nejdůležitější disk co nejvíce roztočit, aby ve vzduchu letěl dlouho a rovně. Psa mnohem více baví hra, kdy disk chytí v letu, než...
U hodů diskem je nejdůležitější disk co nejvíce roztočit, aby ve vzduchu letěl dlouho a rovně. Psa mnohem více baví hra, kdy disk chytí v letu, než když ho stále sbírá ze země, navzdory tomu, že většinu psů baví disk v jakékoliv situaci. Proto je vhodné, aby se jeho spoluhráč (páníček) naučil alespoň trochu házet, nejlépe více základních hodů, i když pejskovi bohatě stačí jen jeden nebo dva. Pokud jste na házení minimálně dva, je to velká zábava se učit stále nové a nové hody. Hodů jsou desítky a pořád se vymýšlejí další. S trochou fantazie můžete při vašem tréninku házení, ať už s přáteli nebo i sami, nějaký hod vymyslet a potom ho s velkou slávou předvést na závodech i jiných akcích. Aby vám disk opravdu letěl krásně rovně, je třeba znát nejen teorii, ale především praxi. To znamená házet, házet a házet … Existují psi, kteří chytí devadesát procent disků přesto, že páníček vůbec neumí házet a hod se mu povede jen občas, ale je také spousta psů, kteří potřebují alespoň průměrný hod k tomu, aby disk chytili. Teď vám vyjmenuji několik nejzákladnějších hodů.
Skok Over s použitím Floateru.
Použití Backhandu.
Roller (1, 2, 3)
Disk si chytíme tak, aby palec byl na vrchní straně disku a zbytek prstů držel disk zespodu. Potom správně držený disk otočíme palcem k sobě a hranou disku k zemi. Postavíme se pravým bokem ke směru hodu, disk máme ve výši prsou a co největší rotací roztočíme disk směrem od nás, aby se kutálel po hraně co nejrychleji a nejdéle. Toto je základní hod po všechny psy, ať jsou na jakékoliv úrovni tréninku. Tímto hodem se začínají učit dogfrisbee štěňátka a začínající psi a pro zkušenější psy je vhodný pro radost na konci tréninku nebo po vystoupení na závodech. Tento hod se vhodný kdykoliv a psi ho milují!
1. Postavíme se bokem ve směru hodu,disk máme lícem k sobě a hranou k zemi. |
2. Rotaci disku udělíme zápěstím, směr a rychlost předloktím. |
3. Disk by se měl kutálet po hraně. |
Backhand (4, 5, 6)
Disk si chytíme buď stejně jako na Roller nebo si můžeme dát ještě na hranu disku ukazováček (někomu to pomáhá při udávání směru letu disku). Ruku s diskem si dáte vodorovně se zemí k levému rameni a pravou nohu nakročíme dopředu tak, abychom byli pravým bokem k cíli. Potom disk stále ve výšce ramene vedeme kolem těla a švihem (podle toho jak daleko chceme disk hodit) mu dáme rotaci. Vyhodíme jej až v momentě, kdy je ruka natažená a vodorovně se zemí. Dál (dozadu) by ruka neměla jít, protože potom se disk zpravidla stočí na pravou stranu a špatně dopadne na zem. Takto hozený disk pes většinou nechytí. Proto je důležité dát do hodu švih, ale zastavit se v momentě výše uvedeném. Čím dál chceme disk hodit, tím víc ho musíme naklonit palcem od těla a ostatními prsty k tělu (jakoby disk skoro položit na sebe) a dát do něj větší švih. Tato technika je ale použitelná až u delších hodů (například více jak dvacet metrů).
4. Základní držení a nápřah pro backhand. |
5. Zápěstím udělujeme rotaci, švihem paže rychlost a směr. |
6. Disk pouštíme, když je ruka natažená. |
Sidearm (7, 8, 9)
Disk si chytíme tak, že malíček a prsteníček máme pokrčený v dlani, palec dáme z vrchu disku a prostředníček a ukazováček položíme ze spodu disku. Disk dáme vodorovně se zemí ve výši boků po pravé straně těla. Spodní prsty opřeme ve výše uvedené poloze disku o jeho levý okraj a těmito prsty budeme disk roztáčet. Postavíme se levou nohou a levým bokem k cíli a přeneseme váhu na pravou nohu. Disk roztáčíme jen zápěstím bez jakéhokoliv nápřahu. Švih a rotaci mu musí dodat pouze síla našeho zápěstí. Když se u tohoto hodu napřáhneme a potom disk plnou silou vyhodíme, nikdy nepoletí přesně a rovně.
7. Postavení prstů na lícové straně disku. |
8. Postavení prstů na rubové straně disku. |
9. Postavení a odhoz při hodu Sidearm. |
Upside Down (10, 11, 12)
Tento hod už podle názvu nebude podobný ostatním hodům. Název znamená v překladu „vzhůru nohama“. Disk může létat i naopak, ale tím se mění vlastnosti v letu vůči větru, při otáčení se a vznášení. Disk uchopíme stejně jako na backhand, pouze naopak. Palec dáme ze spodu disku, ukazováček na hranu disku a zbytek prstů shora. Opět se postavíme pravou nohou a pravým bokem k cíli, disk si dáme k levému rameni tak, aby palec směřoval k nám a zbytek prstů od těla. Čím víc postavíme disk kolmo k zemi, tím dál ho můžeme vyhodit. Musíme ho vyhodit více směrem do výšky než k zemi, aby letěl a nepadal. Tento hod je vhodný, když se náš pes učí pořádně chytat nebo když má občas nebezpečné dopady na zem po chycení disku. Pes musí disk chytit z takového úhlu, že se jeho pohyb vyrovná a pes dopadne lépe nebo úplně správně, tedy na všechny čtyři nohy současně. Pes se tento pohyb při pilném tréninku naučí a potom dopadá správně i při všech ostatních hodech.
10. Disk držíme obráceně než při backhandu. |
11. Nápřah a průběh hodu je stejný jako u backhandu. |
12. Při odhozu disku je ruka natažená. |
Floater (13, 14, 15)
Disk si chytíme opět stejně jako na backhand a dáme si jej před sebe do úrovně prsou. Zápěstím jej musíme roztočit na místě a spodními prsty vytlačit nahoru, aby v závěru letěl jen nahoru a zůstal stále jakoby ve sloupci. Tento hod se hodí pro všechny možné triky se psem u těla (overy, vaulty) a pro velmi krátké hody. Chce to hodně trénovat a také spoustu trpělivosti.
13. Výchozí držení disku u floateru je stejné jako u backhandu. |
14. Disk se rotací pohybuje ve svislém směru. |
15. Pohyb disku připomíná sloupec. |
Existuje ještě spousta dalších zajímavých a efektních hodů, které by jste se mohli naučit, ale jejich popis by zabral ještě mnoho stránek. Pokud vás tento sport zaujal, můžete se přihlásit například na seminář. Všechny související akce najdete na www.discdog.cz.
Pro dlouhé hody použijeme Backhand.
Použití hodu Upside down při Knee vaultu.