Toto přání posedne snad každého, kdo se dostane do blízkosti těchto krásných zvířat. Kdo by nesnil o tom, že jede na koni, na svém, jedinečném koni, tom nejlepším na celém světě. Kupující však s rozhodnutím pořídit si živé zvíře bere na sebe plnou zodpovědnost za tohoto tvora. Ať už si koně pořizuje pro sebe nebo pro svého potomka, měl by si uvědomit, že koupě velkého hospodářského zvířete představuje i řadu povinností.
První skupina těchto povinností vyplývá ze zodpovědnosti k samému koni, druhá skupina povinností se vztahuje k vlastnictví koně a vyplývá ze zákonů našeho státu. Nejprve něco k té první skupině povinností.
To nejmenší, co pro začátek může potencionální kupec koně udělat, je získat co nejvíce informací o tomto zvířeti. Zdrojů informací je mnoho. V současnosti máme k dispozici nepřeberné množství knih, časopisů, internetových portálů. Po několika přečtených článcích a přelouskání pár knih začínající koňomil zjistí, že ne všechny se nejen v detailech, ale mnohdy i v podstatných věcech shodují. Nezbývá, než aby si informace sám zájemce o koně začal přebírat. A k tomu je potřeba praxe. Pokud však zajásáte, že k získámí praxe je konečně na čase si koupit vlastního koně, osobně tuto variantu nedoporučuji. Praxi nejlépe získáme u koní, při častém pobytu s nimi, v jejich blízkosti, při běžné každodenní manipulaci s nimi (není od věci naučit se manipulovat nejen s koňmi, ale také například s vidlemi a s kolečky na hnůj). K tomu nejlépe poslouží stáj, kde jsou schopni se vám pravidelně věnovat a předávat vám své zkušenosti. Doporučuji se širokým obloukem vyhnout stájím, kde vás nechají bez dozoru pracovat s koňmi. To zavání úrazem nebo jiným průšvihem. Tam, kde na vás budou přísně dohlížet, máte větší šanci se něčemu přiučit. Nebojte se zeptat, když něco nevíte, a pokud si nejste jistí, hledejte odpověď u více zdrojů. Čím větší rozhled, tím lépe pro vás i vašeho koně. Také objet si pár kurzů týkajících se koní není vůbec na škodu, i kdyby tam měl být člověk jen jako divák. Pozorovat práci jiných s koňmi se vyplatí, může vám to pomoci vyvarovat se jejich chyb, nebo se naučit zdolávat problémy podle jejich vzoru.
Jízda na koni je fyzicky náročný sport. Dobrý cvičitel / trenér bude mít na paměti péči o vaši tělesnou schránku. Nenechá vás jezdit za hranici vašich možností. Pokud ve vaší stáji začínající jezdci příliš často padají, hledejte jinou. Znamená to, že daný cvičitel / trenér někde dělá chybu, nebo se k výcviku používají nevhodní koně.
Pokud jízdě na koni propadnete, touha po konkrétním koni zpravidla zesílí. Pořídit si koně by ale neměl být jen chvilkový rozmar, ale dobře uvážený čin. Vlastnit koně znamená výraznou finanční zátěž. Pokud jste ochotni obětovat jen pár stokorun či tisícovek měsíčně a chcete jezdit na koni, bude pro vás vždy finančně výhodnějším řešením zaplatit si párkrát do měsíce výcvikovou hodinu na cizím koni, než si držet vlastního. Také časová nezávislost v případě vlastnictví koně utrpí. Ne nadarmo se říká „Dřív jsem měl peníze, čas a přátele. Teď mám koně.“
Pokud jste i po zvážení všech svých možností naznali, že mít vlastní(ho) koně je pro vás to pravé, pak vítejte mezi námi podobně postiženými, jimž se ta jejich chlupatá radost stala životním stylem.
Během své koňské praxe získáte určitou představu o tom, jakého koně byste chtěli, a k jakému účelu. Od účelu by se měl odvíjet i výběr konkrétního koně. Pokud chcete s koněm sportovat, je výhodné hledat takové plemeno, které má pro daný sport nejlepší předpoklady. Pokud chcete v budoucnu odchovávat hříbata, měli byste sáhnout po koni zapsaném do konkrétní plemenné knihy. Také pohlaví koně ovlivňuje jeho využitelnost. Zpravidla nejlepší pro začínající jezdce jsou valaši, tedy kastrovaní hřebci. Na druhém místě jsou klisny, a nejméně vhodní pro začínajícího koňáka či koňáka s malou praxí jsou hřebci. Ač znám několik případů, kdy kombinace nezkušeného jezdce a hřebce vyšla, nemohu tuto variantu v žádném případě doporučit. Vždy se v těchto případech jednalo o hřebce s mimořádně klidnou povahou a výborným charakterem, a i přesto museli tito koňáci překonávat větší obtíže, než ti, co sáhli po klisně či valachovi. Tím se dostáváme k nejdůležitějšímu bodu při výběru koně, a tím jsou vlastnosti konkrétního jedince. Můžete mít před sebou dva koně stejného plemene, dokonce i stejného původu, a přesto bude každý z těchto koní zcela jiný svými schopnostmi i povahou. Každý jezdec během své jezdecké praxe zjistí, jaký typ koně mu nejlépe vyhovuje, a správným výběrem ulehčí život sobě i svému koni.
V momentě, kdy se pevně rozhodnete si konkrétního koně koupit, vyvstane před vámi již dříve zmiňovaná skupina povinností vyplývající ze zákonů a vyhlášek, které nám jasně definují, jaké parametry má mít ustájení koně, jak je to s evidencí koní nebo jejich přepravou. Ale o tom až v příštím čísle.