Krmítko pro ptáky zná snad každý čtenář Fauny, někteří z nich vynakládají i poměrně velké částky peněz na nákup krmiva do svých krmítek, jen aby mohli ptáčkům v zimě přilepšit. Já přikrmuji ptáčky také, ale jelikož žiji na jižní Moravě a zde není zima, na štěstí, tak dlouhá jak na severu, tak ptáci si více potravy nachází sami. Porovnávám to s kamarádem Zdeňkem, který žije na samotě mezi městy Štíty a Králíky a spotřebované krmivo čitá v desítkách kilogramů.
Ale i tak se mi několikrát stalo, že jsem přišel doplnit krmení a krmítko bylo již prázdné. Než jsem si vzpomněl nebo udělal čas, tak ptáci vše sezobali. Přemýšlel jsem nad nějakým zásobníkem, ve kterém by krmení bylo na delší dobu. Zásobníky na krmení se běžně používají ve velkochovech drůbeže, tam je to přímo nutnost, ale i někteří drobnochovatelé je používají ve svých chovech.
Udělal jsem tedy budku, ve které je uprostřed stříšky připevněna novodurová odpadní trubka, která je vyvedena až nad stříšku budky. Toto je vlastně ten zásobník, jehož část nad budkou vypadá jako komín. Do zásobníku nasypeme krmení, které zářezy nebo otvory u dna, stále padá na dno krmítka, podle toho, kolik ptáci sezobou. Má to své výhody, nemusíte chodit často s krmením ke krmítku, a to může sloužit ptákům i v době vaší delší nepřítomnosti. Použil jsem trubku o průměru 40 mm. Dá se však použít i o průměru větším, a tím i na víc krmiva. Je nutné trubku shora uzavřít tak, aby do ní nepršelo nebo nepadal sníh.
Já jsem použil kryt od šlehačky ve spreji, který sedí akorát na trubku o tomto průměru. Při použití trubky s větším průměrem je potřeba najít nějaké jiné vhodné zakrytí. Šikovnější kutil si může udělat na tomto „komínku“ ještě stříšku. Dá se také udělat zásobník z překližky nebo z podobného materiálu o čtvercovém průřezu, který by byl asi hezčí. Krmítko je již v zahradě a jak je vidět, tak ptákům se líbí.