Naháči Neřekla bych, že je psí obleček pro nějakého psa vyloženě nutností, ale pro některá plemena je vhodný. Asi každého hned napadne, že psí ob...
Naháči
Neřekla bych, že je psí obleček pro nějakého psa vyloženě nutností, ale pro některá plemena je vhodný. Asi každého hned napadne, že psí obleček je typický pro naháče. Ti nemají srst, která by je hřála. A právě psí obleček může srst částečně nahradit. Naháč oblečený do svetru, kombinézy či teplé zimní bundy najde snad u každého pochopení. Ale co ti ostatní?
Psi dlouhosrstí
Ovšem daleko větší skupinu tvoří opačný „extrém“. A tím jsou psi dlouhosrstí. Ty je třeba koupat v sychravém počasí po každé i sebemenší procházce. Pouhé otření tlapek zpravidla nestačí. Zde je tedy obleček vhodný nejen pro zachování kvality srsti, ale také pro snadnější život majitele i psa. Kdo chce tolik času trávit v koupelně u vany, a pak ještě při fénování a úklidu koupelny? A to jistě ne jen jednou za den. A což teprve, když ráno spěcháte do práce. Když opomenu člověka, který s tím měl počítat, když si dlouhosrsté plemeno pořizoval, tak dlužno podotknout, že ani pes z neustálého drhnutí ve vaně a následného sušení fénem rozhodně nadšený není. Tedy z jakéhokoliv pohledu, i u dlouhosrstého psa, bez ohledu na jeho velikost, je dobře zvolený obleček ryze praktická záležitost usnadňující život nejen majiteli, ale i psovi. Téměř každodennímu mytí se vyhnou pouze psi krátkosrstí, psi bydlící celoročně venku nebo v jedné své místnosti (někteří majitelé to tak v bytě mají …) nebo psi nosící psí obleček. U těch postačí zpravidla jen otření či zběžné opláchnutí a následné otření tlapek a po sejmutí kombinézy či pláštěnky její řádné vysušení. Procedura trvající maximálně pět minut.
U dlouhosrstých plemen s velkou výstavní kariérou, a to zejména u malých plemen, je zcela běžnou rutinou nošení psích oblečků a to téměř za každého počasí. Majitelé tak chtějí předejít nejen ušpinění, ale i polámání dlouhé psí srsti. Srst je tak z větší části chráněna a vystavovatelé se tímto uklidní, že dopřejí svému psíkovi dostatku pohybu a sociální psí kultury na čerstvém vzduchu a srst zůstane.
Psi krátkosrstí
Krátkosrstá plemena nepotřebují obleček, pokud mají v zimním počasí dostatek pohybu a nejsou někde na delší dobu přivázání apod. Hra ve sněhu je zahřeje, nikoliv rozklepe. Ale je to jako u lidí. Pokud se nebudou psi, kteří jsou zvyklí žít v teplém obydlí s páníčkem a jsou zpravidla bez podsady, hýbat a budou ležet na sněhu, mohou prochladnout. Zde je jen na zvážení každého majitele psa, jak celkově vypadá program psa venku v mrazivém počasí.
Psi důchodového věku a psi nemocní či po úraze
Psi vysokého věku či psi nemocní, s omezenou dávkou pohybu v mrazivých dnech, jsou adepty na nošení psích oblečků proti prochlazení, přestože se dá očekávat, že tito psi venku tráví velmi málo času. Také u psů po operaci nebo s určitým druhem zranění, kdy hrozí, že si vykoušou stehy apod., je možné využitím některých typů psích oblečků zabránit kontaktu psa s ránou. Použití oblečku společně s ochranným plastovým (veterinárním) límcem je v mnoha případech výborné řešení.
Psi celoročně ubytovaní venku
Samozřejmě u psů celoročně ubytovaných venku je obleček nejen zbytečný, ale hlavně nevhodný. Při delším nošení se může postupně promočit a tak je pes stále ve vlhku. Dále je organizmus psa zmatený a neví, zda má hustotu srsti přizpůsobit teplu či zimě.
A co srst říká na sníh?
Praktické, zejména pro psy s dlouhýma a hustě osrstěnýma ušima, jako jsou např. kokršpanělové, kavalíři atd., jsou „návleky na uši“. Nejde o to, že by jim na ně mohla být zima, jak by si většina lidí mohla vysvětlovat, ale o to, že sníh nechráněné uši, lépe řečeno srst na uších, důkladně obalí sněhovými koulemi nejrůznějších velikostí a pro psa je tato skutečnost nadmíru nepříjemná.
Co se týče praktické vhodnosti psích oblečků v období zasněžených strání a cest, tak jsou vhodné takové, které kryjí místa s dlouhou, relativně jemnou srstí, na kterou se během krátké doby nalepí sníh a vytvoří se tak plochy s těžkými sněhovými či ledovými kuličkami. Ty jsou nejen těžké, ale velmi často brání psovi v plynulém pohybu.
