Všechno začalo jedním telefonním rozhovorem: „Pekárková, dobrý den.“ „Dobrý den, tady XY dostala jsem na Vás typ, že by jste mi mohla pomoci.“ „V čem Vám mohu pomoci.“ „Do okna nám vlétl šedý papoušek a my nevíme co s ním.“ „No, já Vám mohu poradit jen to, jak se o něj postarat, než se najde jeho majitel.“ „Ale to je právě to, o co jsem Vás chtěla požádat, aby jste mi pomohla najít majitele.“ Chvilku byla pauza, jak mně šrotilo v hlavě, proč právě já bych měla najít majitele ztraceného papouška, a pak mi došlo, že bych jí mohla pomoci docela snadno.
„Dobře, ráda vám pomohu. Má papoušek kroužek?“ To byla první myšlenka, která mě napadla, protože v našem Klubu přátel exotického ptactva má každý chovatel přiděleno svoje chovatelské číslo, které je taky na kroužcích ptáků v jeho chovu a díky adresáři mohu snadno, podle chovatelského čísla, najít chovatele, kterého potřebuji. „Počkejte, podívám se,“ zase byla chvilku pauza, jen bylo slyšet, jak se paní s někým domlouvá. V tu chvilku pomlky jsem přemýšlela, co udělám, pokud papoušek bude mít číslo jiné než KPEPácké. Vždyť mám k dispozici internet napadlo mne. Za chvilinku budou všichni chovatelé z našeho klubu a kamarádi, co mají internet, vědět o uprchlíkovi. „Haló.“ „Ano, poslouchám.“ „Tak papoušek číslo kroužku má“ „Mám ho napsané, ještě bych potřebovala na vás kontakt a adresu. Vaši výzvu uveřejním na internetu v podobě zprávy všem našim chovatelům z KPEP, ČSCH a kamarádům, kteří mají internet.“ „A v případě, že se dohledá majitel, tak mně, prosím, podejte zprávu, jak to s papouškem dopadlo, abych mohla výzvu z internetu odstranit.“ Ještě jsem paní poradila, jak se má postarat o papouška a utíkala jsem k počítači.
Dnes se našel šedý papoušek, číslo kroužku xyxyxy. V případě, že někdo zná chovatele nebo majitele tohoto papouška kontaktujte prosím paní XY, bydlí na adrese … Děkuji za pomoc, Mirka Pekárková. A za chvilku měli tuto výzvu všichni naši chovatelé z KPEPu, ČSCH i ostatní kamarádi ve své internetové poště. Ještě jsem zavolala správci našich KPEPáckých internetových stránek , a za pár minut byla výzva i zde. Během několika hodin mi přišla SMS zpráva, že se přihlásil majitel papouška a že děkují za pomoc. Tak jsem nechala výzvu odstranit a měla jsem dobrý pocit, že se nápad osvědčil. Netrvalo dlouho, zvonil opět telefon a problém byl podobný. Od té doby mně volala spousta lidí, že buď našli uprchlíka, nebo jim ptáček ulítl. A tak na našich KPEPáckých internetových stránkách vznikla nová rubrika – Uprchlíci. Tam se může každý podívat, jaká je aktuální situace, případně pomoci při hledání majitelů. Na výborových schůzích KPEP jsme prvotní nápad ještě vylepšili, a vznikla tabulka, kde budou všichni hledaní nebo nalezení ptáci trvale umístěni. Tabulka bude vypadat následovně a bude umístěna na internetových stránkách Klubu přátel exotického ptactva www.kpep.cz.
Pokud by kdokoli chtěl spolupracovat na tomto novém projektu ozvěte se mi, a můžeme jej rozvíjet dál. Napadlo mě také, že při vzájemné spolupráci by mohly vzniknout i záchytné stanice, kam by se obraceli lidé, kteří s ptáky nemají žádné zkušenosti a neumějí se o ně postarat. a kde by dotyčný uprchlík či nalezenec našel dočasný útulek, než by se přihlásil nebo našel jeho majitel.