Ve svém příspěvku se pokusím zhodnotit výstavy kanárů v Brně a v Olomouci a to z pohledu chovatele, který se podílí na organizaci takové výstavy a rovněž se jí zúčastní se svými exponáty. Chovatelská veřejnost si v mnoha případech vůbec neuvědomuje, co takové výstavě předchází a co je nutno před jejím konáním vykonat za mravenčí práci, zejména v oblasti administrativy. Pak dochází k tomu, že je výstava podrobována neoprávněné kritice a to mnohdy z neznalosti dané situace.
Před konáním výstavy je nutno v určitém předstihu zvolit výstavní výbor, který bude přípravu a průběh výstavy zabezpečovat. Předsedou výstavního výboru by měl být člověk, který má určité organizační schopnosti, u chovatelské veřejnosti má osobní autoritu a umí jednat s lidmi, aby nedocházelo ke zbytečným konfliktům v nastalé nervózní situaci. Výbor je nutno zvolit v takovém počtu, aby byla příprava výstavy a její průběh zvládnuty bez problémů. Jako první věc je nutno provést předběžnou kalkulaci, co bude kolik stát, od čehož se pak odvíjí cena klecného, katalogu apod. Ceny všeho neustále stoupají a jako příklad uvedu cenu katalogu velikosti A5, který měl v roce 2009 dvacetčtyři stran a za sto výtisků jsme zaplatili 5380 Kč. Katalog jsme si nechali vytisknout v Tiskárně ČSCH, s.r.o. Brno, ulice Plotní. Katalog neměl žádnou barevnou přílohu a byl v černobílém provedení na klasickém papíru. Chovatelé se divili, že katalog prodáváme za 40 Kč a přitom základní organizace ještě 13 Kč na kus doplácela. Potom musí následovat žádost na příslušnou Krajskou veterinární správu o určení veterinárních podmínek pro konání výstavy (podle § 9 odst. 2 a § 48 písmeno h zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči, ve znění zákona č. 131/2003 Sb. veterinární zákon).
Příslušná KVS vydá rozhodnutí, ve kterém stanoví podmínky, za kterých může být výstava konána a které se musí bezpodmínečně dodržet. Je zde kladen důraz zejména na dodržení schváleného řádu ochrany zvířat č.j. 24969/2004–11020. Na základě rozhodnutí KVS je nutno vyžádat povolení ke konání výstavy příslušnou obec, na jejímž území je výstava konána. Dále je nutno zajistit veterinární dozor soukromým veterinárním lékařem, který musí být přítomen při přejímce ptáků na výstavu. Také je potřeba uzavřít smlouvu s majitelem prostorů, ve kterých se bude výstava konat, a tato musí být přílohou k žádosti o konání výstavy pro katastr určité obce. Příslušná obec vydá rozhodnutí o povolení konání výstavy a to v souladu s ustanovením § 46 písmeno a) zákona číslo 166/1999 Sb. o veterinární péči. V tomto rozhodnutí jsou rovněž uvedeny podmínky pro konání výstavy.
Výstavní výbor rozešle chovatelům přihlášky na výstavu, ve kterých stanoví výstavní propozice. V přihlášce musí být uvedena data o konání výstavy, místo konání, veterinární podmínky, příjem a výdej ptáků, posuzování a jaké ceny budou udělovány apod.
Z obdržených přihlášek je nutno sestavit katalog a zde nastává další mravenčí práce. Mnozí chovatelé vyplní přihlášku nedostatečně, zejména co se týká výstavních tříd pro barevné kanáry. Každý chovatel si musí uvědomit, že výstavní výbor sestavuje katalog ze zaslaných přihlášek a není pak vinou výstavního výboru, že nesouhlasí vystavený exponát uvedený v katalogu s exponátem v kleci. Tento nedostatek je pak neoprávněně přisuzován autoru katalogu, což není pravda. Stává se i to, že chovatel na výstavu dodá jiný barevný ráz kanárů, než původně přihlásil a tím vlastně znehodnotí celý katalog, neboť pak z řad chovatelské veřejnosti dochází k oprávněné kritice, že v katalogu jsou uvedeny jiné barevné třídy, než jsou vystaveny v klecích. Daná situace se pak špatně vysvětluje. Veřejnost má nárok na pravdivé údaje uvedené v katalogu, neboť si ho za příslušnou finanční částku zakoupila.