Některé modely psích oblečků mají „dlouhý rukáv“, jiné pokrývají jen trup, nebo dokonce i jen poměrnou část trupu. Co do praktičnosti je „dlouhý rukáv“ velmi vhodný pro dlouhosrstá plemena, která chceme uchránit v dešti před přemírou bláta, před posypem z cest a chodníků a v zimě před nalepením těžko odstranitelných a stále se během procházky zvětšujících sněhových bambulí. Délka „rukávu“ však nesmí bránit plynulému pohybu psa. Naopak obleček bez „rukávů“ je vhodný pro krátkosrstá plemena, která potřebujeme v mrazivých dnech zahřát, neboť procházka rychlostí krok sun krok a ke všemu na vodítku při -15 °C je rozhodně nezahřeje. Takový obleček však musí chránit zejména ledviny. Krátký model pro parádu, je opravdu jen pro parádu, neúčelný.
Velikost psího oblečku
Obleček buď v obchodě vyzkoušejte nebo si jej nechejte ušít na míru. Rozhodně nelze spoléhat pouze na uvedení plemene, protože i po upřesnění, zda se jedná o fenu nebo psa, zůstanou u jednotlivců v proporcích velké rozdíly a obleček pak nemusí vůbec sedět. A to platí pro každé plemeno. Ke koupi správné velikosti oblečku pro pejska musíte znát alespoň základní rozměry svého psa, kterými jsou: obvod hrudníku (v nejširším místě), délka od začátku kohoutku psa po kořen ocasu a obvod krku (v místě obojku). Drtivá většina oblečků se šije pro určitá plemena bez ohledu na to, zda se jedná o fenu či psa a určitý prostor v dané partii se vždy ponechává pro bezproblémové venčení. Vždy myslete na to, že obleček musí dobře padnout. Nesmí být ani velký, ani malý. Jinak nejenže neplní svou funkci, ale může způsobit i odřeniny na kůži, omezovat pohyb apod. a pes jej začne v lepším případě nesnášet, v horším případě budete psa i několik dnů léčit.
Materiál
Ceny oblečku se různí, dejme tomu od 200 Kč až po 2 000 Kč. Záleží, nejen na velikosti, ale také na materiálu, propracovanosti, celkově složitosti ušití daného modelu a na „značkovosti“ zboží. K zapínání se používají zejména klasické zipy, ojediněleji knoflíky a cvočky. Suchý zip není nejvhodnější pro dlouhosrstá plemena. Je vhodný pouze u krátkosrstých plemen nebo u botiček, kde suchý zip často dotvoří vhodnou velikost podle tlapek psa. Je nutné připomenout majitelům dlouhosrstých plemen, že třením srsti o drtivou většinu materiálů používaných na psí oblečky vzniká statická elektřina. Proto je vhodné před oblečením oblečku srst psa ošetřit antistatickým sprejem k tomuto určeným, abychom předešli zacuchání srsti a následnému, časově náročnému, rozčesávání dlouhých chlupů. Například duté vlákno nevytváří elektrostatické výboje. Proto je vhodné se i na tento problém u prodejce předem informovat, ať nedojde hned v prvních dnech používání ke zklamání. Také by si měl být člověk vědom, že nevhodné volení teplých oblečků při relativně vysoké teplotě může právě naopak u psa způsobit jiné zdravotní komplikace – přehřátí. Při výběru oblečku nezapomínejte na jednoduchost při jeho oblékání. To oceníte zejména, když spěcháte, když je obleček velmi zašpiněný a v neposlední řadě to ocení i váš pes.
Do čeho psíka obléci
Do psích oblečků zahrnujeme nejen bundy, mikiny, trička, vesty, pláštěnky, botičky, sukně, šaty, kombinézy, kšiltovky, čepice a šátky, ale také spodní prádlo včetně kalhotek při hárání, a také pyžama, župany či dokonce společenské obleky a večerní róby. Samozřejmě existují celé psí soupravy. Většina je veskrze módním doplňkem, některé jsou však i funkčně praktické. Módní jsou kapucky a do oblíbenosti přicházejí výšivky na mikinách se jménem daného psa. Stále žádanějším zbožím jsou kolekce dvou téměř identických triček. Jen ten střih a velikost musí být upraveny. Jedno je pro pejska a druhé pro majitele. Ano, to je typický příklad vlivu módy, nikoliv praktičnosti v oblékání psa. Módním oblečkům podléhají zejména majitelé malých psů. U velkých je to spíše výjimkou. Velká plemena lidé oblékají jen sporadicky a hledí hlavně na praktičnost. Byť jistě také nechtějí navléknout na svého psa cokoli. Také chtějí, aby i jejich pes byl oblečen slušivě, byť decentně a nenápadně.
Vždy zvažte, proč obleček vlastně chcete svému psovi koupit. Musí totiž sloužit k účelu, za jakým jej pořizujete. Pokud má být zejména do deště a mokrého počasí, doporučuji dbát na nepromokavost materiálu, má-li být do sněhu, musí být zejména hřejivý a pokud možno s minimální absorpcí, zvláště máte-li dovádivého psa. Má-li obleček plnit funkci estetickou, na materiálu co do praktičnosti moc nezáleží. Jen musí být pohodlný pro psa a líbivý pro oko člověka (alespoň pro oko majitele a lidí, kterým se tento pomalu se rozvíjející kynologický trend líbí).
