V minulé Fauně jsem nakousla téma povinností vyplývajících ze zákona, které by měl znát každý, kdo koně vlastní nebo se chystá si jej pořídit. Často se setkáváme s dotazy na doklady týkající se koní. V internetových diskusích často padá slovní spojení "Modrý průkaz", nejčastěji v souvislosti s koupí nebo registrací koně. Co přesně se za tímto slovním spojením skrývá, k čemu takový průkaz slouží, kde k němu majitel koně přijde? A je opravdu modrý? Na tyto otázky se pokusím odpovědět v následujících odstavcích.
Pojďme se pro začátek podívat do doby zhruba před deseti lety, kdy jsme s koupeným koněm mohli získat různé doklady. Koně tenkrát zpravidla mívali Zdravotní průkaz koně (obr. 1), malou bílou knížečku, do níž veterináři dávali potvrzení o očkování, zdravotní způsobilosti koně pro účast na závodech, ale také si zde chovatelé mohli vést například evidenci o odčervování, reprodukci apod. Co si pamatuji, tak tyto knížečky neprovázely všechny koně. Když přišel do stáje kůň bez tohoto dokladu, jednoduše se mu knížečka zavedla. Na první stranu se zpravidla napsalo jeho jméno, aby se mezi knížkami nemuselo dlouho hledat, když do nich bylo potřeba něco zapsat. Pokud byl majitel důsledný, měl uvnitř vyplněné i další kolonky, sloužící k lepší identifikaci koně. U koní příslušejících ke konkrétní plemenné knize jste mohli získat i potvrzení, o původu. Pokud jste kupovali plnokrevníka, zpravidla jste s ním dostali i Průkaz totožnosti vydávaný Jockey Clubem (obr. 2), do něhož se také zanášely údaje o zdravotním stavu koně, očkování, ale rovněž o možných změnách majitele apod.
A do toho přišel zákon č. 154 / 2000 Sb. o šlechtění, plemenitbě a evidenci hospodářských zvířat. Dnes se budu věnovat oddílu zákona, který se týká evidence koňovitých. V zákonu se uvádí, že mají být koně, osli a jejich kříženci evidováni a že ústřední evidence bude na základě dat od pověřených osob přidělovat identifikační čísla a průkazy koní. Popravdě tento zákon příliš chovatelům vrásky nedělal, průkazy si nechávali vystavit jen někteří. V roce 2004 však vyšla vyhláška č. 136, uvádějící podrobnosti k evidenci a i ostatní majitelé koní byli pomalu nuceni nechat si vystavit řádné průkazy, do kterých byli veterináři ochotni dávat potvrzení. A protože má průkaz většinou první, barevné stránky modré, vžil se pro doklad o evidenci název „modrý průkaz“ (obr. 3). Tato barva však nemusí být pravidlem. Průkazy koní se mohou barevně lišit například pro různá plemena. Tak třeba můžete narazit na zelený průkaz arabského plnokrevníka (obr. 4) nebo bílý průkaz založený v oranžových deskách patřící anglickému plnokrevníkovi (obr. 5). Pokud s koněm cestujete po zahraničí nebo si v zahraničí koně koupíte, můžete k němu dostat mezinárodně platný průkaz (FEI pas, obr. 6), který je stejně platným průkazem. Tyto všechny průkazy totiž obsahují stejné informace.
Co tedy takový průkaz obsahuje? Vždy je zde napsáno jméno koně a jeho identifikační číslo. Pak jsou zde údaje sloužící k přesné identifikaci koně: údaje o jeho pohlaví, grafický a slovní popis učiněný pověřenou osobou (obr. 7) a jako druhý identifikační znak slouží výžeh sestavený z několika číslic nebo číslo protokolu, pod kterým je uložen stanovený genotyp daného koně. Je-li kůň čipovaný, má i tento údaj zapsaný v průkazu. Pokud je doložen původ koně, je tu také uveden až do „pátého kolena“ (obr. 8), a rovněž může obsahovat údaje o barvách předků.
Většinu stran průkazu tvoří kolonky pro veterinární záznamy o očkováních a laboratorních vyšetřeních, případných dopingových kontrolách apod. Zápisy do průkazu vždy provádí úřední osoba nebo veterinář a potvrzuje je svým razítkem a podpisem.
V průkazu je také kolonka pro jméno a adresu chovatele a kolonky pro následující majitele. Průkaz neslouží jako doklad o vlastnictví koně, je však povinností každého majitele udržovat všechny údaje v průkazu aktuální a v případě změny odeslat hlášení na Ústřední evidenci i s průkazem. Průkaz je po zanesení změn navrácen aktuálnímu majiteli.
Pokud koně kupujeme, měli bychom vyžadovat vydání i průkazu, jelikož je povinností majitele zajistit, aby průkaz koně provázel. Prodávat koně, který nemá vystavený průkaz, zavání neseriózností a vzbuzuje pochybnosti, protože držitel koně nebyl dosud schopen dostát liteře zákona a průkaz zajistit. Navíc veterináři by měli do průkazu zanášet údaje o očkování a pokud kůň průkaz nemá, pravděpodobně není ani řádně proočkovaný a nesplňuje tak podmínky pro převoz. Přesto se dosud občas s takovými koňmi setkáme, a to zejména u starších lidí, kteří si své zákonné povinnosti nezjišťují nebo je vědomě ignorují. Pokud se nám octne v rukou takový kůň, musíme mu nechat průkaz vystavit. Byl-li kůň někdy registrován a má výžeh, můžeme se obrátit rovnou na Ústřední evidenci koní ČR ve Slatiňanech (web www.uek.cz – zde jsou všechny potřebné kontakty na pověřené osoby, formuláře ke stažení atd.), a nechat si vystavit duplikát průkazu. V případě, že kůň výžeh nemá, máme dvě možnosti: první je pozvat si pověřenou osobu, která koně popíše a vypálí mu výžeh nebo nechat stanovit genotyp a pozvat si pověřenou osobu pouze k popisu koně. Přitom předáme i kopie všech dalších dokladů ke koni, jako jsou případné potvrzení o plemenné příslušnosti, hlášenky apod. Celá procedura se zpravidla cenově vejde do 2 000 Kč včetně ceny za stanovení genotypu a poplatku komisaři, který provede popis koně.
Další cestou, jak získat koně bez průkazu je, že se jednoduše, jednoho hezkého dne, vaší kobylce narodí hříbátko. Pokud je to očekávaná událost, budete mít pravděpodobně v ruce připouštěcí lístek od majitele hřebce. Tento lístek vyplníte a zašlete pověřené osobě. Poté už je postup stejný jako u koně bez dokladů. Při domluvě s pověřenou osobou o datu její návštěvy byste měli myslet na to, že hříbě má být popsáno ještě pod matkou, nejpozději ve stáří osmi měsíců.
Pokud váš kůň bude zapsán v zahraniční plemenné knize, je potřeba neotálet a brzy začít vyřizovat zahraniční doklady, které budou podkladem pro vyplnění průkazu koně. Než se vše v zahraničí vyřídí, vyžádejte si na Ústřední evidenci Průkaz koně – hříběte (obr. 9). Tento průkaz dočasně slouží podobně jako běžný průkaz koně k vedení údajů o očkování koně, vyšetřeních atd. Ihned po získání zahraničních dokladů vyměňte na Ústřední evidenci Průkaz koně – hříběte za řádný průkaz koně.