K organizaci výstavy patří její instalace a likvidace, což v našem případě provádí chovatelé z Brna a okolí, neboť v našem klubu jsou chovatelé z celé ČR a na této práci se nemohou podílet. Chovatelům, kteří se na těchto pracích podílejí, je potřeba za jejich obětavost poděkovat, protože se jedná o několik nadšenců, kteří odvádí kvalitní práci již několik let.
Samotná výstava proběhla ve dnech 13. až 15. listopadu 2009, opět v prostorách Botanické zahrady Brno. V naší historii to byla největší výstava, co se týká počtu vystavených exponátů i počtu návštěvníků této výstavy. Bylo vystaveno celkem 432 bodovaných kanárů, kříženců a evropského ptactva. Takový počet bodovaných ptáků překvapil i nás, organizátory, a pro nedostatek prostoru jsme museli zrušit otevřenou třídu. I počet chovatelů se zvýšil a mistrovské soutěže se jich zúčastnilo dvacet osm. Potěšující je i to, že vzrostl počet postavových kanárů, kdy bylo vystaveno celkem sedm kolekcí a čtyřicet sedm jednotlivců. K vidění byl nejen Gloster chocholatý a hladký, ale i Fife Fancy, Norwich, Yorkshire, Pařížský trubač a Severní Holanďan. Kvalita všech vystavených ptáků opět vzrostla, což dokazuje, že náš klub soustřeďuje špičkové chovatele v celé ČR. Problémem zůstává skutečnost, že stále převládají ptáci v červeném zbarvení a to nejen v lipochromu, ale i v melaninu. V lipochromové řadě bylo vystaven celkem dvacet sedm kolekcí a z tohoto počtu pouze tři kolekce v barvě žluté – zbytek byli červení. A v osmi kolekcích červení B a červení mozaikoví rovněž v osmi kolekcích. V lipochromové řadě se stal Mistrem klubu přítel Brtník s kolekcí červených A, která obdržela 358 bodů. Jednalo se o vyrovnanou kolekci s odpovídající velikostí. Chovatelé se dopouštějí chyby, že kanáři začínají být přerostlí a mají více jak čtrnáct centimetrů, za což jsou bodově trestáni. Stejná situace se opakovala i u melaninových kanárů, kdy bylo vystaveno celkem dvacet kolekcí a z tohoto počtu pouze jedna kolekce žlutoachátový opál mozaikový a jedna kolekce žlutí saténoví B, obě kolekce přítele Andrýska. Zbytek kolekcí byl v barvě červené a slonovinově červené. Mistrem klubu v melaninové řadě se stal přítel Foltýn s kolekcí slonovinově červení saténoví A, s počtem 357 bodů. Jednalo se o vyrovnanou kolekci ve stanovené velikosti a pěkně vybarvenou. V postavových kanárech se stal Mistrem klubu přítel Hudec s kolekcí Gloster hladký s počtem 360 bodů. U kříženců a evropského ptactva Mistr klubu vyhlášen nebyl, protože nebyla vystavena žádná kolekce. Přítel Domas však získal Šampióna výstavy na křížence stehlík obecný x kanár, který obdržel krásných 92 bodů a byl označen jako nejhezčí pták výstavy. Že je přítel Domas zkušeným a špičkovým chovatelem dokazuje i skutečnost, že získal putovní pohár na kanára s devadesáti bodovým ohodnocením.
Součástí mistrovství klubu byla i ukázková výstava ostatního okrasného ptactva a papoušků. Veřejností byla velice kladně hodnocena, o čemž svědčí pochvalné zápisy v návštěvní knize. Povedla se i dekorace výstavy, za což patří dík pracovnicím Botanické zahrady v čele s Ing. Tupou. Laickou veřejnost, zejména děti zajímá více ukázková expozice s barevnými papoušky a ostatním okrasným ptactvem. Proto dbáme i na tuto expozici, aby byla zastoupena co nejpestřeji, což se letos povedlo a patří za to dík příteli Novozámskému, který má ukázkovou expozici již tradičně na starosti.
Součástí výstavy byl i prodejní koutek, kde opět kraloval přítel Frainšic se svou výřečností a podáváním kvalitních chovatelských rad.
V roce 2010 se bude mistrovství našeho klubu konat ve dnech 26. až 28 listopadu a již nyní širokou chovatelskou veřejnost srdečně zveme.
