Zanedlouho se sportovní či výstavní sezóna rozběhne v plném proudu a již nyní je třeba začít myslet na všechna povinná i nepovinná opatření, která by měla co nejvíce ochránit zdraví koní účastnících se těchto hromadných akcí. Pouze tak lze úspěšně zabránit nekontrolovatelnému šíření infekčních nebo parazitárních nemocí napříč naším globalizovaným světem.
Co se týče povinných opatření, mnozí mají zafixováno, že se před vyložením koně na oficiálně organizované akci vždy musel předložit průkaz koně, kde bylo tzv. kulaté razítko, potvrzené pravidelné očkování proti chřipce a potvrzený negativní výsledek vyšetření krve na určené infekční nemoci.
Kulaté razítko je s platností od 1. 7. 2008 zrušeno (společně se zrušeným §6 ve veterinárním zákoně). Jak informuje SVS ČR na svých stránkách (http://www.svscr.cz/index.php?art=3001), kůň cestující po ČR na sportovní akce, svody, výstavy apod. bude mít u sebe jen průkaz koně. Dosavadní úhrada za klinické vyšetření, vydání veterinárního osvědčení pro přesun a zpoplatněné potvrzení tohoto aktu do průkazu koně, to všechno odpadá. Výjimkou je účast na akcích, jejichž podmínky byly schválené do 30. 6. 2008 a pořadatel nepožádal o změnu podmínek – zde platí ještě vše „po staru“. Nicméně nepředpokládám, že by se v letošním roce ještě nějaká taková akce konala.
Ostatní povinnosti však zůstávají. Podle veterinárního zákona se i nadále mohou přesunovat pouze koně zdraví, řádně vakcinováni proti chřipce koní a kůň starší než dva roky musí být vyšetřen na infekční anémii koní s negativním výsledkem. Toto sérologické vyšetření musí být potvrzeno v průkazu koně a platí dva roky.
Vakcinace proti chřipce musí být provedená podle vakcinačního schématu dané vakcíny a poslední dávka musí být aplikována nejpozději sedm dní před konáním akce.
Klinický zdravotní stav i průkaz koně zkontroluje na každé výstavě nebo sportovním podniku veterinární lékař při přejímce koní. V případě dostihů a závodů pak musí být potřebné dokumenty pro případnou kontrolu v rukách odpovědné osoby již hodinu a půl před začátkem závodu, kterého se kůň účastní.
Ne všechna preventivní opatření musí nebo mohou být ošetřená zákonem. Přesto by na ně majitelé nebo trenéři neměli zapomenout, protože zajišťují zdraví jejich svěřenců a v neposlední řadě i jejich výkonnost. Na mysli mám především další očkování - konkrétně proti tetanu. Na tuto nanejvýš bolestivou nemoc jsou koně velmi náchylní a jakékoli drobounké poranění může být vstupní bránou vniku smrtelné bakterie, která ji vyvolává. Očkování proti tetanu je bezpečné, spolehlivé a levné, očkovaný by měl být každý kůň, nejen ten, který cestuje či se účastní nějaké veřejné akce.
O očkování proti koňskému herpesviru by měl uvažovat majitel budoucí chovné klisny nebo mladého koníka převáženého například do hříbárny či tréninkové stáje. Právě tyto kategorie koní mohou být herpesvirem postiženi nezávažněji; klisny mohou zmetat, mladí koně trpět vážnými nervovými poruchami.
Co se týče dalších vyšetření, pro dobro majitele koně je vhodné i nadále nechávat svého koně sérologicky vyšetřit na vozhřivku a infekční arteritidu koní. U chovných zvířat se požaduje vyšetření na hřebčí nákazu a infekční metritidu klisen.
Dalším důležitým preventivním krokem by mělo být řádné odčervení. I zde je třeba dodržovat pravidelnost a koně odčervit minimálně dvakrát ročně; na podzim a na jaře (před závodní sezónou). Myslete na to, že některé z běžných odčervovacích přípravků bohužel ztrácejí svoji účinnost a některé hlístice jsou na ně rezistentní (jedná se převážně o preparáty obsahují benzimidazoly a v poslední době i ivermectin), také tasemnice je třeba likvidovat speciální látkou (u nás praziquantel). Minimálně jedno odčervení ročně (ideálně to jarní, před sezónou) by proto mělo proběhnout některým z dražších odčervovacích přípravků. Pokud chcete dobré výsledky a rostoucí výkonnost, nezapomínejte nechat koním zkontrolovat chrup a starat se pořádně i o jeho kopyta.
Podmínky pro přesuny koní na svody 2009:
http://www.cjf.cz/dokumenty/veterina/2009/podminky_pro_presun_2009.pdf
Všeobecné veterinární podmínky pro přesun koní: http://www.cjf.cz/dokumenty/veterina/vet_podminky_presuny_koni_2005.pdf
Zrušení veterinárního osvědčení pro přesun koní: http://www.cjf.cz/dokumenty/veterina/Zruseni_vet_osvedceni_pro_presun_koni.pdf
Další veterinární informace týkající se veřejných akcí u koní si lze pročíst na stránkách ČJF:
http://www.cjf.cz/veterinarni-info.aspx