Co by sestava obsahovat neměla Na závodech musíte ve vaší sestavě používat pouze povolené disky, tedy disky od výrobců Wham-O, Hyperflite a Herodisc. Ale ani od těchto kvalitních výrobců disků, které jsou povoleny na závodech a určeny pro bezpečný trénink dogfrisbee, se nedají použít všechny disky. Disky odolné (pro psy se silným skusem) nejsou na závody povoleny, ale pro trénink jsou naprosto vhodné. Proto je lepší si koupit disky tréninkové a závodní.
Je potřeba se naučit házet i disky lehčími a méně odolnými, protože létají rozdílně, díky jejich gramáži, a na závodech je budete potřebovat.
Pro distanční soutěže (hody do dálky) si můžete na závodní plochu vzít dva disky. Přitom můžete mít u sebe jen jeden a druhý dáte čárovému rozhodčímu pro případ, že pes první disk prokouše a nedá se s ním dobře házet. Disk si musí hráč od rozhodčího vzít tak, že prokousaný disk psovi po jeho přinesení vezme, dá ho rozhodčímu a ten mu až potom dá jeho druhý disk a mohou se vrátit pokračovat v házení.
Při soutěži freestyle si můžete vzít na závodní plochu maximálně deset závodních disků. Každý můžete použít kolikrát chcete v jedné sestavě. Nemusíte mít všech deset disků, ale můžete si jich vzít kolik chcete. Zaleží na tom, jak máte připravenou vaši sestavu a kolik disků k jejímu dokonalému předvedení potřebujete.Závodníci by si také měli před startem dávat pozor na to, že na některých závodech jsou zakázány obojky, šátky, postroje nebo vodítka. Někdy je povolen obojek nebo šátek, ale musí to být vždy uvedeno v propozicích závodů. Na většině závodů je však to zakázáno, stejně jako na závodech agility, aby se zabránilo zbytečným zraněním psa.
Také byste si měli dávat pozor na to, co se ve vaší závodní kategorii smí a co ne. Jestliže se ve freestylu přihlásíte do kategorie Young dogs (mladí psi), tak nesmí vaše sestava obsahovat vaulty a flipy. Jestliže tyto prvky v této kategorii použijete, většinou rozhodčí zastaví hudbu i vaše vystoupení a zavolá si vás k sobě. Potom vám vysvětlí, proč takto jednal a často jste vyloučeni ze závodů. Ve freestylu jsou kategorie Young dogs, Starters a Open. Young dogs je kategorie určená pro mladé psy od 10 do 18 měsíců věku, a proto tam nejsou povoleny vysoké skoky (vaulty a flipy) kvůli nedokončení růstu kostí psa (předchází se tím zdravotním problémům psa). Kategorie Starters je určena pro začátečníky a zde můžou závodit psi od 18 měsíců. Ti smí již používat všechny prvky včetně vysokých skoků. Kategorie Open je určená pro dospělé psy (od 18 měsíců), kteří už mají pár závodů za sebou a jsou již zkušenější. Zde jsou také povoleny všechny skoky.
Také je zakázáno na závodní ploše a její blízkosti trestat psa jak fyzicky, tak psychicky. Za toto chování můžete být vyloučeni z celých závodů nebo obdržet i další tresty. Takové chování není vhodné ani při tréninku nejen dogfrisbee, ale i při ostatních aktivitách, i když se jedná třeba jen o procházku. Chyba je v devadesáti devíti procentech případů v člověku, takže ji hledejte vždy nejprve u sebe a vaše chování si předem dobře rozmyslete.
Sestava na freestyle by měla obsahovat určité prvky, abyste měli šanci dosáhnout maximálního počtu bodů. Elementů je vždy více typů, než kolik by vám mělo stačit pro dosažení plného počtu bodů, za předpokladu správně provedeným elementů. To znamená, že je například sedm různých elementů a vy můžete uvést ve své sestavě všechny, i když se vám z nich povede jen pět, získáte maximální obodování za splněné elementy, ale když splníte jen čtyři, už nedosáhnete povinného počtu splněných elementů a dostanete o několik bodů méně.
Do elementů se řadí:
1. Overy – dva různé pšeskoky přes člověka bez doteku jeho těla.
2. Vaulty – dva různé prvky, kdy pes použije k odrazu tělo člověka.
3. Multiple – jeden složený prvek, který se stává minimálně ze tří po sobě rychle jdoucích hodů (prvků).
4. Dog Catch – jedno chycení letícího disku psem, který je ve výskoku.
5. Společný pohyb – jeden sladěný pohyb hráče se psem (společná otočka, slalom mezi nohami …)
6. Passing – navazující hody, mezi kterými pes těsně míjí hráče. Minimálně dvakrát v přímé linii.
7. Cik cak – tři navazující hody, při kterých pes chytá disky cik cak před hráčem, vedle něho nebo za hráčem.
Na závodech jsou u freestylu čtyři rozhodčí. Jeden posuzuje psa, druhý hráče, třetí tým a čtvrtý úspěšnost. U psa se posuzuje motivace, aport, fyzická dovednost (obratnost) a chytání disků. U hráče se posuzuje využití závodní plochy, rozmanitost hodů (házející musí předvést více způsobů hození a držení disků – minimálně tři různé hody), organizace disků (vhodné zasazení do sestavy tak, aby nedocházelo k pauzám) a propojení (přechody mezi jednotlivými prvky musí být plynulé). U týmu se posuzují výše zmíněné elementy a úspěšnost vypočítává počet hozených disků a počet chycených disků psem.