Co je měsíční slepota? Jak se dá léčit? Jaká je prognóza onemocnění? Jak provádět prevenci, aby k tomuto onemocnění nedošlo? Chtěl bych v tomt...
Chtěl bych v tomto článku reagovat na četné dotazy z diskusních fór, kde majitelé postižených koní hledají pomoc pro své čtyřnohé přátele. Měsíční slepota je zánětlivé onemocnění oka, latinsky nazývané iridocyklochorioditis periodicum equorum. Jak praví učené knihy, jedná se o aseptický zánět oka, který se v určitých intervalech (obvykle asi měsíčních – odtud měsíční) opakuje. Má se za to, že původci onemocnění jsou leptospiry, které svojí močí roznášejí potkani. Známější je však pod zkratkou ERU (Equinní rekurentní uveitida).
obr. 1
Ne každý zánět oka je však měsíční slepotou. Takto nazývaný zánět je lokalizován většinou v přední komoře oční, tedy mezi rohovkou a čočkou a je způsoben poruchou autoimunitního systému oka. Vzhledem k lokalitě je velmi těžce dostupný pro antibiotickou léčbu a přitom při zánětu vznikají v tomto prostoru srůsty, které v naprosté většině koně postupně oslepí (obr. 1).
obr. 2
Školská medicína se k léčbě staví tak, že do oka vpraví antibiotikum nebo kortikoid, který utlumí nepřiměřenou reakci autoimunitního systému a zanícené oko se rozkapává atropinem, aby se rozrušily vznikající srůsty. Někdy se podávají antiflogistika. Druhou cesta je chirurgická, kdy se otevře přední komora oční, vypláchne se antibiotiky a fyziologickým roztokem a oko se opět zašije. Třetí možností je implantace cyklosporinového implantátu do oka. Ani v jednom z těchto řešení se však neléčí příčina choroby, kterou je, jak jsme už řekli, porucha autoimunitního systému oka. Problémem u chirurgického řešení je to, že se nemusí jednat o bakteriální, nýbrž o virový zánět a v tom případě je antibiotická léčba neúčinná. V některých případech jsem zaznamenal snahu léčit měsíční slepotu například Framykoinem podávaným v masti nebo jinými masťovými antibiotiky, ale tato léčba bývá neúčinná. Pokud v daném případě úspěšná byla, nejednalo se o měsíční slepotu a zánět oka byl špatně diagnostikován.
obr. 3
Před několika lety se na mě obrátila kamarádka, která koně s měsíční slepotou měla. Tenkrát jsem ještě nepoužíval diagnostiku EAD a tak jsem se mohl spolehnout jen na vnější pozorování. Na klisně bylo nápadné, že má oteklé horní a spodní víčko (obr. 2). Podle typologie vycházející z čínské tradiční medicíny je horní víčko přiřazeno k informačnímu okruhu řízenému Játry a dolní víčko k okruhu řízenému Ledvinami. Oko samo jako senzorický orgán patří pod okruh Jater. Jelikož se jedná o informační orgánové okruhy, používám k jejich označení velká písmena, abych jejich funkci oddělil od fyziologických funkcí podle medicínských kriterií. Zde jde o prvky orientální diagnostiky a nesmíme je zaměňovat s anatomickou projekcí jednotlivých orgánů.
obr. 4
V případě této klisny jsme k léčbě použil bylinné extrakty, které harmonizují játra a ledviny a působí protizánětlivě na oči. K velkému překvapení se oko začalo velmi rychle hojit, přestalo slzet, otok víček se zmenšoval a výsledek vidíme po asi třech týdnech na dalším obrázku (obr. 3), kde je patrné, že se zmenšuje i zákal pod čočkou.
S rozšířením praxe o elektroakupunkturní diagnostiku (EAD) se podařilo ověřit, že v případě měsíční slepoty jde obvykle o poruchu autoimunitního systému oka způsobeného poruchou v řídicím okruhu Jater a někdy i Ledvin. Méně častá je porucha v okruhu Sleziny – Slinivky. Zhruba v polovině případů však šlo o virový zánět, způsobený viry chřipky nebo EB virem.
obr. 5
Nekonvenční léčba tedy spočívá v harmonizaci orgánových okruhů, mezi kterými se nalézá oko se svým autoimunitním systémem a ve specifické protizánětlivé léčbě onemocnění oka. Nejedná se o potlačování jeho odezvy, ale naopak o jeho regulaci, aby si s danou infekcí systém adekvátně poradil. Rekonvalescence po léčbě napomáhá stabilizaci autoimunitního systému oka a pomáhá ke vstřebání vzniklých zákalů a případných srůstů. Délka rekonvalescence je závislá na stupni poškození oka a na podmínkách chovu koně. Tedy na podmínkách v té které stáji.
Nekonvenčně léčených koní znám kolem třicítky a za dobu asi pěti let mělo recidivu onemocnění jen pět koní. Naopak v některých případech zase začínají koně vidět. Na čtvrtém obrázku vidíme koně před léčbou a na pátém obrázku koně po léčbě. V akutních případech, kdy byla použita homeopatika, se zákal oka rozpustil během tří dnů a při cílené rekonvalescenci se již nikdy neobjevil. Z těchto výsledků je patrné, že ne každý zánět oka je měsíční slepota a ne každá měsíční slepota musí vést k oslepnutí koně. Naděje na vyléčení zůstává, jestliže hledáme nové možnosti a nebráníme se novým pohledům.