Sonorskou poušť, tropický deštný prales, podmořský svět korálových útesů, porosty mangrove – to všechno si můžete pohodlně prohlédnout během několika hodin, aniž opustíte Evropu. Musíte ovšem odcestovat do holandského Arnhemu nedaleko německých hranic a navštívit tamní Burgers´ zoo.
Zoologická zahrada v Arnhemu byla otevřena v roce 1923 a od počátku je soukromou institucí. Její zakladatel, Johan Burgers, vybudoval pod vlivem svého přítele Carla Hagenbecka zoo, kde mříže byly spíše vzácností a přednost měly rozsáhlé výběhy s velkými skupinami zvířat. Jeho pokračovatelé nastoupenou cestu ještě vylepšili a vytvořili téměř dokonalé kopie přírodních biotopů, ve kterých má člověk požitek nejen ze sledování zvířat v přirozeném prostředí, ale zároveň všemi smysly vnímá horkou vůni pralesa či mangrovových porostů nebo naopak velebnou krásu Sonorské pouště. Navštivme teď spolu alespoň hlavní části této pozoruhodné zoo. Na její prohlídku byste si měli vyhradit alespoň čtyři hodiny, a ti z vás, kteří mají hlubší zájem o přírodu, nejméně jeden celý den.
V roce 1988 byla v Burgers´zoo otevřena na ploše větší než polovina fotbalového hřiště tropická hala s deštným pralesem. Je rozdělena (i když ne zcela striktně) do několika zeměpisných oblastí s odpovídajícím rostlinstvem. Zvířata pochopitelně rozdělení příliš nerespektují, a tak můžete potkat páva konžského v malajské džungli nebo jihoamerického tukana před domem papuánských Asmatů. Přes tyto drobné „nepřesnosti“ působí procházka fascinujícím dojmem, a to ani nepočítáme pohled na dvanáctimetrový vodopád (údajně nejvyšší v Holandsku) nebo procházku po visuté lávce nad tropickou bažinou. Čím pomaleji se tu budete procházet, tím více zvířat uvidíte – a není jich tu málo! Žije tu více než 1000 různých živočichů a roste zde přes 10 000 rostlin.
Spojovacím tunelem, napodobujícím staré důlní dílo, kde můžete v krápníkových jeskyních pozorovat netopýry, se návštěvníci dostanou z tropického pralesa do americké pouště. Ze zvířat tu zaujmou zejména pekariové, chřestýši, ovce tlustorohé, kukačky kohoutí a množství drobných pěvců, z rostlin pak mohutné kaktusy saguaro a spousty kvetoucích keřů. Teprve tady si člověk uvědomí, že poušť není nudná pustina, ale velice pestrý a zajímavý biotop.
Jednou z nejnovějších částí uměle vytvořených biotopů je podmořský svět, otevřený pro návštěvníky v roce 1999. Na rozdíl od většiny akvárií tu téměř neustále chodíte průhledným tunelem a všude kolem vás bují podmořský život. Stovky ryb, žraloci, rejnoci, ale i měkkýši, koráli a houby vytvářejí dokonalou iluzi toho, že kráčíte po mořském dně. Je snad ale lépe si ani neuvědomovat, že nad vámi a kolem vás je více než 8 000 000 litrů slané vody.
Největším zážitkem budou v této hale bezesporu lezci Boddartovi a krabi rodu Uca. Vidět ryby čile pobíhající po bahně mezi kraby s obrovskými klepety stojí rozhodně zato. Ne zcela obvyklými chovanci jsou v této hale i anhingy.
Kromě čtveřice zcela mimořádných hal má arnhemská zoo i spoustu dalších zajímavostí. V letošním roce byla otevřena zcela nová expozice se záhadně znějícím jménem Rimba, což ale v malajštině neznamená nic jiného než „džungle“. Je věnována velkým zvířatům z tropických oblastí Asie. Za vidění stojí ale určitě i mimořádně prostorné výběhy pro lidoopy, noční pavilon, safaripark s 250 metrů dlouhým visutým chodníkem, vlčí les, ale i malajská nebo mexická restaurace, kde můžete ochutnat pro nás velice exotické pokrmy.
V současné době chová Burger´s ZOO okolo 60 druhů savců (asi 500 jedinců), na 125 druhů ptáků (1500 jedinců), 30 druhů plazů (1500 jedinců), 10 druhů obojživelníků (200 jedinců), 250 druhů ryb a paryb (5000 jedinců) a 250 druhů bezobratlých živočichů (15 000 jedinců), celkem tedy přibližně 23 700 zvířat v 725 druzích. Uvážíme-li, že mnohá z těchto zvířat v jiných evropských zoo nenajdete, je to rozhodně kolekce, která stojí za vidění.
Pro dospělé stojí vstupenka 17,50 euro, pro děti od 4 do 9 let 15,50 euro, pro důchodce nad 65 let 16,50 euro. Vstupenka platí pro všechny prostory zoo.
V létě – od 1. dubna do 31. října – je zoo otevřena od 9 do 19 hodin, v zimě od 9 do 17 hodin. Některé expozice – pavilon ptáků, safaripark, mangrove – se však zavírají i v létě dříve (obvykle v 17 hodin), takže je dobré se na místě informovat, dokdy je který pavilon v době vaší návštěvy otevřen, aby jste nenarazili na zavřené dveře.
Automobilem se do Arnhemu dostanete od Amsterdamu a Utrechtu po dálnici A12, ze které odbočíte na výjezdu č. 25 /Arnhem/ a pak již budete sledovat směrovky k zoo. Na tuto dálnici můžete najet i po průjezdu Německem směrem od Oberhausenu. U zoologické zahrady je velké placené (3 euro) parkoviště, které však musíte opustit se zavírací dobou zoo, jinak budete mít potíže dostat se bez zvláštního žetonu přes závoru. Pokud budete bydlet ve městě a chtěli byste do zoo jet městskou hromadnou dopravou, pak od Centrálního stadionu jezdí autobus č. 3, který vás zaveze až ke bráně zoo. Musíte však nastoupit do správného vozu, protože autobusy této linky označené „Alteveer“ nebo „Velp“ do zoo nejedou! O víkendech jezdí do zoo ještě linka č. 13.