Sněhové kuličky nejrůznějších rozměrů se nejvíce lepí na jemnou a samozřejmě dlouhou či polodlouhou srst. I když sněhové koule různých velikostí jistě nejsou pro psa příjemné, většina z nich v tom zas tak velký problém nevidí.
Ovšem, pokud se nenacházejí na místech, kde tlačí, či dokonce odírají kůži. Může to být například místo pod lokty, největší problémy však nadělají tlapky. Sníh se dostane mezi polštářky a jednotlivé prsty. Tělesnou teplotou se část sněhu rozpustí a objeví se krystalky a kousky sněhu. Zejména ledové krystalky jsou velice ostré a psa může každé došlápnutí bolet. Může se jednat jen o jednu tlapku nebo o všechny. Záleží jen na tom, na jakých místech, jaké velikosti a jakého tvaru se ledové kuličky vytvoří. Je běžné, že psi poté odmítají pokračovat v procházce, zastavují a vykusují si kousky ledu a sněhu. Po chvilce pokračují několik metrů dále, opět zastaví a vše se opakuje.
Krystalky mohou dokonce odřít jemnou kůži v meziprstí a bude nutné následné ošetření. Někdy postačí desinfekce a udržování tlapky v čistotě a suchu, jindy se rána zanítí a z banálního zranění, které často zpočátku není pouhým okem vidět, se může vyvinout problém potřebující dlouhodobou péči či dokonce antibiotika.
Pokud na procházce zpozorujeme, že náš pes má se sněhem a námrazky problémy a často odmítá pokračovat v chůzi, je nutné po příchodu domů psa osprchovat a tlapky podrobně prohlédnout, zda na některých místech nejsou poraněné. Je vhodné tlapky několikrát prohlédnout i v době, kdy již budou zcela suché a případný problém bude již lépe viditelný.
Každý sníh nezpůsobuje problémy se sněhovými kuličkami v srsti. Nejvíce problematický je těžký sníh a čerstvě napadaný, s teplotou vzduchu kolem 0 °C. Nejčastěji a nejvíce postižené jsou dlouze osrstěné uši plemen se svislými dlouhými boltci (například kokršpaněl, kavalír), dlouhá srst na břiše, hrudníku a samozřejmě na končetinách. Avšak krystalky mezi prsty a polštářky se vytvářejí bez ohledu na teplotu.
Nejméně psy trápí ušlapaný sníh, bez chemického ošetření. Naopak problémy lehce nastanou, běhá-li pes ve sněhu, který způsobí tvorbu ledových kuliček mezi prsty a polštářky tlapek, a když se potom pohybuje na posolených (chemicky ošetřených) cestách.
Jestliže se stane, že pes má po příchodu z procházky kuličky v srsti, nejsnadnějším a nejrychlejším řešením jak se jich zbavit, je jejich rozpuštění. Psa osprchujeme vlažnou vodou a poté srst vysušíme. Nebo můžeme ty největší sněhové koule rozbít a obrat prsty, a zbytek nechat samovolně v teplé místnosti rozpustit. Avšak dost pravděpodobně bude místnost samá louže a stejně bude nutné psa dosušit ručníkem či za pomoci fénu.
Není možné zcela zamezit vytváření sněhových a ledových kuliček v srsti psa. Avšak je možné je omezit. Možnosti máme dvě základní. Buď upravíme délku srsti psa a nebo srst „přikryjeme“.
Rozhodneme-li se psa ostříhat, nemusí to rozhodně znamenat velký zásah nůžkami a srst zkrátit na minimum. Postačí, zaměříme-li se na tlapky, kde sníh vadí nejvíce. Přesněji na chlupy mezi polštářky a mezi prsty na tlapkách. Samozřejmě u psů, kteří jsou připravováni na výstavu, musíme být prozíraví a stříhat srst opravdu jen tu „spodní“. Dejte si velký pozor, aby například u kavalírka nebyly ostříhány vyžadované „papuče“. Srst stříhejte velmi opatrně a nejlépe s ostrými nůžkami se zakulacenou špičkou. Jestliže váš pes není „výstavní typ“, nebojte se udělat na tlapkách větší sestřih. Pes bude jedině rád. Ostatně vy nakonec také, neboť budete mít méně práce s utíráním či umýváním tlapek po každé procházce.
Druhou možností je psa oblékat. Obléci jej do vhodného psího oblečku a na tlapky nasadit botičky. Někdy postačí jen obleček, jindy jen botičky. I když pes nemůže mluvit, jsem přesvědčená, že by upřednostnil ostříhání, ale z pochopitelných důvodů to není vždy možné.
Když budete volit psí obleček, nedívejte se jen na módní trend či ladnost barev. Důležitá je praktičnost. Tedy střih a materiál. Materiál nesmí být savý, aby pes nebyl většinu procházky ve vlhku. Sice bychom předešli sněhovým kuličkám, ale pes by snadno prochladl. Střih by měl být v odpovídající velikosti a měl by být takový, aby chránil nejvíce problematická místa, ale zároveň nebránil psovi ve volném pohybu.
Co se týče botiček na nohy, nedoporučuji experimentovat samovýrobou. Zde je materiál a provedení obzvláště důležité, aby botičky, i přes dobrou víru páníčka, nepřivodily mnohem větší úraz. Doporučuji koupit botičky v prodejně kynologických potřeb nebo z internetových obchodů, které se na zimní výbavu psů specializují. Je velmi důležitý jejich tvar, materiál a velikost. Doslova musí padnout. Každopádně zejména botičky používejte jen v případech, kdy je to opravdu nutné.
Ponechte psovi jeho přírodnost a přirozenou krásu, dokud je to jen trochu možné!