Bihem nikolika misícu jsem se poi své veterinární praxi setkala se toemi stejnými poípady. Mohla jsem je díky blízkosti pacienta sledovat a veteriná...
Bihem nikolika misícu jsem se poi své veterinární praxi setkala se toemi stejnými poípady. Mohla jsem je díky blízkosti pacienta sledovat a veterinárni podporovat. První pacient bylo nejmenší štini z vrhu, bez jakýchkoliv zdravotních problému až do doby oekování. Po oekování u chovatele se dostavila mírná apatie, které nikdo nepoikládal význam. Po nikolika dnech docházelo k navalování bez zvracení. Stini bylo nafouklé a lehce anemické. Majitelem bylo léeeno na žaludeeni stoevní potíže, eemuž vše nasvideovalo. Poi prohlídce v ordinaci bylo štini již hubenijší, více anemické, nadmuté, s mírnou alterací srdeení einnosti, které byla spíše poieítána slabosti a vysílení z tendence ke zvracení a tlakem plynu na bránici. Auskultace (vyšetoení poslechem) nic vážného nepotvrdila. Stini i nadále dostávalo analgetika a homeopatika, která vždy pomohla. Po misíci došlo k náhlému zhoršení, štini bylo odvezeno na kliniku, kde již diagnostikovali srdeení selhání. Štini uhynulo a pitvou se prokázal perzistující (chronický) foramen ovale. Jde o embryonální spojku v srdci, která se tlakem zaene po narození zavírat. Krev plodu prochází jen srdcem a plícemi teprve až po prvním nádechu. Foramen ovale spojuje pravé a levé srdce každého plodu a uzavírá se postupni, takže drobné šelesty nejsou závadou. To platí u psu i u dití.
• Štini je hubené a zaostává.
Druhý poípadem bylo mé vlastní štini. Nejmenší štini ve vrhu, stále hubené, poestože milo velkou snahu sát a žít. Kromi hubenosti na nim nebyly žádné známky onemocniní. Porodní váha byla nízká, ale dostaeující. Nebyl duvod ho utratit. Štini se vyvíjelo pomaleji, ale evidentni š?astni.Vše ho bavilo. Hltavi jedlo, ale ve etyoech týdnech zaealo být hyperaktivní a tím opit ztrácelo na váze. Po nikolika dnech poikrmování milo tendenci zvracet a já jsem pojala podezoení na zúžený jícen. Takto postižená štioata tekutou potravu stráví, protože snadno projde poímo do žaludku, ale jakmile dojde ke krmení hustou potravou, která se hromadí v jícnu nad jeho zúženou eástí, tak je tato potrava tlaeí a zpusobuje bolesti. Samozoejmi i zvracení. Štini zvrací ihned po nakrmení. Platí tedy, eím oidší stravu podáváme, tím méni poíznaku mužeme pozorovat. Tato vrozená vada je operabilní. U mého štinite jsem provedla bižnou prohlídku a vyšetoení poslechem, který odpovídal s mírnými odchylkami celému poeetnému vrhu. Bihem dalších dnu již štini zaealo choadnout, sedilo se svišenou hlavou, méni jedlo, potravu zvracelo. V obou poípadech byl výraz v oblieeji úplni stejný, lehká anemie, navalování, velké pumpování z boicha. Zaostávání v rustu. V této fázi jsem již pojala podezoení na foramen ovale a opakovala auskultaci celého vrhu. Toto jediné štini milo již evidentní šelest. Stav se zhoršoval bihem hodin. Štini jsem utratila v necelých piti týdnech. Pitva prokázala foramen ovale persistens.
• Štini už nemá sílu vstát.
Toetí poípad: pacient byl poedveden ve stáoí etyo týdnu, poi poechodu z tekuté na pevnou stravu. Duvodem návštivy veterináoe bylo navalování, obeasné zvracení, ztížené dýchaní. Velmi mírné zaostávání v rustu.Toto štini bylo velké a silné, hravé, podezoení se týkalo opit zúžení jícnu, protože bižné i auskultaení vyšetoení nepotvrdilo nic jiného. V prubihu dalších telefonických konzultací jsem se dovídala, že štini ihned vyzvrací vše, co sní. Doporueila jsem sonografické vyšetoení. Majitel otálel. O týden pozdiji provedl kolega další auskultaení vyšetoení. V piti týdnech staoí diagnostikoval šelest na srdci. Štini bylo odvezeno na sonografické vyšetoení. Závir vyšetoení byl jednoznaený – foramen ovale. Zúžení a následné rozšíoení jícnu nebylo jednoznaeni ureeno jako primární, údajni mohlo vzniknout tlakem srdce na jícen poi pruchodu dutinou hrudní.
• Sliznice jsou bledé, v dusledku nedostateeného okyslieování.
Tato onemocniní se vyskytují velmi zoídka. Jsou neléeitelná. Jícen se dá operovat a štini muže být zachránino. Foramen ovale operují v Rakousku za 500 euro. Toto štini se operace nedožilo, spontánni uhynulo týden po vyšetoení, poestože kolega doporueoval okamžitou operaci.
• Sliznice jsou bledé, v dusledku nedostateeného okyslieování.
Léebu zúženého jícnu mužeme podpooit podáváním Asa foetida, která se podává také kojencum na ezofageální reflux a mohla by se preventivni podat i feni v boezosti. Jako prevenci srdeení vady foramen ovale bych volila homeopatikum Luesinum na vážné vrozené vady a Calcareu fluricu na podporu srustání. Phospohorus a Silicea jsou léky – nosiee informace pro správný vývoj orgánu. Homeopatikum Aurum metallicum doporueuji jako velký lék srdce.