Jednou za dva roky se na devět dní otevírají brány výstavního areálu v německém Essenu, aby přivítaly milovníky koní z celé Evropy. Letos se ve dnech 14.–22. března uskuteční jubilejní 20. ročník, který opět slibuje vynikající show, předvedení těch nejlepších hřebců německého chovu a v neposlední řadě také nabízí nepřeberný výběr jezdeckých potřeb.
Toto pořekadlo asi nejvýstižněji charakterizuje největší evropskou výstavu koní. Sjíždějí se sem statisíce návštěvníků (loni ji navštívilo přes 200 000 lidí), kteří mají k dispozici 16 výstavních hal a na ploše 90 000 m2 se v roce 2007 představilo 840 vystavovatelů ze 34 zemí. Pokud pojedete na Equitanu poprvé, budete jistě jako v „Jiříkově vidění“ – ke koupi je tu skutečně všechno, počínaje háčkem na kopyta, přes obrazy s náměty koní, veškerá jezdecká výstroj pro všechny disciplíny a konče luxusním přepravníkem pro koně či mobilními boxy. Výstaviště je tak rozlehlé a nabité zbožím, že se vyplatí dělat si poznámky, ve které hale jste viděli zajímavé výrobky a popřípadě jejich cenu. Lehce se totiž stane, že potom už netrefíte zpět k vytouženému stánku a věřte mi, že to opravdu není nic neobvyklého. Chcete-li opravdu výhodně nakoupit, vyplatí se zjistit si nejprve ceny na tuzemském trhu a vézt s sebou kalkulačku, abyste mohli rychle přepočítávat ceny z Eur na Kč. Nejvýhodnější jsou pro nákupy poslední dva dny, kdy mnozí prodejci radikálně snižují ceny, aby vyprodali své zboží. To ale také bývá největší zájem návštěvníků, takže je to chvílemi poněkud vyčerpávající. Na své si přijdou také ti, které zajímá cizojazyčná literatura, ať již odborná nebo populárně – naučná, protože jednotlivá vydavatelství zde také mají své zástupce. Starší knihy jsou zlevněné, zatímco u těch nejnovějších (a zejména obrazových) musíte počítat s cenami kolem 30–40 Euro. Téměř každý prodejce a vystavovatel má na svém stánku množství propagačních materiálů, takže se brzy začnou plnit batůžky a kabelky. Z Equitany zkrátka nikdo neodjede s prázdnou!
Když se již nabažíte nakupování či procházek po jednotlivých halách, můžete kdykoli v průběhu dne zamířit do největší haly (č. 6), kde probíhá celodenní program. Každý z devíti výstavních dnů je vždy určen jednomu odvětví a tomu je pak přizpůsobena i skladba programu. První den je dětský, následuje drezurní, vzdělávání, jezdecký, den chladnokrevníků a plnokrevných koní, westernový, pony den, den barokních koní a finále Equitany. Pro každého aktéra je účinkování na Equitaně velice prestižní záležitostí, a proto se snaží představit svého koně nebo jezdeckou školu v nápaditém čísle. K vidění jsou pak nejrůznější čtverylky, velice pečlivě secvičené a se zajímavými kostýmy. Účinkují v nich koně nejrůznějších plemen, o kterých si můžeme nechat v ČR zatím jen zdát. V posledním ročníku to byli např. koně berberští s nádhernými originálními postroji, obdivovali jsme fantastické chody islandských poníků, jedinečné chody a eleganci Tennessee Walking Horse, důstojnost schwarzwaldských fuchsů či ušlechtilost lusitánských koní … Z našich zástupců se představili starokladrubští bělouši (dvě šestispřeží) a jejich vystoupení mělo pokaždé famózní úspěch. Zahanbit se nedal ani druhý český zástupce Honza Bláha, jehož vystoupení horsemanshipu s Gastonem a dalšími svěřenci publikum pokaždé ocenilo dlouhotrvajícím potleskem. Však také výše jmenovaní čeští účinkující obdrželi pozvání i na letošní rok, tak se jistě máme na co těšit! Koně ale můžete obdivovat i v ostatních výstavních halách – zde jsou vybudovány menší předváděcí plochy a obvykle ráno je na nich vyvěšen program s jednotlivými účinkujícími. Organizátoři se snaží vždy sloučit tématicky prodejní stánky a vystavovaná plemena, tudíž např. v jedné hale najdete vše pro western, včetně westernových plemen koní, ve druhé koně iberského poloostrova a výstroj pro španělské ježdění atd., vystoupení jsou často komentována (německy nebo anglicky.) Opět může přijít na řadu již zmiňovaný zápisník, abyste nepřišli o zajímavou akci. Další koně jsou ustájeni přímo v halách v boxech, ale po pár dnech neustálého proudění lidí, stálého světla a hluku stojí většinou s hlavou v rohu boxu a nejspíš si toužebně přejí být zase ve své klidné tiché stáji!
