„Když se sami od sebe a dobrovolně vzdáme pro tento víkend auta a vyjdeme si pěšky, když vypneme trvale zapnutý televizor a vzdáme se telefonu, budeme znovu schopni si uvědomit hodnotu klidu, ticha a harmonie. Což by to nebyl zisk kvality života?“ Reinhold Messner: Vyznání dobrodruha
Jednoduše řečeno – pořádně dlouhá túra (i několikadenní) se psem se základní výstrojí pro přežití (pro člověka a psa) v (nejen horské) přírodě. Pokud uvažujeme v intencích dog – trekkingových závodů, pak: trasa na nejméně 80 km se psem a povinnou výstrojí a v omezeném časovém limitu. Časový limit stanoví pořadatel závodu podle náročnosti trati; v praxi bývá běžné, že závody do 100 km mívají časový limit 48 hodin., u delších závodů se logicky prodlužuje i absolutní časový limit. Začátečníci, které tato kynologická aktivita láká a přitahuje se však nemusejí děsit! Je totiž třeba jedním dechem uvést, že v rámci popularizace tohoto kynologického sportu – někteří pořadatelé dog – trekkingových závodů vypisují kromě oficiálních tras i tzv. – midy – , tedy závody na střední tratě (většinou kolem 30 km) pro ty, kteří si na dlouhé vytrvalostní závody dosud netroufají. O všech těchto podrobnostech se zájemci dočtou v propozicích konkrétních závodů. A navíc: dog – trekking pochopitelně můžeme uskutečňovat jako sóloakce či s přáteli – tam si „limity vypisujete sami“!
Ani v této podkapitolce nováčka nikterak nevyděsíme: dog-trekkinová výstroj pro psa není nic světoborného; je však třeba věnovat jí nejen několik slov, ale i patřičnou pozornost.
Dobře vycvičený a připravený dog – trekkingový pes je svému pánu výkonným pomocníkem: zajišťuje mu nejen příjemnou společnost, ale i pořádný tah; je motorem dog – trekkingové dvojice. Aby pes mohl svůj tah uplatnit (a člověk ho ve svůj prospěch využít), musí mít postroj (podobně jako psi využívaní v mushingu = v práci ve spím spřežení). Špičkové postroje vyrábí ve světové kvalitě česká firma Manmat (její dostatečně výmluvnou vizitkou je, že její výrobky pronikly i na „posvátná“ mushingová kolbiště na Aljašce a v Kanadě; např. legendární musher Jeff King = několikanásobný vítěz nejtěžších závodů světa – Iditarodu a Yukon Questu – je testovacím jezdcem české firmy Manmat).
Postroje se vyrábějí ve dvou základních typech. Postroj Sled – není pro dog – trekking nejvhodnější (i když jej používá mnoho – i špičkových – dog – trekkařů). Tento postroj se hodí především jako saňový postroj pro zapojení psa do spřežení. U tohoto postroje je pro správnou funkci třeba, aby připřahací šňůra směřovala k zemi pod úhlem 10° (alespoň) od horizontální roviny. Je možno ještě tolerovat horizontální polohu šňůry. Jakmile se však šňůra dostane nad tuto rovinu, začne se zvedat hřbetní kříž na postroji, který má za úkol rozkládat tah na celé psí tělo. V důsledku toho se celý tah začne přenášet na krk psa. Pokud chceme tomuto nežádoucímu efektu zamezit, a používat Sled postroj pro dog – trekking, musíme použít dostatečně dlouhou šňůru.
Ideálním postrojem pro dog – trekking je postroj typu Guard. Je to univerzální postroj používaný i pro účely výcviku služebních psů, kde slouží jako vodicí, stopovací i obranářský postroj. Použití pro dog – trekking (ale také pro canicross, skijöring, bikejöring i scooter) je postroj Guard (nechávající psu volnou záď) ideální z těchto důvodů: při těchto zmíněných kynologických sportech není souvislý tah psa tak intenzivní jako při práci v zápřahu ve spřežení. Konstrukce s regulovatelným břišním popruhem (Guard) je vhodnější v případech, kdy nemůžeme zajistit správnou funkci postroje Sled.