Co se týče výstavy v Olomouci, byla v zastoupení chovatelů z více států a kvalita vystavených kanárů byla na velmi dobré úrovni. Co se organizátorům nepovedlo, bylo udělování cen a následné zpracování katalogu. Tato skutečnost je ze strany chovatelů, kteří na této výstavě vystavovali, hodnocena velmi negativně. Jedná se celkem o školácké chyby, které se nemusely stát při větší důslednosti a následné kontrole. Tímto mám na mysli nepřehlednost jakým způsobem byly ceny udělovány a v jakých výstavních třídách. Dochází pak k různým dohadům a hlavně k nespokojenosti ze strany chovatelů, kteří na této výstavě vystavovali. Jako příklad uvedu svoji vlastní zkušenost, kdy v katalogu je uvedeno bodování u ptáků červenoisabelový B a následné udělení stříbrné medaile. Kanár č. klece 444 byl oceněn 89 body, ale stříbrná medaile byla udělena číslu klece 478 s 88 body. Jedná se o stejnou výstavní třídu a barevný ráz. Takových nedostatků je v katalogu více a dochází tím k jeho znehodnocení. V propozicích je třeba uvést, jak budou jednotlivé ceny udělovány a v jakých výstavních třídách. Jedná se o velmi choulostivou záležitost a chovatelé jsou na ni velice citliví. Další negativní věcí je skutečnost, že chovatel obdržel zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili, ale při předávání cen dostal pouze v igelitové kabelce kokardy bez medailí. Při dotazu na pořadatele proč se tak stalo mu bylo odpovězeno, že na medaile nezbyly peníze, ale že mu budou zaslány dodatečně, což se však nestalo. Jedná se konkrétně o přítele Frainšice, který uvedené medaile získal na křížence a kterého tento nedostatek velmi mrzí. Takových zbytečných nedostatků bylo více, ale jak se říká, kdo nic nedělá nic nepokazí. Co se týče zastoupení naší ZO na této výstavě, byla velmi dobrá a naši členové obdrželi velice dobré ohodnocení. V celkovém počtu kolekcí bodovaných barevných kanárů, kterých bylo 83, členové naší ZO vystavovali 25 kolekcí. Nejlepšího ohodnocení z těchto 83 kolekcí získal náš člen Josef Lysoněk na červený mozaikový C II. Tato kolekce získala 371 bodů a byla ji udělena zlatá medaile a titul šampióna. V mezinárodní účasti je to velmi pěkné ohodnocení a příteli Lysoňkovi patří poděkování za reprezentaci naší speciální ZO chovatelů barevných, postavových kanárů a evropského ptactva K-1 Brno. Stejné poděkování patří i příteli Františku Žiškovi, který získal na kolekci postavových kanárů Fife Fancy 370 bodů a titul šampióna. V jednotlivcích získal zlatou a titul šampióna náš člen Zdeněk Pazdera na žlutý B s 91 body a i jemu patří poděkování za naši reprezentaci. Naši členové na této výstavě získali celkem šest zlatých, pět stříbrných a devět bronzových medailí.
Na Olomoucké výstavě jsme měli celkem 202 bodovaných ptáků v dobré kvalitě, o čemž svědčí získané medaile. Na zvyšující se úroveň postavových a barevných kanárů má vliv i skutečnost, že je možnost získat kvalitní chovný materiál ze zahraničí od špičkových chovatelů, což se také děje. Jako příklad uvedu člena naší ZO přítele Foltýna, který v roce 2008 neváhal osobně zajet do Belgie za světovým vítězem barevných kanárů a od tohoto zakoupit kvalitní chovný materiál. Od těchto zakoupených kanárů se mu v roce 2009 podařil kvalitní odchov a projevilo se to i v ohodnocení na naší výstavě v Brně. Zde vyhráli přímí potomci dovezených barevných kanárů a výborně byli ohodnoceni i na výstavě v Olomouci. Vložené úsilí i finanční prostředky byly zhodnoceny chovatelským uměním. Opět se potvrdila chovatelská zásada, že chovný materiál se má nakupovat od stejného chovatele a docílit dobrých chovatelských výsledků, než nakoupit od různých chovatelů a pak je konečný výsledek zklamáním. Chovatelé se musí naučit, co je genotyp a fenotyp. Znamená to, že ne vždy od dobře vypadajícího kanára musíme docílit kvalitní odchov. Při nakupování kanárů je nutno také dodržovat zásadu obdržení rodokmenu k zakoupenému kanárovi a tím získat přehled, od jakých rodičů a prarodičů zakoupený kanár pochází a jak ho ve svém chovu uplatníme.
Na závěr je nutno poděkovat pořadatelům obou výstav za jejich obětavou prácí, ale i všem chovatelům, kteří se výstav zúčastnili se svými exponáty a tím přispěli k jejich dobré úrovni.