V roce 1981 byla poprvé zařazena do programu výstavy také noční show. A protože si ihned získala obrovskou popularitu, našla v ní pevné místo. Nekoná se denně – to by bylo příliš náročné pro účinkující, ale ve vybraných dnech (letos je to 14., 18., 20. a 21. března), a pokaždé patří k vrcholům Equitany. Organizátoři si totiž sami vybírají účinkující a usilují o dokonalou podívanou, která je plná brilantních jezdeckých výkonů, nádherných kostýmů a podmanivé hudby. V předchozím ročníku nesla show název Cavaluna – cesta ke hvězdám. Jednotlivá vystoupení prováděla diváky po planetách, inspiraci našli tvůrci ve sci–fi filmech. Nápaditá vystoupení, efektní kostýmy a světelné efekty doslova braly dech a člověk měl pocit, že jedno vystoupení je lepší než druhé-až do chvíle, než přišel výstup třetí, čtvrtý a další! Děj gradoval a závěr patřil fantastickému vystoupení Lorenza s pěti koňmi ve volnosti. Při závěrečném defilé povstalo 5 500 diváků ze sedadel a ve stoje aplaudovalo všem tvůrcům i aktérům. Bylo nádherné vidět mezi nimi i dvě starokladrubská spřežení – člověk měl po dlouhé době pocit národní hrdosti. Diváci jsou na této výstavě obecně velmi dobrým a znalým publikem, které rozhodně nikdo nemusí pobízet k potlesku a k ocenění zdařilých vystoupení. Vytvářejí tak velmi milou atmosféru a pro aktéry je radost před nimi vystupovat.
Letos patří k hlavním hvězdám Jean Francois Pignon, jehož jsme mohli spatřit i v Praze a kde zanechal ve všech hluboký dojem – nejen fantastickým vystoupením, ale také skromností a lidskostí. Nebude chybět ani idol dam – Oliver Jubin se svou vypracovanou postavou a vynikajícím jezdeckým uměním nebo Bruno Boisliveau se svými nádhernými španělskými koňmi. Další aktéry si nechávají organizátoři jako překvapení.
V roce 2005 byl program Equitany obohacen o další večerní show, nazvanou prostě Hengste – hřebci. Cílem pořadatelů bylo předvést současné vynikající sportovní a chovné hřebce z Německého chovatelského svazu. A opět se ukázalo, že to byla šťastná myšlenka, která nadchla odbornou i laickou veřejnost. Málokdy má člověk možnost vidět pohromadě špičkové drezurní, skokové i chovné hřebce pod jednou střechou a samozřejmě pod špičkovými jezdci! Opět jsou k vidění čtverylky a pas de deux, skokové a drezurní úlohy, zasloužilí chovní hřebci jsou předváděni před bouřící publikum na ruce. V sedle své umění v posledním ročníku předvedli např. Isabell Werth, Ingrid Klimke nebo Frank Sloothaak. V neděli, která je celá tématicky věnovaná drezuře, probíhaly v hale č. 6 drezurní soutěže, které slovně hodnotili rozhodčí – ale nebojovalo se o medaile, šlo spíše o přiblížení této krásné, ale náročné sportovní disciplíny divákovi. Velmi sympatické bylo zařazení paradrezúry do těchto soutěží, jezdcům s handicapem byla k dispozici Isabell Werth a pomáhala jim při tréninku svými bohatými zkušenostmi. Nad jejich uměním musel člověk tiše smeknout, protože předváděli opravdu kvalitní drezúru a směle mohli konkurovat zdravým jezdcům.
Pokud se chcete na Equitanu vypravit, máte nejvyšší čas! V době konání totiž Essen doslova a do písmene praská ve švech, je téměř nemožné sehnat ubytování přímo ve městě a ráno se připravte na pořádné dopravní zácpy. Není možné stihnout všechno za jeden den, což rychle zjistíte přímo na místě. Proto je vhodnější naplánovat si cestu na víc dní, abyste neodjížděli s pocitem, že jste vlastně nic moc nestihli! V České republice není žádná obdobná výstava takového rozsahu, při bujné fantazii si můžete představit sobotní zcela zaplněný areál v Lysé nad Labem, znásobit ho šestnácti a máte přibližnou představu o Equitaně o víkendu (ve všední dny je situace poněkud lepší.) Za vidění to ale opravdu stojí, proto dlouho neváhejte!