Toto vzdělávací centrum leží na okraji městečka Schrems v Dolním Rakousku, kousek od hraničního přechodu České Velenice – Gmünd. Vzniklo z iniciativy rakouské pobočky World Wildlife Fund a města Schrems. V provozu je krátce, od dubna 2006. Podvodní říše seznamuje návštěvníky v širokém záběru s významem vody pro naši planetu, především však s vodními biotopy Rakouska, respektive střední Evropy.
Najdeme zde i Ramsarské centrum (Ramsarská konvence je mezinárodní dohoda o ochraně mokřadních stanovišť). Budova centra vystavěná v moderním funkcionalistickém slohu byla citlivě zasazena do terénu, takže splývá s krajinou. Z jedné celé strany ji obklopuje rybník, podlaha je na úrovni jeho hladiny, což je dobře patrné při pohledu přes skleněnou stěnu budovy pokrytou grafikami plazů a obojživelníků. U vchodu se nachází pokladna, kavárna a prodejna se stylovými suvenýry, populárně – naučnou a odbornou literaturou. Prohlídka vede přes malý kinosál, oddíl zvaný „Mikrokosmos“ s nákresy, fotografiemi a nadživotně velkými modely planktonních korýšů, nezmarů a larev vodního hmyzu do „Laboratoře“. V ní si můžeme prohlížet drobnohledné preparáty vodních organismů a malou živou havěť v elementkách – plže, roztoče, ploštice, žabí pulce, čolky.
Pro vivaristy a rybáře je určitě nejzajímavější „Podvodní zoo“ tvořená místností plnou akvárií. Ta jsou bohatě osázena evropskými vodními rostlinami a udržována v čistotě. Jediné osvětlení místnosti představuje svrchní nasvícení nádrží, což je velmi efektní. Akvária mají zajímavou kapotáž s řadou poznámek, kreseb a fotografií. Nutno poznamenat, že všechny písemné informace v celém centru jsou trojjazyčné – v němčině, češtině a angličtině. Nádrže obývají larvy vážek, raci signální (Pacifastacus leniusculus) a četné druhy v Rakousku se vyskytujících ryb, včetně několika druhů introdukovaných: jeseter malý (Acipenser ruthenus), pstruh obecný (Salmo trutta), siven americký (Salvelinus fontinalis), štika obecná (Esox lucius), blatňák tmavý (Umbra krameri), plotice obecná (Rutilus rutilus), slunka obecná (Leucaspius delineatus), jelec tloušť (Leuciscus cephalus), střevle potoční (Phoxinus phoxinus), ouklej obecná (Alburnus alburnus), hrouzek obecný (Gobio gobio), střevlička východní (Pseudorasbora parva), karas obecný (Carassius carassius), kapr obecný (Cyprinus carpio), hořavka duhová (Rhodeus sericeus), sekavec písečný (Cobitis taenia), sumec velký (Silurus glanis), koljuška tříostná (Gasterosteus aculeatus), okoun říční (Perca fluviatilis), candát obecný (Sander lucioperca). Ryby jsou umístěny v menších akváriích stejného druhu nebo ve velkých společenských, biotopových, jejichž osádka odpovídá příslušnému rybímu pásmu.
Neméně zajímavá je venkovní část expozice. Na přírodním toku tmavě zbarvené vody z rašeliniště, jsou vybudovány terasy s ukázkami různých typů mokřadních biotopů – např. prameniště, potok, bahnitá a kalová niva, vlhká louka, bezkolencová louka, přesličkové rákosiště, zóna plovoucích listů apod. V prostorném ohrazeném jezírku je chován krotký pár vyder říčních (Lutra lutra). Řada živočichů však v areálu žije volně. Viděl jsem nejrůznější vážky a šídla, plovatky, okružáky, okouny, skokany … Přes některé vodní plochy se může návštěvník vlastními silami přeplavit na dřevěných, lany upevněných vorech. Plně doporučuji vyrazit po skončení prohlídky centra po naučných stezkách přilehlého přírodního parku „Rašeliniště Schrems“, kde lze mnohé z vystavovaných zástupců fauny a flóry pozorovat v jejich přirozeném prostředí.
„Podvodní říše“ představuje ojedinělé zařízení, kde jsem si opět ověřil, že v zajímavé expozici živé přírody nemusí být zastoupeny exotické organismy, ale že i „běžnou“ – ač dnes například pro mnohé městské děti neznámou – evropskou přírodu je možné prezentovat pro veřejnost velmi přitažlivým způsobem.