Univerzální šňůry se používají pro dog – trekking, canicross, skijöring a bikejöring. Slouží pro spojení postroje psa a opasku závodníka. Jsou opatřeny pružnou částí – amortizérem – (lidově „hupcuk“). Amortizér zvyšuje komfort člověka i psa. Spojení mezi nimi je pružné a nepřenáší nárazy.
Ten je pochopitelně určen nikoliv pro psa, nýbrž pro psovoda. Je vyroben z pěnového polyuretanu tvarovaného lisováním. Prolisy ve tvaru vertikálních žeber usnadňují dokonalé přilnutí po obvodu a příčnou tuhost potřebnou k rozložení tahu. Opasek je vyráběn v jedné univerzální velikosti s plným rozsahem regulace. Součástí opasku je tzv. „spodní tah“. Toto zařízení slouží k rozložení tahu na opasek a hýžďové svaly. Nedochází tak k namáhání bederní páteře jednostranným zatížením. Při pečlivém nastavení spodního tahu je možno ideálně rozložit poměr tažných sil.
… nikoho nezabije. Předcházejícími řádky se nenechte otrávit. Až to vyzkoušíte, stane se pro vás „teorie“ život usnadňující všední praxí …
K nejčastějším dotazům laiků patří tento: jací psi se pro dog-trekking hodí. Realita ukázala, že ani na tak lehoučkou otázku není odpověď ani jednoznačná, ani jednoduchá … S dog – trekkingem začínali především chovatelé a majitelé psů severských tažných plemen (aljašských malamutů, sibiřských husky, grónských psů …) Záhy se k nim přidali další s plemeny využívanými ve služební kynologii, v agility atd. Na startech závodů nechyběli ani chrti (dokonce ani faraónský chrt). Když se Robert Kvapil objevil (na závodu Šlapanický vlk Moravským krasem) v plné polní a pražským krysaříkem Vlastíkem, považovali to soupeři za nonsens nebo vtip. Vlastík však s Robertem dorazil v pohodě do cíle v první desítce: pochybovačům sklapla čelist. Kromě malých (až miniaturních) plemen se závodů zúčastňují i plemena obří: německé dogy, irští vlkodavové … (Eva Šídlová se synem absolvovali dog-trekkingy s leonbergrem a novofundlanďákem). Prostě výjimky potvrzují pravidlo. Vyjmenovávat psí plemena, pro něž je dog-trekking vhodný, je zbytečné: popsali bychom několik stran. Lépe je zastavit se u těch, pro něž zřejmě vhodný není. Určitě je třeba být opatrný u plemen se zkrácenou čenichovou partií; např. angličtí buldoci pro tento sport určitě vhodní nebudou. Při enormní zátěži by zcela určitě měli problém s dýcháním. Opatrní musíme být i s plemeny vysloveně „těžkotonážními“, jimž však rychlejší pohyb a vytrvalostní trénink bývá stejně obvykle „proti srsti“ a proti jejich přirozenosti.
Podceňovat „drobky“ není moudré – všem to ukázal krysařík Vlastík. Ostatně znám jezevčíka, s nímž jeho panička „závodí“ v bikejöringu. A i náš někdejší nejlepší ultramaratonec Jaroslav Kocourek (držitel světového rekordu v běhu na 48 hodin nonstop indoor) trénoval se svým jezevčíkem. Přesto však výkony těchto psíků jsou zřejmě zářnou výjimkou. Jediným správným pravidlem zůstane rozum a odpovědnost majitelů čtyřnohých miláčků: neúměrné přetěžování jejich svěřenců by bylo stejně trestuhodné jako je jen nechat povalovat po gaučích. Dog – trekking je především zábava a lov zážitků se svým psem! Jean Jacques Rousseau sice dog – trekking znát nemohl, přesto však vyřkl následující inspirující větu: „Bez pohybu je život pouze letargickým snem.“ Za dog-trekkingový program, který jim nabídnete, budou vaši čtyřnozí svěřenci nepochybně velmi vděčni.