Má-li být obleček zejména praktický, je vhodné jej nechat pošít také reflexními nášivkami, aby jste jej dobře viděli vy i řidiči. Což ocení všichni zejména v zimním čase, kdy den je velmi krátký.
Botičky – jen hloupý žert?
Botičky z praktického pohledu mají pouze tři využití a to první je ještě diskutabilní. Všechny jsou zdravotní. První coby prevence na prosolených zimních cestách a chodnících. Druhý jako ochrana poraněné packy před infekcí a pro snadnější zahojení. Třetím je prevence poranění při sportování. Botičky jsou často k zahlédnutí na závodech psích spřežení a rozhodně ne z důvodu, že by psům mohla být na tlapky zima … Botičky by vždy měly mít protiskluzovou úpravu, aby se nestaly psovi nebezpečnými a zejména tehdy, kdy se jedná o ochranu poraněné tlapky by měly být nepromokavé. Pokud se pro psí botičky rozhodnete, dbejte na výběr nejen dobrého materiálu, ale také velikosti. Prodávají se po dvou nebo čtyřech kusech.
A co na to pes?
Ne každý pes přijme nošení oblečků bez okolků. Mnozí psi se tváří „ustaraně“ a doslova nejsou ve své kůži, jiní reagují snahou o sundání alespoň části jejich róby, jiní stojí jako zařezání a neví, co si s tím počít. Některý pes si zvykne na psí obleček hned při prvním nošení, jiným to trvá podstatně déle. Většinou však platí, že zvyk je železná košile a psi, kteří nosí oblečky pravidelně, či velmi často, si na ně zvyknou a berou je jako samozřejmost. Ovšem i u nich platí, že mají některé „kousky“ oblíbené a jiné neoblíbené. A často to umí i dát najevo. Ovšemže je nasnadě, že je to z důvodu pohodlí v nošení, nikoliv, že by se jim nelíbila zvolená barevná kombinace. Pokud některé oblečky vás pes bude nosit rád a jiné ne, jednoduše jim je nedávejte nebo alespoň hledejte problém, proč je pes nerad nosí. Kde ho něco táhne, dře, překáží nebo se příliš „vrtí“.
Historie, současnost a budoucnost
Móda psích oblečků teprve začíná. Byly sice k vidění už před několika lety, většinou však pouze podomácky ušité či upletené. Až za poslední asi tři roky se zvýšila jejich kvalita i oblíbenost. Lidé se začínají dělit na ty, kteří v tom vidí pouze praktičnost a nic dalšího nejsou ochotni tolerovat, jiní módní vyřádění se. Samozřejmě se najdou i tvrdí odpůrci jakýchkoliv psích oblečků. Podíváme-li se na to nezaujatým neutrálním pohledem zjistíme, že psí obleček je u některých psů praktická věc, tedy netřeba ji úplně zavrhovat, ale při pohledu na spoustu modelů a typů svršků se nepochybně jedná pouze o módu poukazující na kreativitu majitele psa. Řekla bych spíše, že to není móda, to by bylo možná chybné pojmenování. Je to především zábava člověka. V České republice je zatím minimální množství těch páníčků, kteří by se věnovali oblékání psů jen „pro parádu“. Hledají v oblečení pro psy spíše praktičnost, i když se zároveň snaží udržet slušivou střídmost. V posledních pár letech byly sice v módě šátky na obojcích a kšiltovky, ale tento trend pomalu upadá. Letošním rokem začínají být majitelé psů více odvážní a neoblékají psům pouze kšiltovky, praktické pláštěnky do deště a hřejivé neforemné svetříky. Začínají podléhat módě a snaží se mít sice prakticky oblečeného psa, ale hlavně slušivě. A pokud možno, sladěného s oblečením majitelky. Přiznejme si - oblékání psů dle módy je zatím doménou zejména žen. I letos zůstávají majitelé psů většinou u nenápadných barev (zejména hnědá a černá) a jednoduchých barevných kombinací. Často jsou k vidění proužky nebo kostkovaný vzor. Přesto se najde i několik páníčků, kteří koupí v obchodě své fence i svatební šaty. Údajně je barvou současnosti barva fialová. Psí oblečky někoho šokují, jiného decentně rozesmějí. Někdo zůstane bez povšimnutí, jiný upřímně pochválí, že vkusně oblečený pes upoutal pozitivně jeho zrak. Ne každý má jasný postoj ke psím oblečkům a teprve si ho tvoří. Některé oblečky jsou rozmar, jiné ryze praktická záležitost. Kam se bude ubírat tento trend ubírat, zda zůstane jen u praktičnosti či jen u módnosti a nebo se budou tyto dvě dráhy prolínat, ukáže čas.